Boot WIN XP z napedu na USB


(C-oolt) #1

Witam! !!

Mój znajomy ma Laptopa firmy HP (nie wiem jaki to dokładnie model). Chce na nim postawić na nowo system lecz nie posiada on wbudowanych napędów jedynie napęd CD-ROM na USB. Problem polega na tym ze po podłączeniu tego napędu i ustawieniu BOOT z urządzenia USB w tym wypadku tego cd room wywala mu jak to nazwał krzaczki. Czy jest jakiś sposób na ten problem??


(ak6) #2

Trafiłem kiedyś na taką zadrę z zainstalowaniem systemu na laptopie z cd-romem USB, że jedynym wyjściem okazało się podpięcie dysku z laptopa przez przelotkę do PC i tam zgrałem płytę na dysk twardy. Rozpocząłem instalację systemu. Zaraz po wgraniu wszystkich plików gdzie komputer się restartuje przełożyłem z powrotem twardziela do laptopa i dokończyłem instalację.

Można też zgrać płytę na dysk twardy laptopa robiąc jak wyżej i po przełożeniu dysku odpalić kompa z jakiejkolwiek dyskietki bootującej i podać ścieżkę dostępu do pliku exe na twardym dysku. Ale do tego potrzebny jest flop w laptopie, a z tego co piszesz rozumiem, że flopa nie ma.


(C-oolt) #3

Wpadłem na taki pomysł lecz nie wiem czy jest on wykonywalny.

Laptop ma obecnie zainstalowany WIN XP. Czy jest mozliwe aby:

  1. zinstalowac konsole

  2. stworzyć dodatkowa partycje i wrzucić na nia Instalke od WIN XP(skopiowac pliki z plyty)

  3. Rozruszyc kompa w trybie tekstowym i odpalic komendami instalacje Win XP znajdujacego sie na wczesniej stworzonej partycji.

O ile sie nie myle wystarczy odpalic plik cnajdujacy sie w katalogu:

x:/WINXPPRO/i386/winnt.exe lub winnt32.exe (ktory to wlasciwy??) I dalej postepowac normalnie jak podczas instalacji sformatować C i zainstalowac system.

Co wy na to??


(ak6) #4

Powinno się udać jeśli masz flopa. :slight_smile:


(C-oolt) #5

A czy WIN XP nie posiada przypadkiem konsoli ktora po zainstalowaniu pojawai sie bodobnie jak "dodatkowy sysetm" widziany przy bootowaniu do odpalenia dzieki czemu odpali sie tryb tekstowy??


(ak6) #6

No ale ty chcesz odpalić instalkę na czystym dysku.


(C-oolt) #7

Chyba sie nie rozumiemy. Chdzi mi o to ze mam skopiowane wszystkie pliki z plyty instalacyjnej WIN XP PRO np na partycje E:/ teraz uruchamiam system w trybie tekstowym (konsole ktora zainstalowalem na dysku c:/ windowsa ktorego chce usunac [w ten sposob odpali mi sie system w trybie tekstowym podobnie jak linux bez trybu graficznego]) przechodze do katalaogu gdzie znajduje sie plik winnt.exe lub winnt32.exe na partycji E:/ odpalam ktorys z nich jeszccze nie wiem dokladnie ktory to :mrgreen: odpalajac w ten sposob instalacje WINDOWS XP PRO i normalnie instaluje system.

P.S z opisu jasno wynika:

Tryb awaryjny z wierszem polecenia Podobny do standardowego trybu awaryjnego, ale zamiast Explorer.exe jako powłoka użytkownika zostaje załadowany interpreter poleceń. wlasnie w tym trybie chce go odpalic i rozpoczac instalacje WIN XP PRO

O ile sie nie myle ten tryb jest podobny do KONSOLI RATUNKOWEJ odpalanej z plyty WIN XP jak ja zbootujemy .

