Bootowalna płyta z WINDOWS 10

(ernest.nowocien) #1

Witam. Niedawno zakupiłem płyte DVD-R i wypaliłem na niej obraz z win 10 programem WINISO aby była bootowalna. W biosie zmieniłem kolejność bootowania na napęd który mam w laptopie lecz instalator nie uruchomił się. Moje pytanie brzmi: co mam zrobić aby płyta została zbootowana ?

(MajtkiCiociHeli) #2

Napisz co to za lapek i jaki system na nim jest, druga sprawa to pewnie taka że w Biosie musisz wyłączyć secure Boot

(Paweł A.) #3

Być może jest tak, jak pisze kolega wyżej. No ja na Twoim miejscu, sprawdziłby najpierw płytę, zawartość nagranej płyty, czy znajduje się w nie folder “boot” czy coś takiego. Teraz nie pamiętam, jak ten folder nazywał się.

(marky.wolfheart) #4

Pewnie płyta źle nagrana .najlepiej wypalisz obraz programem https://goo.gl/crvsVL, lub
https://goo.gl/1oz5gf

(ernest.nowocien) #5

Jest to acer aspire e1-531 ( ten bez karty dedykowanej) folder boot sie znajduje win 10 pro ale win 7 tak samo wypalałem i normalnie bootuje :confused:

(ernest.nowocien) #6

druga sprawa to pewnie taka że w Biosie musisz wyłączyć secure Boot
w biosie nie mam tego wysłałbym załącznik ale nie wiem jak na tym forum to zrobić

(Marino 13) #7

Przy ponownym uruchmieniu komputera naciśnij klawisz F-12.Strzałkami wybierz napęd DVD i enter.Myśle że to pomoże.

(ernest.nowocien) #8

próbowałem nie pomogło spróbuje zmienic w biosie na UEFI może coś da

(_tommy_) #9

To nie jest dobry program do wypalania obrazów. Najpewniej użyć IMGBurn lub CDBurnerXP, oba proste i niezawodne.

(ernest.nowocien) #10

tommy wypaliłem tak samo windows 7 i normalnie bootuje z płyty windows 10 nie chce tylko z pendrive daje rade

(_tommy_) #11

To masz albo skopany obraz albo coś źle robisz.
ISO zawsze wypalaj softem do tego przeznaczonym, nie jakimś winiso czy pies wie jakim jeszcze.

(MajtkiCiociHeli) #12

Rufus to jest program do tworzenia bootowalnych płyt

(rgabrysiak) #13

Pytasz czy twierdzisz? Jeżeli twierdzisz, to chyba pomyliłeś programy, ponieważ:

Rufus is a utility that helps format and create bootable USB flash drives, such as USB keys/pendrives, memory sticks, etc.

Rufus to niewielkie i bardzo proste w obsłudze narzędzie, służące do formatowania dysków USB oraz tworzenia z nich bootowalnych obrazów ISO

(ernest.nowocien) #14

napisze ktoś i wyłączyć secure boot ? w bios mam to zablokowane ( siwe ) i nwm jak to zrobić

!

(Volant) #15

Opcja Secure Boot jest wygaszona, ponieważ powyżej masz ustawioną opcję Legacy BIOS. Wybierając Legacy BIOS jako opcję rozruchu, automatycznie wyłączasz Secure Boot.

(ernest.nowocien) #16

czyli że musiałbym zainstalwoać windows 10 przez UEFI zeby mi sie odblokowała dziękuje za pomoc

(Volant) #17

Nie, nie musisz instalować systemu Windows, aby mieć możliwość zmiany poszczególnych ustawień w systemie BIOS. Aby móc zmienić opcję Secure Boot na Enabled, należy zmienić opcję Boot Mode. W chwili obecnej jest ona ustawiona na Legacy BIOS, co oznacza, że opcja rozruchu kompatybilna jest ze starszymi systemami operacyjnymi, które mogą nie obsługiwać trybu UEFI. Jeżeli koniecznie potrzebujesz zabezpieczenia w postaci Secure Boot, to zmiana opcji Boot Mode powinna pomóc.

(ernest.nowocien) #18

zmieniłem Boot mode na UEFI i dość że nie czyta wgl dysku to płyty też nie. Nadal tylko obsługuje pendrive :confused:

(krystian3w) #19

System może nie wstać, bo pewnie instalowany w trybie legacy; co do nie widzenia dysku w ogóle to dziwne :roll_eyes:.

Płyta DVD może wymaga jeszcze jakiegoś dodatkowego kroku np. rozruch z opcji “DVD UEFI”?

Na następującym zrzucie są widoczne ustawienia startowe: pendrive, napęd DVD, UEFI: pendrive, UEFI: napęd DVD i shell UEFI. Aby przykładowo uruchomić system z napędu DVD w trybie UEFI nalezy wybrać opcję UEFI:HL-DT-…

obraz

(ernest.nowocien) #20

próbowałem nadal nic