Boot From ATAPI CD-ROM ....Failure

Cześć. Mam problem z botoowaniem płytek z windowsem XP,2000,2003 i NT. Podczas uruchamiania komputera, po uprzednim ustawianiu napędów CD-ROM,C,D wyskakuje mi powyższy komunikat “Boot From ATAPI CD-ROM … Failure”. Dzieje się tak z każdą płytką botowaną windowsa. Poczym uruchamia mi się standardowo Windows 98SE. Na początku myślałem że nie okresliłęm napędów (dwa są CD-RW i DVD+/-RW) mam w biosie od litery A od E oraz ZIP. Ale nic nie pomogło. Najleprze w tym wszytkim jest to że sama instalacja systemów windowsowo-dosowych przebiega bez problemu (uruchamianie z dyskietki a potem z poziomu dosa instalatora win98)

Następnie zainstalowałem win XP(bez sp2) z poziomu wina 98. Instalacja trwała bez problemu(botowanie późniejsze też) ale tu nie niespodzianka gdy wszystkie stery zainstalowałem to nie mogłem “normalnie” wyłączyć kompa tylko przez “guzik” a potem skanował z 10 min dyski w poszukiwaniu błedu i tak w kółko macieja. Próbowałem wszelakich sposobów od zamiany systemu plików z FAT na NTFS ale nic.

Najleprze w tym wszystkim jest to że to jedyna metoda zainstalowania która w dodatku dosyć często zawiesza kompa.

Natępnie pomyśłem że to może wina źle zbotowanej płyty ale nagrawałem we wszystkich programach począwszy od Asampoo przez Clone CD a skończywszy na NERO. Sprawdzałem taśmy(wymieniłem na ekranowane) kontroler tez wymieniłem z UltraDMA33 na UltraDMA133 ale nic nie pomogło. Póki co narazie niemam żadnego pomysłu. Myśle poprostu że chipset (BX-X MP2) nie widzi akurat takiego windowsa poprawnie a zmiana ustawień napędów to raczej fikcja bo właściwie są tylko dwie możliwości albo sam dysk uruchamiasz przy starcie albo napierw stacje dyskietek a potem całą reszte i tyle :smiley:

Dla ściłości podam konfiguracje tego “staruszka” :

Intel Penium III 501 Mhz

Płyta Główna DELTA BX-X MP2 i440

Karta Graficzna GeForce 2 MX400 64MB AGP4X TV-OUT

Pamieć Ram DRAM(DIMM lub SDRAM jak kto woli :stuck_out_tongue: ) PC100 384MB

3X128MB Samsung

Karta muzyczna Yamaha AW744 PRO 4.1

Karta sieciowa 3Com 10/100MBS

USB: 2X 1.1 i 4X 2.0 (Dwa wewnętrzne, dwa zewnętrzne)

LPT, 2XCOM, PS/2

dysk twardy 2x 120GB SAMSUNG SP1233N (dwa te same modele)

Kontrolery magistaryli systemowej 2X ATA33 2X ATA133

Napędy Optyczne LG CD-RW GCE-8527B wersja frimware 1.04

Napędy Optyczne LG DVD-/+RW GSA-4167B wersja frimware DL13

Podłączenie napędów i dysków do kontrolera UDMA 133 z tym że napędy są podłączone do drgiego kontrolera w trybie slave a dyski do pierwszego w trybie master, nagrywarka dvd jest ustawiona w trybie master, a cd-rw w trybie slave to samo dyski HDD systemowy(win98se) jako master a pozostały slave

Kontroler UDMA33 jest nie używany(tzw nic niejest do niego podłączone :smiley: )

stacja dyskietek 1,44 A samsung

Zasilacz MODECOM 400W typ “zwykły” :lol:

Obudowa MODECOM typ"zwykły"

Jak by ktoś miał pomysł do rozwiązania tego problemu to prosze pisać

Za wysłuchanie tego nudnego referatu bóg zapłać :smiley:

to wyglada jak problem bootowania - czyli albo walniete napedy albo cos z biosem…

czy mozesz bootowac z innych plyt ? np.jakies linuxy czy win98 ?

Przepnij napędy CD/DVD do tego kontrolera - wszystko w linku - jak:

Zresetuj bios najlepiej baterią - komp odłączony od zasilania 230V - sprawdź od razu baterię ma mieć powyżej 3V,włóż,ustaw bios i zapisz Save.

Bios musi wykrywać poprawnie napędy przy starcie kompa(procedura POST).

Jeśli będzie problem dalej na ustawieniu auto dla napędów (tryb ATA33) - ustaw napędy CD/DVD w biosie na none/disabled i zapisz bios Save.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

Napędy na pewno sprawne.

Sprawdź gdy jest tylko podpięty jeden napęd na taśmie - bo może jaki konflikt między nimi jest.

ale przeciez wykrywa i dlatego wali komunikatem:

jak by mial problem z odczytaniem plyt…:confused:

EDIT:

moze jasniej z mojej strony :slight_smile:

gdyby bios nie wykryl napedu to nie walnalby komunikaty o bledzie proby bootowania,prawda ?

gekko44

Nie pisze o bootowaniu z nośników - tylko o przedstawianiu się napędów i dysków przy starcie kompa.

I komunikat ten może świadczyć że bios nie widzi napędu/dysku i nie może odczytać danych startowych.

OT - kosmos.JNJN