Przedstawia ladnie to ten topic na tym forum:

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... entry65746


(ak6) #8

No nieźle kombinujesz. :smiley:

Ale to się może nie udać. Choć kto wie ?? Spróbuj i napisz jaki efekt. :smiley:


(C-oolt) #9

No dobra sprawa wygląda tak:

  1. zainstalowaełm na próble KONSOLE ODZYSKIWANIA na WIN 2000

rozruszyłem z niej system wszystko pieknie.

  1. Wlożyłem do napędu plyte z systemem WIN 2000 PRO i dalem polecenie odpalenia WINNT.EXE oraz WINNT32.EXE lecz w obydwu przypadkach wywala ze niezna polecenia a wygladalo ono:

D:\I386\WINNT.exe

oraz

D:\I386\WINNT32.exe

Cos mi sie wydaje ze to nie te pliki odpowiadaja za rozruch instalacji WIN w trybie tekstowym (niebieskie tlo) to sa chyba pliki uruchamiajace instalacje w trybie graficznym. Teraz tylko pytanie ktore to pliki sa uruchamiane przy BOOTOWANIU WIN


(ak6) #10

A próbowałeś polecenia:

winnt32 /?


(C-oolt) #11

Tak probowałem. Nadal wywala to samo co wyżej. Coś mi sie wydaje ze KONSOLA ODZYSKIWANIA ma jedynie możliwości stosowania określonych komend typu: FIXMBR, chdisk tak mi sie wydaje.

Po uruchomieniu systemu w trybie awaryjnym tekstowym można powiedzeić udało mi sie odpalić instalacje WIN (niebieskie tło instalacyjne) lecz wywala mi ze ten proces instalacji nie może być przeprowadzany z poziomu uruchomionego systemu.

Jakieś propozycje??


(JNJN) #12

http://forum.centrumxp.pl/viewtopic.php?t=36383

HP ma na pewno partycję systemową na dysku typu recovery,chyba że ktoś ją usunął.


(C-oolt) #13

Moze boot z pendrive

Tak sobie pomyślałem może zrobić BOOT z pendrive a następnie dzięki niemu ro zruszyć instalacje systemu z dysku?? Znalazlem taki topic:

http://www.frazpc.pl/b/111922

jest tam podane kilka sposobów na zrobienie boot owalnego pendrivea tylko nie wiem który jest właściwy. chodzi mi o sposoby podane z tych linków:

http://www.weethet.nl/english/hardware_ ... bstick.php

oraz

http://www.pendrive.biz/downloads/

Myślę ze dobrym i prostym sposobem jest sposób z 2 linku gdyż ściągasz małą aplikacje(Make_bootable.zip (465Kb) Makes your Pen Drive products to be bootable.) i tworzysz boot owalnego pendraiva lecz czy po bootowaniu odpali sie DOS??

EDIT:

Chyba znalazłem lepszy program ktory utworzy boot owalnego pendrive odr azu z DOS o ile sie nie myle:

http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=197

Co wy na to??


(ak6) #14

Nie proponowałem ci tego rozwiązania.

Biorąc pod uwagę to, że nie mogłeś zbootować kompa z cd-romu na usb myślę, że i z tym mogą być kłopoty.

Ale spróbować nie zaszkodzi. :slight_smile:


(d0lph) #15

wg mnie powinno zadzialac botowanie podstawowego systemu z usb drive (mam tu na mysli pseudoemulowanie flopki z dyskietka startowa)

... ale

trzeba na tym pendrive zrobic taki system bootowalny jak na dyskietce startowej windowsa xp - chodzi mi o utworzenie RAMdrive'a i pozostale narzedzia - bo to pewnie wymagane jest do odpalenia instalacji recznie z katalogu na podlaczonym przez USB napedzie

jezeli nie masz flopki na usb i nie masz pendriva - hmmm to mozna zrobic bootowalna plytke CD emulujaca dyskietke startowa