Bootowalny Debian na pendrive?

Witam
Próbuję zrobić bootowalnego pendrive’a z Debianem, ale niestety bez rezultatu. Chcę to zrobić w Debianie, nie pod Windowsem. Więc mam Debiana Wheezy i najpierw sformatowałem pendrive’a dając w konsoli

sudo mkdosfs -F 32 /dev/sdb1

potem skopiowałem plik iso na pendrive’a

dd if=debian-testing-i386-xfce-CD-1.iso of=/dev/sdb1 bs=4M && sync

Niestety pendrive ten nie startuje jako bootowalny i zgłasza błędy. Podobno powyższa komenda jest dobra dla płyt ale nie dla pendriva i chyba to prawda.

Następnie użyłem programu UNetbootin, i wszystko poszło dobrze - pendrive bootuje się, a Debian instaluje się, ale w pewnym moencie dostaje komunikat
Bootstrap error
Bład ten wynika że UNetbootin ma buga, i wiele osób potwierdziło to.

Moje pytanie brzmi - Jak mogę zrobić bootowalnego pendrive w Debianie? (Windows odpada)
Z góry dziękuję

Powyższa (tj. dd) komenda jest “dobra dla pendrive’a” (ale pamiętaj, że ona pendrive’a sformatuje tak jak “sformatowane” jest ISO - komenda ta przenosi 1:1 coś na coś). W Twoim przypadku nie powiodła się, albowiem wskazałeś jej partycję, a nie urządzenie. Po of ma być /dev/sdX a nie /dev/sdXY, gdzie X to jest kolejna litera, pod którą linux widzi dane urządzenie, a Y to partycje (cyfry) na tym urządzeniu. Jeśli zatem ten pendrive jest widzialny jako /dev/sdb, to komenda winna mieć postać:
sudo dd if=ścieżka_do_debian-testing-i386-xfce-CD-1.iso of=/dev/sdb bs=4m && sync

Niepotrzebnie formatujesz pendrive jeśli chcesz przekopiować poleceniem dd obraz płyty bo i tak nadpiszesz wszystko. Poza tym, jeśli chcesz żeby prawidłowo bootowała płyta to nie ustawiasz kopiowania na patrycję tylko na cały dysk (pendrive), aby mbr znalazł się we właściwym miejscu czyli “sudo if=debian.iso of=/dev/sdb”

sudo dd if=debian-testing-i386-xfce-CD-1.iso of=/dev/sdb bs=4M && sync

Pomogło. Dziękuję za pomoc pavbaranov i pocolog. Oczywiście wszedłem do katalogu gdzie był debian-testing i zapodałem komendę. Dzięki