Bolące oczy od zbyt długiego oglądania tv

Witam

Jak sobie radzić z tym problemem? :frowning:

Nie pracuję całego dnia, niektóre osoby są w gorszej sytuacji , w moim wypadku z 5 godzin spędzam jak nic, może nawet więcej.

 

Słyszałem, że nieco pomaga modyfikacja ustawień ostrość/kontrast/jasność/kolor - nie wiem czego ująć, a co zostawić?

 

szukałem trochę, np tu: http://www.hdtv.com.pl/forum/plazmy/52735-bolace-oczy-2.html (to akurat dotyczy plazmy, ja mam lcd), ktoś napisał żeby zmniejszyć ostrość - czegoś takiego szukam, wskazówek jak ustawić “ostrość/kontrast/jasność/kolor” nie pod kątem idealnego obrazu ale pod kątem męczącego się wzroku. :slight_smile:

Polecam wizytę u dobrego okulisty, poza radami odnośnie pracy z monitorami przebada Ci wzrok i może dobierze odpowiednie okulary korekcyjne lub ochronne.

Zmniejsz jasność. Ważne jest też nawilżenie :wink: Polecam Hyal drop multi lub Hylo comod

zawsze możesz jeszcze zerknąć 

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/getting-best-display-monitor#getting-best-display-monitor=windows-7

Zmniejsz czas jaki jesteś przed TV

Człowieku, ciesz się że masz płaski. Ja mam kineskop i to taki, że trzeba na małej jasności oglądać, bo jak się zwiększy to tak ryje mózg że po wstaniu z łóżka nie możesz o niczym myśleć…

Szczęście że jest używany rzadko…

 

Musisz zmniejszyć jasność, bo to w większości przypadków powoduje bolące oczy. Jaką odległość masz od TV do kanapy/fotela?

Krople do oczu Świetlik od Zuma. Parę zł, a zawsze to ulga na zmęczone oczy.

Ludzie serio idźcie do okulistów. Osobiście siedzę przed ekranem około 16 godz dziennie… może 12… i oczy mnie nie bolą, nie mam problemów… tzn, okulista zaleca mi okulary bo niewiedze wyraźnie na duże odległości, ale jeśli bolą oczy przy kontakcie lcd to znaczy że już się coś źle dzieje

Naprawdę zapędzasz do okulistów? Ludzie mają pod górkę do tego specjalisty.

 

Widzę pewną różnicę między dbaniem o ten narząd, a nadmierną eksploatacją oczu. 16 godzin dziennie bez zmęczenia oczu?

Podziwiam takie niemęczenie oczu codziennie przez kilkanaście godzin. To jakaś specjalna zdolność.

 

 

Należy pamiętać o tym, że wiele zmian w gałkach ocznych nie widać. Długotrwałe obciążenie wzroku może doprowadzić do zatoru dna oka, do wybroczyn tworzących malutkie zakrzepy i zasłonięcia żółtej plamki, czy też do zmian zapalnych spojówek.

 

Mądry okulista po fakcie. Profilaktycznie - higiena. Długa i częsta praca oczu z bliskiej odległości i związane z tym napinanie mięśni oczu, prowadzi nieuchronnie do ciężkich schorzeń. Pozostaje pytanie, kiedy to się stanie.

 

Liście borówki i świetlik, to najlepsze zioła do dbania o wzrok. Pewnie że to najlepsze jest niepopularne, bo iluś tam ludziom trzeba wmówić wizyty u specjalistów, żeby ci przepisali leki. Korporacje farmaceutyczne nie wyginą, a i lekarze, to zamożna “elyta”.

 

Dodam jeszcze, że ustawienia systemowe mogą znacznie polepszyć komfort użytkowania komputera, żeby był bardziej przyjazny dla oczu.

U mnie to jest tak: http://prntscr.com/8khwv3

Nawet tło okna aplikacji, np worda mam jasnozielone.

Osobiście widzę swoje postępujące braki w widzeniu. Byłem kierowcom zawodowym i zaczęło mi to przeszkadzać. Najpierw światła z przeciwka zaczęły coraz bardziej mnie razić, następnie własne światła zaczęły coraz bliżej świecić itp. Teraz męczy mnie kilkugodzinna jazda po zmroku gdzie kiedyś nie przeszkadzało mi to wcale - wręcz lubiłem taką pracę kiedy nikt nie wchodził mi w drogę - jednak nadal kilkunastogodzinna praca przed monitorem nie stanowi dla mnie problemu. Bardzo trudno zauważyć ubytki na wzroku bo umysł się do tego przyzwyczaja i stara się uzupełnić braki.

Samo oswojenie się człowieka z aparatem korekcyjnym jest trudne, sam nadal nie mogę się zmusić do niego :wink:

TV 40 cali.

Wg zaleceń powinno się oglądać z odległości 1,5 metra - to chyba trochę za blisko.

  • wysokość ekranu = 50 cm,

  • 50 cm x 3 = 1,5 m.

 

 

Druga rzecz to czujnik światła, który mnie denerwował i go wyłączyłem (w starym tv nie miałem tej opcji), obraz bez włączonego czujnika był zdecydowanie za jasny, włączyłem czujnik z powrotem  - zobaczymy co będzie.

 

Sprawdzę te krople z apteki, nie kosztują zbyt dużo.

 

Do okulisty raczej nie pójdę, czeka mnie ograniczenie czasu spędzanego przed tv.

Wzrok już nie ten, jak za czasów psx/ps2, po szkole grało się długimi godzinami i oczy nie bolały, najwyższy czas zaakceptować to, że tak to już jest, z organizmem człowieka jest już tylko gorzej, nie na odwrót, nie da się zatrzymać czasu :frowning:

 

Dzięki

Jest coś takiego, jak trening wzrokowy. Oczywiście, są specjalne gabinety do tego. Dorośli też mogą korzystać z ćwiczeń.

 

Jest takie latanie oczami po ekranie. 20 minut grania np w gierkę online, czyli klikanie z prędkością łapania pcheł i potem można się skupiać na monitorze. Dać do zakładek: http://www.fupa.com/swf/zoofriends/ZOOAMIGOSingles.swf

 

Niby dla dzieci. Ale trenuje wzrok. Są takie testy dla kierowców na prędkość reakcji. Wyłapuje się światełka na ekranie. Co do gierki, to mam pułap 1296 punktów :smiley:

Gdy zmęczą mi się oczy od pisania, to wrzucam Raymana 1995 na PSX, pada w dłonie i Raymana gonię po krainie muzycznej, bo tam jest dużo ścigania się z czasem, żeby przejść kolejny poziom. Albo inne gry. Wnuki już dorosły, to nie mam kogo przetestować, ale jak następne pokolenie dorośnie do pada, to zaproszę ich na wspólne wyścigi, zaproszę…

 

Odpoczynek oczu jest ważny, ale gimnastyka oczu też zachowuje mięśnie przyczepione do gałki ocznej w dobrej kondycji.

Dzięki Bogdan