Bootloader o szczególnych możliwościach

Witam!

Wiem, że bootloaderów jest sporo, ale te, których próbowałem, nie działają tak, jakbym tego chciał.

Mam podłączone 2 dyski twarde (40GB Samsung - master oraz 20GB Seagate - slave) i na każdym z nich niezależnie zainstalowane WindowsXP oraz Kubuntu6.10.

Zależy mi na tym, żeby dalej były niezależne od siebie (czasem muszę mieć możliwość zabrania jednego lub drugiego) i żeby była możliwość wyboru systemu przy starcie komputera (teraz radzę sobie tak, że w BIOSie ustawiam bootowanie z jednego lub drugiego dysku).

Używałem już dwóch systemów, ale na jednym dysku i nigdy nie było z tym problemu, ale w przypadku dwóch dysków sprawy mi się troszkę skomplikowały :wink:

Próbowałem przy instalacji Kubuntu nagrać GRUBa na dyskietkę - wprawdzie wykrywa Windowsa, ale przy wyborze któregokolwiek systemu zamiera na czarnym ekranie - to samo dzieje się, gdy GRUB zostanie nagrany na dysku z Linuxem.

Znalazłem program GAG, który widzi oba systemy, ale udaje mu się odpalić tylko Windowsa - przy wyborze Kubuntu twierdzi, że brak poprawnego sektora startowego (na pewno jest dobry, bo przy bezpośrednim bootowaniu, Kubuntu rusza).

Podsumowując - szukam Bootloadera, który:

  • nie musi się instalować na HDD, tylko na dyskietce lub CD

  • obsługuje wiele dysków twardych

  • najlepiej jest darmowy (ale niekoniecznie)

…ewentualnie proszę o opis konfiguracji GRUBa zapisanego na dyskietce dla dwóch dysków twardych (chyba jest to możliwe, ale nie potrafię znaleźć na googlu :wink: )

Z góry bardzo dziękuję!