Boot systemu i instalatora Win7 przy 2 aktywnych partycjach

Aby mieć zawsze pod ręką płytę instalacyjną Windows 7 na laptopie chciałbym utworzyć dla zawartości tejże płyty osobną ukrytą partycję na jednym z dysków.

Moja obecna konfiguracja wygląda następująco:

1 dysk 128GB (SSD) - System + programy na jednej partycji (druga dodatkowa utworzona przez instalator Win7 i zaznaczona jako aktywna)

2 dysk 750GB (HDD) - Pozostałe dane na jednej partycji

Początkowo zrobiłem na próbę partycję na drugim dysku, skopiowałem do niej na żywca pliki z płyty instalacyjnej Windows 7, ustawiłem ją jako aktywną i ukryłem (wszystko za pomocą zwykłego Diskparta), tak że każdy z dwóch dysków miał po jednej aktywnej partycji. Zainstalowany system bootował się bez problemów, a gdy chciałem uruchomić instalację systemu z tej ukrytej partycji drugiego dysku, to zwyczajnie uruchomiłem boot menu przy starcie laptopa i wybrałem drugi dysk, instalator uruchomił się bez problemu. Na takim stanie rzeczy właśnie mi zależy.

Problem pojawia się przy instalacji systemu z ukrytej partycji. Przy wyborze miejsca dla systemu w instalatorze, usunąłem obecną partycję C: oraz tą drugą ukrytą systemową z pierwszego dysku SSD. Utworzyłem nową, ale ku mojemu zdziwieniu instalator nie utworzył tym razem tej mniejszej, która powinna być ustawiona jako aktywna. Instalacja ruszyła dalej i przy kolejnym uruchomieniu laptopa, wyświetlił się czarny ekran dotyczący wyboru uruchomienia systemu. Rozumiem, że to się stało dlatego, że instalator nie utworzył tej malutkiej partycji i nie ustawił jej jako aktywnej.

Czy można to jakoś inaczej zrobić, aby były dwie aktywne partycje na każdym z dysków i ten czarny ekran nie pojawiał się przy bootowaniu?

System windows wykrył aktywną partycje i dostosował się do niej nie tworząc nowej.

Musisz na 1 dysku sam stworzyć partycje aktywną np gparted.(oczywiście musisz najpierw skasować partycje i zrobić nową ale primary)

a co do czarnego ekranu(wybór systemu) Panel sterowania->system->zaawansowane ustawienia systemu->Zaawansowane->Uruchamianie i odzyskiwanie odznaczasz Opcje “czas wyświetlania systemów operacyjnych”

fajnie jakbyś napisał co masz tam do wyboru na wyborze systemu

PS żeby ponownie w to wejsć to f8 podczas uruchamiania systemu

Na tym czarnym ekranie wyboru mam:

Windows 7

Windows 7 Setup [EMS Enabled]

Tak też myślałem, że może instalator nie utworzył tej mniejszej aktywnej partycji bo widział tę na drugim dysku, ale z drugiej strony czytałem, że nie ma problemu jeżeli są dwie aktywne, po jednej na każdym fizycznym dysku. No ale mniejsza o to. Przychodzi mi jeszcze do głowy, żeby usunąć te partycje z drugiego dysku, zainstalować system normalnie tak, żeby utworzyć tą zastrzeżoną partycję i najwyżej potem przy kolejnej instalacji już z drugiego dysku, nie usuwać tej aktywnej na pierwszym dysku. Może wtedy instalator skorzysta z niej na nowo przy nowo postawionym systemie.

Muszę to sprawdzić, ale jeżeli ktoś ma inne lepsze propozycje, jak to ustawić poprawnie to zawsze chętnie wysłucham :slight_smile:

Zainteresuj się WinPE z nt 6.x fast installer. Jest to świetna alternatywa, a do instalacji wystarczy plik install.wim i możesz go instalować od dysków fizycznych po pendrive na dyskach sieciowych kończąc. Praktycznie wszystkie lokalizacje które WinPE może zamontować. Korzystam z tego na co dzień i nie ma praktycznie żadnych ograniczeń.

normalnie podczas instalacji system informuje z możliwością wyboru czy ma utworzyć partycję zastrzeżoną, jeżeli niezgodzimy się to pliki które miałyby być na niej przechowywane są przechowywane na partycji systemowej (tej, którą znamy jako "dysk lokalny © w oknie Komputer).

może zwykła reinstalacja bez utraty danych wystarczy?

uszkodzony-plik-factory0-fpt-jak-odzyskac-system-t490387.html

windows-home-premium-bit-preinstalowany-porada-t491391.html

albo coś innego:

http://commandlinegeeks.com/2010/03/21/ … k-picasso/

brak-bootmgr-t493999.html#p3110665

nie-mozna-uruchomic-systemu-zmianie-rozmiarow-partycji-t495329.html?hilit=fixmbr#p3118065