Bootowalny system na USB ale jako ISO. Jak zrobić?

Witam.

Możliwe że było ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na forum i poprzez google.

Używając programu YUMI 0.0.9.1 jak zrobić instalator systemu na pendrive USB ?

Podaję system jako XP, podaję obraz ISO. Kreator robi co swoje i kopiuje całe ISO (nie jego zawartość) na pendrive.

No i niby jest gotowy do instalacji.

Ale to u mnie nie działa.

BIOS sam w sobie nie ma żadnej konfiguracji dla USB ale jak jest podpięty do PC to widzi go (wybór boot menu).

Ale zaznaczając aby czytał pendrive, pojawia się czarny ekran z migoczącą kreską.

Co jest nie tak ?

Są też inne programy, ale one wypakowują zawartość ISO co na pewno by zadziałało, ale u mnie taki czas wypakowywania z ISO na pendrive trwa 1:30h więc ta opcja odpada i raczej mnie nie interesuje.

Więc czym i jak zrobić botowalny USB z obrazem ISO w nim danego systemu - bez wypakowywania jego zawartości (to niby robi podany prze zemnie program… ale…) ?

Cześć

Nie dziw się że tak stary system (XP) sprawia problemy podczas tworzenia bootowalnego pendrive.

Sprawdź ten sposób: http://www.hotfix.pl/jak-stworzyc-booto … p-a177.htm

Mam ten program, tylko on działa na zasadzie przekopiowania zawartości CD/DVD na pendrive. A nie o to mi chodzi.

Są aplikacje które robią na pendrive boot menu swoje i do tego kopiują “fsdfsdf.iso” na pnedrive (a nie wypakowują). I takie rozwiązanie ma działać przy pomocy programu co podałem. Ale nie działa u mnie.

Zastanawiam się czy w ogóle tak można… No bo jak z pliku ISO, bez wypakowywania ma to się uruchomić. Jestem w tym zielony…

Widocznie masz b. wolnego pendrive że kopiowanie ma trwać aż tak długo, bo u mnie na Kingstonie 4GB trwa to max. 15-20min, a robiłem instalkę programem WinSetupFromUSB 1.0 beta 8 Portable, bo wintoflash nie działał.

Proponuję więc użyć go i najwyżej zostawić kompa na te 1,5 godzinki.

Kopiowałem poprzez WinRAR bezpośrednio do pendrive, ale to było strasznie długo…

Bawiłem się tym programem co podałeś. Ciekawy jest… ale jako że moja znajomość anglika jest praktycznie zerowa, na większą metę nie poradziłem sobie z nim (jego obsługą). Tylko jak dobrze mniemam muszę mieć wypakowany obraz ISO aby tak zrobić. Co też mnie nie zadowala.

Pendrive to Kingston 16GB… aż taki wolny to nie jest.

Skopiowałem programem do nagrywania zawartość ISO na pendriva i zajęło niecałe 10min, 3GB danych (Win7 trial).

Yumi jest dobry, ale osobiście używam Unetbootin, przetestowałem już 15 dystrybucji Linuksa tworząc

live USB , używam Windowsa XP i nie ma żadnych problemów ze “starym” systemem.

Czas instalacji zależy wyłącznie od wielkości .iso, mniej-więcej 500MB=10 min instalacji.

Migocąca kreseczka na czarnym ekranie oznacza, że źle został zainstalowany bootloader.

W końcu ktoś odpowiedział na jedno z pytań. Dobrze wiedzieć co to znaczy.

Tylko dziwne bo niby poprzez YUMI przebieg instalacji był poprawny.

Może to wina mojego BIOS’a…

Unetbootin miałem ten program, ale on tylko do Linuxa jest… ? Nie widziałem w nim opcji dla systemów Windows.

BIOS nie ma nic do rzeczy.

