Bootowalny OS z pendrive

Witam. Zacząłem pracę w punkcie serwisowym, jako gość od klientów i marketingu online.

Tydzień temu tworzyłem dla siebie botowalnego pendrive’a wg komendy w terminalu: http://www.makoweabc.pl/2015/09/jak-sie-przygotowac-do-upgradeu-os-x-do-10-11-el-capitan/

 

Instalacja El Capitan na czysto przebiegła bez problemu. :wink:

 

Możesz też użyć odpowiedniego programu: http://myapple.pl/posts/7056-instalacyjny-pendrive-os-x-yosemite

Wystarczy aplikacja instalacyjna osx pobrana z MacAppStore i osx’wski terminal i około 30 minut.

Podpinasz pendrive, odpalasz narzędzia dyskowe, formatujesz pendrive na OS X Extended (Journaled), nadajesz mu nazwę instalator.

Odpalasz terminal, wklejasz poniższą komendę (pod warunkiem że aplikacja instalacyjna znajduje się w katalogu “Aplikacje”, po pobraniu powianna być tam automatycznie)

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Instalator --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction *

podajesz hasło i enter. terminal zrobi co trzeba i wyświetli napis “Done” Wymontowujesz pendrive, podpinasz pod kompa na którym chcesz instalować, po włączeniu kompa zaraz po gongu (baaaam przy włączaniu) wciskasz i trzymasz lewy alt, aż pojawią Ci się dyski do wyboru. strzałką  na klawiaturze zaznaczasz pendrive (żółta ikona dysku) zatwierdzasz wybór enterem, jazda z instalką, W razie gdyby instalator nie wykrył dysku, cofasz się i wybierasz narzędzia dyskowe, tam formatujesz dysk na OS X Extended. zamykasz Narzędzia dyskowe i dysk powinien już być widoczny. Z resztą przed instalacją zobacz sobie jak to wygląda, na youtubie jest mnóstwo filmików pokazujących instalkę OS X

* w przypadku El capitan czy Maverick, w komendzie zmieniasz nazwę, z Yosemite.app na nazwę aplikacji instalacyjnej którą posiadasz. 

A jeśli chodzi o zainstalowanie OS X’a na pendrive, Jest to możliwe, w instalatorze wybierasz zamiast dysku HDD czy SSD w laptopie, swojego pendrive i instalujesz jak wyżej opisałem, Za miast pendrive polecam dysk zewnętrzny, bo można szybko uwalić pendrive. To tyle teorii. W praktyce może być kiepsko. A) bardzo długie uruchamianie systemu B) System demonem prędkości nie będzie, wręcz przeciwnie. C) taki system na pendrive czy dysku zewnętrznym. może działaś tylko na komputerze na którym była przeprowadzana instalacja. Cały bajer polega na kextach (takie applowskie sterowniki sprzętu) Na innym komputerze może nie działać np gładzik, klawiatura czy wi-fi, czy nawet mogą być problemy z grafiką. są sposoby aby owe kexty doinstalować, ale A) trzeba ich szukać gdzieś po forach, i gmeranie w kextach w 80% grozi uwaleniem systemu. Niestety OS X nie jest tak uniwersalnym OS’em jak np linux.

Mam wrażenie, że niepotrzebnie się rozpisałeś, w końcu to samo jest w linkach podanych wyżej. ;) 

Na szczęście jest to niepotrzebne, bo każdy nowy Mac ma tryb Recovery. To nie Windows.

Lubię pisać elaboraty :slight_smile: Owszem ma Recovery, Ale nie raz potrzeba zrobić czystą instalacje, Np mając Yosemite z recovery nie zainstalujesz  na czysto El capitan’a albo nie wrócisz do Maverics’a :) 

Pendrive z bootowalną instalka to główne pytanie autora tego wątku, a Ty w tym fragmencie pisałeś o instalacji systemu na pendrivie, jakby to miało w czymś pomóc przy padnięciu systemu. W Recovery są najważniejsze narzędzia, dzięki którym możemy np. sprawdzić dysk pod kątem błędów czy po prostu zrobić format. :wink: