Bootloader nie widzi płyty z systemem


(Theoskar00) #1

Witam, chciałem na laptopie zainstalować Linuxa Ubuntu obok Win 8.1, lecz gdy wkładam płytę lub pendrive'a i jak przy starcie systemu chcę wybrać, aby bootowanie odbyło się z płyty lub pendrive'a, żadna z tych pozycji się nie wyświetla. Miałem inną płytę - z programem GParted to mi ją wykrył, ale gdy ją wybrałem to nie działała tak jak trzeba - nic nie mogłem zrobić, tylko wpisać komendy na ponowne uruchomienie itp. Nie mam płyty do Windowsa, bo system był w laptopie od początku. Obraz Linuxa jest dobry, bo testowałem na maszynie wirtualnej i wszystko działa tak jak powinno.


(Semtex) #2

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu Swojego posta-> następnie skorzystaj z opcji Użyj pełnego edytora. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.


(drunkula) #3

Tak na moje, to skoro Gparted się wykrył, to nie problem z loaderem, tylko z przygotowaniem nośnika… uruchamiasz wirtualkę z ISO, czy z tej płyty/pena? Jak startujesz fizyczny system?


(mrFreeze) #4

Napisz jaki to laptop ewentualnie płyta główna zapewne masz secure boot włączone i nic nie zbootujesz poszukaj w biosie. CSM jak jest ustaw na other system lub disabled. Teraz powinno się wszystko bootować.


(S3BA_) #5

Ściągnij ubuntu-64bit i za pomocą Rufusa przenieś na Pendrive, tylko pamiętaj aby w Rufusie ustawić GPT a nie MBR.


(Theoskar00) #6

W BIOSie miałem wyłączone bootowanie usb. Jak to zmieniłem to wszystko śmiga jak należy.

Dzięki za pomoc :slight_smile: