Bootowalny pendrive z systemem - kilka pytań

Mam w związku tematem kilka pytań.

  1. dodatkowe pliki np dokumenty na pendrive mogą sobie na nim być, system będzie dobrze czytało?

  2. sprawiłem ,że przez F2 mi czyta pendrive (poprzednio jak zgrywałem nie chciało go tu widzieć tylko przez F12) jednak przy wybraniu botowania pisało mi coś o zmianie wyboru botowania, coś w biosie trzeba przestawić?

  1. Z pod F12 też system normalnie pójdzie?

  1. Generalnie Z pod F12 oba wilki idą ale wyłącza się przy instalacji klawiatura i mysz (pod usb oba) Czy wystarczy przepiąć do innego gniazda?

Raz instalowałem system z usb 2 lata temu i zapomniałem parę rzeczy.

Po zrobieniu bootowalnego pendrive mogą być, przed to będzie zabawa z programami co bez formatowania zrobią pendrive bootowalny np.:

  • UNetbootin / Universal USB Installer / YUMI - Multiboot USB Creator
  • Easy BCD ale uważaj by nie popsuć obecnego np. Windows jak jest potrzebny
  • opcjonalnie można w Windows dla pendrive z Windowse (też trzeba uważać by przypadkiem nie unieruchomić systemu):
    1. w diskpart:
      list disk
      select disk X
      active

      (X zmieniasz na cyfrę / liczbę wykrytego pendrive)

    2. i potem bootsect:
      [drive letter]:
      cd \boot
      bootsect /nt60 [drive letter]: /mbr

      ([drive letter] - zmieniasz na literę dysku wykrywaną w Windows)

Problemem może być jak zrobią pendrive niekompatybilny z UEFI i będzie trzeba w nim włączać np. tryb legacy.

Jak spod szybkiego boot menu nie możesz wybrać to pewnie zostaje tylko zmiana ustawień boot w UEFI by pendrive był na pierwszej pozycji.

Powinien, pewnie np. takiego czegoś używają osoby co mają system na osobnych dyskach i rzadziej jeden uruchamiają, i nie potrzebne im każdorazowe pytanie na starcie czy też system wyposażać w opcje “zamknij i uruchom pytanie z jakiego dysku startować”.

Możesz sprawdzić, najlepiej na portach USB 2.0, jak nic to nie da będzie trzeba znaleźć przyczynę / inną metodę na obejście problemu.

Sorry nie widzę opcji cytowania.

Pendrive już jest bootowalny i zgrałem na niego dokument, czyli wadził nie będzie.

Może u kolegi zrobię system w poniedziałek następny, Jeżeli chodzi o przepięcie urządzeń peryferyjnych, to zaskoczy samo czy potrzebny będzie restart?

1 polubienie

Powinno zaskoczyć ale jak się da zrób to przy wyłączonym komputerze wcześniej.

Jak były podpięte pod porty USB 3.0 to Windows 7 może nie mieć zintegrowanego sterownika, stąd ich nie widzi / nie wykrywa.

Jak zainstalować Windows w komputerze z UEFI

1 polubienie

Dokładnie, podepnij mysz i klawiaturę do portów USB 2.0 i problem zniknie. Później tylko sterowniki pod 3.0 (można je nawet zainstalować jako pierwsze, jeżeli masz mało portów 2.0). Osobną opcją jest zintegrowanie sterowników z instalką windows ale prostszym i mniej czasochłonnym sposobem jest poprzepinanie kabli.

Akindu, nie wyczytałem czy moja grafika obsługuje ten cały uefi ale skoro nic nie musiałem kombinować to obsługuje.

Jest formatowany jako fat32. Z portami już też wiem.

A da się wgl przepiąć grafikę na zintegrowaną w laptopie jakby nie czytało wg opisu? bo nie wiem czego mam sie spodziewać jak gościowi bd robił formata za tydzień

Dobra czyli uefi do nowszego biosu a legacy do starszego (to chodzi tez o to czy się zainstaluje bez cyrków czy o sam odczyt?)

Instalacja się udała (co prawda z płyty ale zrobiłem mu system) do zamknięcia. Mi płyty nie czytało, więc albo napęd albo płyta nie ta.

