Bluescreen po wymianie RAMu

Hej,
Napotkałem problem z jednym z PC po wymianie pamięci RAM. Mianowicie, kość jest wykrywana w slocie, BIOS widzi ją jako pełną pojemność 4Gb, natomiast gdy dochodzi do Windy sypie różnymi bluescreenami. W momencie podłączenia do komputera starych kości w konfiguracji 1Gb i 2Gb komputer wstaje.

Stary RAM:


Nowy RAM:

Sprawdzając specyfikację MB doczytałem, że powinna obsługiwać max do 8Gb, więc coś jest nie tak. Dodam, że po włożeniu RAMu w konfiguracji 4+1 komputer przechodzi procedurę bootowania i wyrzuca go przy uruchamianiu Windowsa, natomiast przy konfiguracji 4+2 PC wisi na boot screenie i nie da się wejść nawet do biosu.

BIOS nie jest w najnowszej możliwej wersji, co widać na poniższym zdjęciu, ale czy aktualizacja rozwiąże problem?

System jaki w nim siedzi to Windows 10 Pro, który jest zaktualizowany z Windowsa 7.

Przede wszystkim przetestuj pamięci ram (zwłaszcza tą dołożoną) programem Memtest


Dopiero potem będziemy zastanawiali się nad konfiguracją.

Włożyłem RAM do innego PC, działa bezproblemowo, test również przeszedł. Starych kości nie mam możliwości przetestowania.

Chciałbym dobrze zrozumieć, więc dopytam. Czy po włożeniu tylko i wyłącznie tej kości 4GB komputer uruchamia się prawidłowo?

I w jakim banku włożona.

Może napiszę tak:

  • w konfiguracji 4gb system wyrzuca bluescreen,
  • w konfiguracji 4gb nowe + 1gb stare - bluescreen
  • w konfiguracji 4gb nowe + 2gb stare - wisi na post screenie
  • w konfiguracji 1gb stare + 2gb stare - komputer uruchamia się bez problemu
  • kość ramu 4gb jest wykrywana przez BIOS, dopiero Windows ją wykrzacza

Po włożeniu kości 4gb do innego PC - działa bez zarzutu.

Wkładana była i do slotu nr. 1 i 2 - na obu to samo.

1 polubienie

Na jakim chipsecie jest płyta główna?

Intel H55, o ile mnie pamięć nie myli.

Czy po włożeniu np kości 4GB robiłeś reset zworką?

1 polubienie

Resetu zworką nie robiłem, natomiast z wyłączonym zasilaczem przytrzymywałem włącznik przez parę sekund, więc chyba to jednoznaczność.

Nie, to nie jest reset biosu.

1 polubienie

I to faktycznie może powodować wykrzaczanie się Windowsa?
Chodzi o to, że to komputer w przychodni, nie mogę za bardzo krążyć i próbować po razie. Potrzebuję kilka rozwiązań, które mogę wypróbować po dojeździe na miejsce.

Wyłącz z prądu, odłącz kabel zasilania i wyjmij bateryjkę biosu na 10-15 min i zobacz.

Mogą być ustawione złe opóźnienia i z tego powodu inne pamięci nie działają poprawnie.

Wiesz może jak przestawić te prędkości? Muszę mieć przygotowanych kilka rozwiązań, gdy tam pojadę.

Po włożeniu pamięci i zresetowaniu biosu przy pierwszym uruchomieniu płyta główna sama ustawi domyślne wartości dla danych pamięci.

1 polubienie

Hej, przepraszam, że tak późno, ale dopiero wczoraj wieczorem miałem dostęp do komputera.
Reset zworkami nie pomógł, BSOD.

Może to są pamięci, które w jakiś sposób nie chcą współgrać z tą konkretną płytą?

Jest taka opcja, ja jednak jeszcze bym ręcznie wymusił na tej pamięci (a nawet na wszystkich, też ok) większe opóźnienia w BIOS-ie. Być może faktycznie coś nie współgra, a to może (choć nie musi) pomóc.
Wchodzisz w BIOS, w taktowanie pamięci i zmniejszasz jej częstotliwość lub zwiększasz opóźnienie (CAS i inne).