Bootcfh-jak zmodyfikować listę wpisów systemu do rozruchu

Ponieważ miałem problemy z rozruchem XP Home Pl dokonałem operację odzyskiwania konfiguracji rozruchowej poprzez konsolę odzyskiwania (ładowałem ją z dysku CD) i polecenie BOOTCFG /REBUILD. Te problemy to wstrzymywanie ładowania systemy podczas strony rozruchowej - zamiast strony z logo Windows i niebieskim ruchomym paskiem pod nim strona zawieszała się na minutę, widoczna była tylko jego poświata, po minucie system ładował się dalej już bez przerw.

Poleceniem bootcfg /rebuild dodałem do listy rozruchowej instalację, nazwałem ją HELP. Teraz podczas uruchamiania komputera przed stroną rozruchową pojawia mi się najpierw strona na której muszę dokonać wyboru systemu do załadowania. Mam na tej stronie do wyboru mój nowy wpis HELP i wpis oryginalnego ładowania systemu WINDOWS XP HOME EDITION.

Aby kontynuować instalację muszę dokonać potwierdzenia lub system samoczynnie załaduje się po upłuwie bodaj 30 sekund.

Mam dwa zasadnicze pytania:

  1. Czy można ustawić i ewentualnie jak ładowanie tej strony tak by bez konieczności potwierdzania systemu do załadowania lub tym bardziej konieczności czekania tych 30 sekund następowało automatycznie ładowanie z domyślego systemu. Jako domyślny ustawiłem własnie mój wpis HELP. System sam miałby się ladować z pominięciem tej strony wyboru sposobu uruchamiania.

  2. Czy i jak można wykasować mój wpis na liście systemów do uruchomienia? Czy można tym samym powrócić do pierwotnych ustawień komputera i całkowicie wykasować stronę wyboru systemu do uruchomienia? System miałby się uruchamiac dokładnie tak jak miało to miejsce przed operacjami na konsoli odzyskiwania.

Proszę o wskazówki. Pozdrawiam

O ile się nie mylę to korzystasz z standardowego windowsowego bootloadera. PPM na mój komputer -> właściwości -> zaawansowane -> Uruchamianie i odzyskiwanie ( ustawienia ) -> i tutaj wybierasz jaki ma być domyślny system, oraz czas ile trzeba czekać (ustaw na 0 to lista nie będzie wyświetlana).

edit:

co do 2 to wystaeczy że w powyższym oknie klikniesz “edytuj” i usuniesz wszystkie wpisy poza tym oryginalnym. Musisz tutaj uważać, bo jak przekombinujesz to się windows nie odpali, i będziesz musiał się znowu w konsoli pobawić ( bodajże fixboot, ale nie jestem pewien )

Dzięki , to mi w zasazie wystarczy.

Tak z ciekawości czy polecenia :

bootcfg / delete /ID # gdzie znak # określa identyfikator wpisu rozruchowego

oraz

bootcfg / timeout # gdzie # określa czas w sekundach, po upływie którego zostanie załadowany domyślny system operacyjny

działają w konsoli odzyskiwania (czy sa rozpoznawane w wierszu polecenia konsoli) czy tylko w wierszu polecenia narzędzia bootcfg.exe?

Tego to ja już niestety nie wiem, bo sam z konsoli odzyskiwania jeszcze nie miałem potrzeby korzystać ( i mam nadzieję że nie będe miał :slight_smile: )