Dzień dobry
Przepraszam za mój język polski

Ściągamy obraz ISO instalki WINDOWS

Uruchamiamy czystą instalkę WINDOWS z płyty DVD lub tworzymy czystą instalkę WINDOWS na dysku USB
Ściągamy program “Windows 7 USB DVD Download Tool”
link

Windows USB/DVD Download Tool
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=56485

Za pomocą programu “Windows USB/DVD Download Tool” tworzymy czystą instalkę WINDOWS na USB

Uruchamiamy komputer z czystą instalkę WINDOWS z USB, która została stworzona przed program “Windows USB/DVD Download Tool”
lub uruchamiamy nagraną czystą instalkę WINDOWS z płyty DVD
Program “Installwintousb2019x32” oraz “Installwintousb2019x32” musi być dostępny po uruchomieniu czystej instalki WINDOWS z USB lub z płyty DVD, po
naciśnięciu Naciskamy klawisze “SHIFT+F10”, więc program “Installwintousb2019x32” oraz “Installwintousb2019x32” trzeba skopiować na drugą partycję lub
skopiować na czystą instalką WINDOWS, która znajduje się na USB lub zmodyfikować obraz WINDOWS iso do umieszczenia programów “Installwintousb2019x32” oraz “Installwintousb2019x32”
Dla WINDOWS 32 bity (x86), a żeby później nagrać na płytę DVD

Dla WINDOWS 32 bity (x86)
Installwintousb2019x32

Dla WINDOWS 64 bity (x64)
Installwintousb2019x64

WINDOWS_8.1
Podłączamy internet przez kabel internetowy LAN, inaczej nie zainstaluje pełnych sterowników
Jeżeli nie chcemy utworzyć konto logowania WINDOWS na stronie WWW MICROSOFT, to cofamy operację o dwie lub trzy kroki,
wyłączamy internet, poczym kontynujemy, wybieramy instalację WINDOWS.
Gdy dojdziemy do opcji logowania WINDOWS wybieramy opcję “… lokalne”.
Gdy uruchomi sie pulpit WINDOWS podłączamy Internet.

UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!
Przy czystej instalacji WINDOWS z podłączonym internetem, WINDOWS, każe zalogować się na stronie WWW Microsoft, gdzie później nie będzie możliwe zalogowanie się
do WINDOWS bez internetu.

Jak zalogowaliśmy się na stronie www WINDOWS, bez internetu nie uruchomimy WINDOWS, inaczej nie wejdziemy do pulpitu bez internetu,
więc najlepiej utworzyć swój profil w trakcje czystej instalacji WINDOWS bez podłączenia do internetu.

Uruchamiamy czysta instalkę Windows z płyty DVD lub z USB, gdy wyskoczy nam pierwsze okno.
Naciskamy klawisze “SHIFT+F10”
Uruchomi się konsola CMD
wpisujemy
1 – uruchamiamy program “IMAGEX.EXE”
2 – litera “E” oznacza czystą instalkę WINDOWS
3 – numer 1 oznaczaj wersja WINDOWS, czyli dla WINDOWS 8.1 to “1” WINDOWS 8.1 PRO
4 – litera “C” oznacza partycję systemową, gdzie zostanie zainstalowany czysty WINDOWS z USB

imagex.exe /apply E:\sources\install.wim 1 C::

Następnie uruchamiamy i wpisujemy
1 – uruchamiamy program “BCDBOOT.EXE”
2 – litera “C” oznacza partycję systemową, gdzie zostanie zainstalowany czysty WINDOWS z USB
4 – plik bootsect jest na czystej instalce WINDOWS, czyli na DVD lub USB

bcdboot.exe C:\Windows /s C: /f ALL

Jak nie zadziała wpisujemy

bcdboot.exe C:\Windows /s C:

Następnie uruchamiamy.

bootsect \nt60 C:

Uruchamiamy komputer.
Komputer uruchomi instalkę WINDOWS z dysku.
Nie uruchamiamy instalkę WINDOWS z USB lub DVD

Pliki
www. elektroda .pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18028779#18028779

Odpowiadasz po roku na rozwiązany temat. Po co?