Bluescreen przy instalacji XP

Witam. Dziś próbowałem wgrać XP, przy próbie instalaci mam Blue Screen 0x7B, wiem że chodzi tu o ustawienie tryb AHCI/IDE. I tutaj mam dwa pytania.

  1. Mój BIOS nie ma przełącznika AHCI/IDE. Przeszukałem wszystko. Płyta główna to DFI AK-74EC, instrukcja milczy o tym przełączniku. Mimo to zanim padła bateria od BIOSu XP dawał się instalować. O co tu może chodzić, jak to IDE wlaczyc?

  2. Podczas instalacji XP można wcisnąć F6 i podać z dyskietki sterownik AHCI/RAID. Od czego mają być to stery? Płyty głównej czy HDD?

Męczę się z tym już kilka dni. Wie ktoś jak pomóc? :slight_smile:

  1. Nie musi być AHCI/IDE często nazywa się to SATA/ATA.

  2. Do płyty głównej, konkretnie chipsetu/mostka południowego.

Po pierwsze:

Bzdury piszesz.

Przez F6 podaje się sterownik SATA/RAID - jest to sterownik od samego kontrolera dysków, który najczęściej znajduje się w mostku, jednak nie jest to kompletny zestaw sterownkiów chipsetu.

Po drugie: nie znajdziesz w biosie tego przełącznika. Twoja płyta główna nie posiada kontrolera SATA :wink: Problem więc leży gdzieś indziej.

W tym przypadku przyczyną może być śmierć techniczna Twojego komputera - staruszka. Począwszy od płyty głównej, dysku, pamięci oraz zasilacza. Na wszelki wypadek sprawdź też czy przewody sygnałowe dysku są dobrze podłączone i nie są uszkodzone oraz przywróć ustawienia biosu do domyślnych.

Dzięki, ostatnio padła tam karta graficzna, a teraz już cały leży na to wygląda :slight_smile: Dam sobie spokój z nim, dziękuje za szybką reakcje i pozdrawiam :slight_smile:

No i po co się tak napinasz? Jak poszukiwacz ma znaleźć konkretnie ten sterownik kontrolera raid? W praktyce leży on gdzieś na downloadzie producenta czipsetu. W praktyce.

I gdzie napisałem, że ma to być “kompletny zestaw sterowników czipsetu”?

  1. Zanim coś polecisz sprawdź czy dany chipset zawiera kontroler SATA/RAID.

  2. Ten sterownik nie leżał, nie leży i nie będzie leżał na stronie producenta tego chipsetu.

  3. Twoja “porada” sugeruje, że należy przez F6 podać sterownik “Chipset” a to zawsze jest bzdurą.

  4. Przez F6 w czasie instalacji systemu (np. Win XP) podaje się  sterownik dla kontrolera, który może być oddzielnym układem niezależnym od chipsetu na płycie głównej lub może znajdować się na oddzielnej płycie dołączanej do gniazda PCI, PCI-E itp.

Jak widzisz napisałeś wcześniej same bzdury.

 

“1) Nie musi być AHCI/IDE często nazywa się to SATA/ATA.”

 

To też było bzdurą? Napisałem 2 punkty. Jeśli były same bzdury, to znaczy to też?

I po raz kolejny pytam po co się napinasz? Masz coś do mnie osobiście? Bo na tym forum roi się od bzdur, więc czemu ich wszystkich nie puryfikujesz?