Bluetooth audio - z komputera na telefon?

Cześć, mam dość szalony pomysł - wykorzystać laptopa z Windows 7 jako serwer bluetooth audio (skoro jakieś małe bezprzewodowe badziewie zawieszone na uchu potrafi to zrobić, to chyba komputer tym bardziej?), a telefon z Symbianem S60v5 jako klienta tejże technologii, aby muzyka mogła grać na mojej wieży Hi-Fi z laptopa bezprzewodowo. :slight_smile:

Pomysł myślę ciekawy, ale czy do zrealizowania? Ktoś ma odpowiednią wiedzę żeby to określić? Z góry dziękuję :slight_smile:

Pozwolę sobie odpowiedzieć jako że przeprowadziłem kilka tego typu testów.

Ogólnie teoretycznie jest to wykonalne tylko że w praktyce bywa różnie.

Zacznijmy od tego że są 2 różne standardy (tzw Profile) bluetooth służące do przesyłania dźwięku: zestaw słuchawkowy mono - Headset Profile i zaawansowana dystrybucja audio stereo - A2DP. Ten pierwszy przekazuje tylko dźwięk monofoniczny i jest wykorzystywany do prowadzenia rozmów przez wszystkie takie pojedyncze słuchaweczki natomiast ten drugi umożliwia już przesyłanie dźwięku stereo ale już wymaga on odpowiedniego sprzętu który będzie go w pełni obsługiwał.

Druga kwestia to taka że o ile układ w laptopie na 90% może się łączyć z zestawem słuchawkowym (a może nawet też obsługuje A2DP i może łączyć się ze słuchawkami stereo) o tyle problem pojawia się już po stronie telefonu bo mało który tel może funkcjonować jako zestaw słuchawkowy i odbierać dźwięk z innego urządzenia przez ten profil (profil Hedset) a już prawie żaden nie może odbierać dźwięku przez A2DP i pełnić roli słuchawek stereo (nawet te które obsługują profil A2DP zwykle obsługują go tylko w kierunku nadawania do słuchawek a nie odbioru z innego urządzenia).

Podobnie jakbyś wpadł na pomysł aby z tel obsługującego A2DP nadawać dźwięk do laptopa lub PC może się okazać że układ zainstalowany w laptopie/PC (lub w podłączonym do niego adapterze usb) działa z tym profilem tylko w jednym kierunku: nadawania - miałem jeden taki adapter kupiony tylko w tym celu i musiałem go zwrócić i kupić inny w pełni obsługujący A2DP.

Tak więc podsumowując, teoretycznie może się coś takiego udać ale tylko jeśli masz wielkiego farta i posiadasz sprzęt w pełni wykorzystujący te profile.

Dodane 22.03.2011 (Wt) 12:37

Zapomniałem że oczywiście na lapku/pc z którego chcesz nadawać dźwięk musisz też mieć odpowiednie oprogramowanie które będzie obsługiwało ten sposób połączenia, ja korzystam z oprogramowania Bluesoleil.

Dziękuję za odpowiedź :slight_smile:

Pogooglałem trochę i wygląda na to że dźwięku stereo w ten sposób na telefon nie prześlę.

Dla potomnych: poradziłem sobie za pomocą innej technologii - Wi-Fi :slight_smile: Uruchomiłem ShoutCASTa na komputerze. Sprawdziłem, jakie IP otrzymał mój komputer od routera (192.168.1.101). Zainstalowałem przez Ovi Store aplikację Nokia Internet Radio (darmowa), gdzie po wpisaniu 192.168.1.101:8000 zaczęła mi lecieć muzyka z komputera. :slight_smile: Jest około sekundowe opóźnienie, ale mogę sobie na to pozwolić, bo muzyka i tak nie wymaga żadnej synchronizacji czy czegoś. Dźwięki systemowe itp dalej lecą z głośników laptopowych. :wink: