Bluscreeny i sterowniki do karty graficznej

(Julka Plewa) #1

Mam problem z częstymi bluescreenami związanymi z atikmpag.sys. W internecie większość osób radziła, aby przeinstalować sterowniki karty graficznej. W tym celu ustaliłam, że moja karta graficzna to konkretnie AMD Radeon HD 6470M i rozpoczęłam poszukiwanie sterowników. Strona AMD poleciła mi zainstalowanie AMD Mobility Radeon™ Driver Verification Tool, ale okazał się on niekompatybilny z Sony VAIO, bo "Notebooks equipped with switchable graphics". Zostałam więc skierowana na stronę Sony Esupport, gdzie zostałam poproszona o wpisanie numeru modelu. Z bliżej nie znanych mi powodów strona ta nie rozpoznaje numeru mojego laptopa (VPCCA4S1E) i informuje mnie, że "Sorry, we didn't recognize that model number. Please check your model and try again". Dla pewności zajrzałam nawet do "How do I find my model number?", skąd dowiedziałam się, że numer ten można znaleźć na nalepce od spodu i (o dziwo) jest to właśnie VPCCA4S1E. W związku z tym, chciałam zapytać, skąd powinnam ściągnąć sterowniki dla mojej karty graficznej i co powinnam zrobić, aby pozbyć się tych cholernych bluescreenów. Dodam jeszcze, że nie znam się zbyt dobrze na komputerach, więc w razie jakichś bardziej skomplikowanych porad, proszę o wytłumaczenie mi, jak sześciolatkowi, co robić. Z góry dziękuję za zainteresowanie moim problemem i odpowiedzi.

(pawcio1212) #2

twój laptop ma 3 wersje(P,R,D)i musisz odróżnić je i zainstalować odpowiednie sterowniki

edit znalazłem go i te wersje według pecyfikacji niczym się nie różnią oto linki do działu download każdego z nich

http://sony.pl/support/pl/product/VPCCA4S1E_P/updates

http://sony.pl/support/pl/product/VPCCA4S1E_R/updates

http://sony.pl/support/pl/product/VPCCA4S1E_D/updates

z tego co jeszcze widzę to masz błędne sterowniki zainstalowane powinieneś mieć Radeon HD 6630M a nie 6470M i stąd te problemy pewnie

nie zapomnij najpierw odinstalować tych co teraz masz a później zainstaluj te odpowiednie

(Julka Plewa) #3

O. Też na to trafiłam, ale ten inny numer mnie skołował. Dziwna sprawa. Te sterowniki były w laptopie od nowości. Zrobię, jak radzisz. Wielkie dzięki :slight_smile: Miejmy nadzieję, że to pomoże.

EDIT

Ok. Zrobiłam, jak radziłeś i niby wszystko jest ok, ale równocześnie nie jest. Po wyjściu z trybu awaryjnego, w którym wywaliłam te sterowniki i zainstalowałam nowe, włączyłam normalnie komputer i oprócz tego, że rozdzielczość się przestawiła, to znikła mi m.in. przezroczystość paska zadań i w ogóle efekty Aero.

Szukałam porad w internecie i ktoś na jakimś forum miał podobny problem, ale niestety w jego przypadku stało się to w zupełnie inny sposób. Podobnie, jak on tu gdzie trójka nie mam dużej części tych opcji.

Gdy jestem w "Personalizuj" i wybieram opcję "Kolor okna" nie otwiera mi się taka paleta barw i suwak przezroczystości, jak kiedyś, tylko jakieś głupie okienko. Nie mogę też zmieniać jasności ekranu (ani skrótem klawiszowym, ani w "opcjach zasilania").

Będąc w "Personalizacji" zauważyłam opcję "Rozwiązywanie problemów z przezroczystością i innymi efektami Aero". Po wybraniu jej dowiedziałam się, że "Aktualnie używana karta wideo może obsługiwać kompozycje Aero, jeśli sterownik karty wideo jest zgodny ze standardem WDDM (Windows Display Driver Model). Skontaktuj się z producentem komputera lub karty wideo w celu otrzymania najnowszych sterowników zgodnych ze standardem WDDM."

Co mam teraz zrobić? Przywrócić system (zrobiłam punkt przywracania przed zabawą ze sterownikami), czy tylko coś się spaprało w ustawieniach?

(pawcio1212) #4

zainstaluj jeszcze raz sterowniki do video

(Julka Plewa) #5

Obawiam się, że nie wiem, skąd wziąć sterowniki video.

Ok. Ale w międzyczasie stało się coś dziwnego. Spróbowałam jeszcze raz przeinstalować te sterowniki, i gdy zrestartowałam komputer to Windows Update sam wrzucił sobie jakieś sterowniki (choć mam wyłączone automatyczne aktualizacje) i teraz według Menadżera urządzeń moja karta graficzna to "Standardowa karta graficzna VGA", a problemy ze sterownikami video opisane w ostatnim poście nadal mają miejsce.

EDIT

Ok. Przywróciłam system do punktu przed grzebaniem w sterownikach, bo z tak ciemnym ekranem (jasności nie dało się przestawić) nie mogłam pracować. A w ogóle, to przed drugim przeinstalowaniem sterowników, w Menadżerze zadań jako karta graficzna ciągle figurował AMD Radeon HD 6470M, a nie Radeon HD 6630M. W sterownikach tak samo.

EDIT

Problem nadal występuje. Głównie, gdy mam długo załadowany jakiś film i po uśpieniu lub hibernacji uruchamiam normalnie komputer i włączam ten film. Wtedy, zamiast normalnie iść, słyszę dźwięk i widzę dużo zieleni, a po chwili pojawia się bluescreen związany z atikmpag.sys.

EDIT

Przepraszam za nachalność, ale bardzo zależy mi na czyjejś radzie. Powinnam zainstalować te sterowniki Radeon HD 6630M, choć według Menadżera urządzeń moja karta to AMD Radeon HD 6470M, a w dodatku ze sterownikami Radeon HD 6630M pobranymi ze strony Sony mój komputer zachowuje się dziwnie i każe mi ściągnąć sterowniki video (czego nie umiem zrobić)? A może powinnam ściągnąć jakieś inne sterowniki?