Bootowalna płyta ratunkowa

Poszukuję bootowalnej płyty ratunkowej, dzięki która posiada jakiegoś managera plików który może przenieść dane z dysku na pendrive’a. Na dysku padł system a zanim zrobię reinstalkę chce odzyskać dane.

Próbowałem linuxa live cd ale nie mogłem odczytać dysku ntfs.

Jakiego linuxa prubowałes?

Sprubuj Knopix’a

próbowałem ubuntu linux 8.04

mogę prosić o link do do odpowiedniej wersji knopixa która odczytuje dyski ntfs?

Najnowszej Ubuntu powinno automatycznie zamontować partycje NTFS. Spróbuj może CHKDSK na tej partycji.

Gdy w Ubuntu próbuje otworzyć zawartość dysku pojawia się “komunikat nie można zamontować woluminu”

Jak wykonać chkdsk w linuxie?

Jeżeli interesuje Ciebie rozwiązanie tego problemu, załóż odpowiedni wątek w dziale Linux.

już wiem czemu ten komunikat… system windows nie został poprawnie zamknięty i dlatego nie ma dostępu do dysku.

Tylko problem w tym, że Windows padł i nie mogę go uruchomić i popranie zamknąć.

Knoppix 5.3.1 obsuguje partzcje ntfs.

ale czy nie będzie takiego samego problemu jak w ubuntu?

Szybciej już byś sprawę załatwił, gdybyś zainstalował sobie XP na innej partycji (jakieś 30 min. :smiley: roboty) i wtedy przekopiował potrzebne Tobie pliki. A później formacik i spod nowego systemu skasujesz ten tymczasowy :smiley:

Przecież chkdsk można wykonać w konsoli odzyskiwania z płyty instalacyjnej windowsa.

Poza tym można skorzystać z Hirens Boot CD, czy Ultimate Boot CD itp.

niestety ale jak tylko włączam konsolę odzyskiwania z płyty to pojawia się bluescreen, jakby działała to już bym dawno postawił system

spróbuje!

Nie ma żadnego związku pomiędzy (nie)prawidłowym zamknięciem systemu a czytelnością dysku/partycji.

impassive , jest, ntfs-3g nie montuje automatycznie partycji, jeżeli wcześniej nie została poprawnie odmontowana (niepoprawnie odmontowana np. przez niepoprawne zamknięcie systemu)

nr47,

Wielokrotnie udało mi się “niepoprawne zamknięcie systemu” (restart, brak napięcia itp.) i jakoś nie miałem problemów z " niepoprawnym odmontowaniem". Ale jeśli jest tak, jak piszesz, to dziwne, że NTFS jest uznawany za system bezpieczniejszy od FAT32.

impassive , mówię o ntfs-3g, wolnym sterowniku systemu plików NTFS, działającym z FUSE. Mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia, po niepoprawnym “zamknięciu” partycji pod Windows ntfs-3g nie montuje ich automatycznie. Tyle, w używanej przeze mnie wersji ntfs-3g to co opisałem jest faktem :slight_smile:

http://www.idg.pl/ftp/linux_1486/Knoppix.5.1.1.CD.html

tu masz knoppixa 5.1

niedawno miałem sytuację podobną:

siedziałem na necie i nagle reset , Windows już nie wstał, w trybie awaryjnym też nie (zatrzymywał się na chdsk ładowaniu), jako że zawsze mam linuxa (tak dla bezpieczeństwa) na płycie, uruchomiłem live cd z ubuntu ale partycja c nie otwierała się, inne partycje otwierały się. Przy c wyskakiwał błąd w stylu “nie można zamontować voluminu”, próbowałem ubuntu, kubuntu i knoppixa, żaden nie pomógł zrobiłem format i przy okazj zainstalowałem viste eng ultimate która mi przyszła tydzień wcześniej