Bootowalna płyta z WINDOWS 10

Witam. Niedawno zakupiłem płyte DVD-R i wypaliłem na niej obraz z win 10 programem WINISO aby była bootowalna. W biosie zmieniłem kolejność bootowania na napęd który mam w laptopie lecz instalator nie uruchomił się. Moje pytanie brzmi: co mam zrobić aby płyta została zbootowana ?

Napisz co to za lapek i jaki system na nim jest, druga sprawa to pewnie taka że w Biosie musisz wyłączyć secure Boot

Być może jest tak, jak pisze kolega wyżej. No ja na Twoim miejscu, sprawdziłby najpierw płytę, zawartość nagranej płyty, czy znajduje się w nie folder “boot” czy coś takiego. Teraz nie pamiętam, jak ten folder nazywał się.

Pewnie płyta źle nagrana .najlepiej wypalisz obraz programem https://goo.gl/crvsVL, lub
https://goo.gl/1oz5gf

Jest to acer aspire e1-531 ( ten bez karty dedykowanej) folder boot sie znajduje win 10 pro ale win 7 tak samo wypalałem i normalnie bootuje :confused:

druga sprawa to pewnie taka że w Biosie musisz wyłączyć secure Boot
w biosie nie mam tego wysłałbym załącznik ale nie wiem jak na tym forum to zrobić

Przy ponownym uruchmieniu komputera naciśnij klawisz F-12.Strzałkami wybierz napęd DVD i enter.Myśle że to pomoże.

próbowałem nie pomogło spróbuje zmienic w biosie na UEFI może coś da

To nie jest dobry program do wypalania obrazów. Najpewniej użyć IMGBurn lub CDBurnerXP, oba proste i niezawodne.

tommy wypaliłem tak samo windows 7 i normalnie bootuje z płyty windows 10 nie chce tylko z pendrive daje rade

To masz albo skopany obraz albo coś źle robisz.
ISO zawsze wypalaj softem do tego przeznaczonym, nie jakimś winiso czy pies wie jakim jeszcze.

Rufus to jest program do tworzenia bootowalnych płyt

Pytasz czy twierdzisz? Jeżeli twierdzisz, to chyba pomyliłeś programy, ponieważ:

Rufus is a utility that helps format and create bootable USB flash drives, such as USB keys/pendrives, memory sticks, etc.

Rufus to niewielkie i bardzo proste w obsłudze narzędzie, służące do formatowania dysków USB oraz tworzenia z nich bootowalnych obrazów ISO

3 polubienia

napisze ktoś i wyłączyć secure boot ? w bios mam to zablokowane ( siwe ) i nwm jak to zrobić

!

Opcja Secure Boot jest wygaszona, ponieważ powyżej masz ustawioną opcję Legacy BIOS. Wybierając Legacy BIOS jako opcję rozruchu, automatycznie wyłączasz Secure Boot.

1 polubienie

czyli że musiałbym zainstalwoać windows 10 przez UEFI zeby mi sie odblokowała dziękuje za pomoc

Nie, nie musisz instalować systemu Windows, aby mieć możliwość zmiany poszczególnych ustawień w systemie BIOS. Aby móc zmienić opcję Secure Boot na Enabled, należy zmienić opcję Boot Mode. W chwili obecnej jest ona ustawiona na Legacy BIOS, co oznacza, że opcja rozruchu kompatybilna jest ze starszymi systemami operacyjnymi, które mogą nie obsługiwać trybu UEFI. Jeżeli koniecznie potrzebujesz zabezpieczenia w postaci Secure Boot, to zmiana opcji Boot Mode powinna pomóc.

zmieniłem Boot mode na UEFI i dość że nie czyta wgl dysku to płyty też nie. Nadal tylko obsługuje pendrive :confused:

System może nie wstać, bo pewnie instalowany w trybie legacy; co do nie widzenia dysku w ogóle to dziwne :roll_eyes:.

Płyta DVD może wymaga jeszcze jakiegoś dodatkowego kroku np. rozruch z opcji “DVD UEFI”?

Na następującym zrzucie są widoczne ustawienia startowe: pendrive, napęd DVD, UEFI: pendrive, UEFI: napęd DVD i shell UEFI. Aby przykładowo uruchomić system z napędu DVD w trybie UEFI nalezy wybrać opcję UEFI:HL-DT-…

obraz

próbowałem nadal nic