Unetbootin tworzy bootowalny pendrive z obrazów .iso, czyli wykona też bootUSB Windowsa

P.S. Pendrive możesz sformatować w systemie plików ntfs, przed instalacją konieczny format pendrive

P.S. 2 W Unetbootin u dołu zaznaczasz “iso”, literę pendrive z listy, po prawej stronie u dołu miejsce obrazu .iso.

U góry aplikacji niczego nie zmieniaj.

Zobaczę co da się zrobić.

Wiem że musi być formatowany pendrive przed wgraniem na niego instalatora :slight_smile:

Tylko czy musi być pendrive sformatowany w systemie NTFS czy może być też FAT32 ? Bo tego za bardzo nie wiem. Różne programy różnie wymagają…

No bo szukam szybkiej metody, jak najszybszej na zrobienie instalatora na pendrive. Dla jednego systemu lub większej ilości (Windows).

FAT 32 jak najbardziej jest właściwy.

Dodam jedynie, że Windowsa na pendrive nie instalowałem, ale wiem, że można.

Info:

Przez ten program nic nie pomogło. Dalej czarny ekran z migoczącą kreską. Do tego jakieś 40 min wypakowywało zawartość ISO na pandrive z systemem plików FAT32 (nie mogę sformatować do NTFS jako że mam system XP).

Trzeba coś wymyśleć na ten złom (mój PC). Płyta główna nie jest rewelacją a opcje w niej (BIOS) są strasznie ograniczone. Zaś pendrive widziany jest dopiero po podpięciu jako Dyskietka.

Poprzez program MobaLiveCD portable 2.1 sprawdziłem czy działa to, dodatkowo. Ale wyskoczył błąd z bootowaniem.

EDIT.

Zrobiłem test następnym programem, WinToFlash 0.7.0054 Beta PL. Tym razem udało się MobaLiveCD odpala przygotowany system z pendrive.

Ale tak normalnie po ponownym uruchomieniu komputera i zaznaczeniu startu z pendrive, bootowanie jak by przeskakuje i uruchamia się normalnie windows…

Co tym razem jest nie tak…

Przyczyn może być wiele.

Trochę martwi jednak ten BIOS, czy w boot menu jest opcja “boot USB-HDD”, najlepiej podaj typ BIOS-u.

Aby wykluczyć lub potwierdzić winę BIOS-u, należy odpalić pendrive na innym komputerze.

Dodatkowe pytania: skąd obraz.iso ?, czy sprawdziłeś sumy kontrolne md5 .iso?, wielkość pliku .iso

Sprawdź czy w boot menu obok Hard Disk (lub podobnie) nie masz + (jeśli jest to wejdź i sprawdź czy będzie jakieś urządzenie USB, u siebie tak uruchamiam komputer stacjonarny z usb).

Ten PC to zabytek praktycznie.

BIOS to: Phoenix Technologies 4.06 Rev. 1.02.1675

Schowek01.png

Jak pisałem na początku tematu, nie ma.

Komputer po uruchomieniu i przejściu do boot menu pokazuje podpięty pendrive jako +Diskette

W biosie nie ma specjalnych ustawień bootowania z USB (HDD czy tam ZIP). Po prostu nic. Jedynie opcje dla dyskietki/flopy.

I tylko kiedy podpięty jest pendrive do PC to w biosie widać go w +Discette Kingston…

Przy Hard Disc jest + ale po rozwinięciu listy w BIOS jest tylko mój dysk ATA i Alternative… coś

Obraz dla Win7 i Win8 (wersje testowe) jest z MSDN a sumy się zgadzają.

Jak pisałem przez MobaLiveCD po zrobieniu np. poprzez UltraISO (i inne też programy) działają Win 7 i 8 ale normalny rozruch z boot menu już nie. Pisze jedynie Starting … USB driver… i migocząca kreska.

Sprawdzałem to jeszcze na 2 innych PC i sytuacja ta sama. Owe PC to stare już komputery z ~2005r i ~2000r + ten co w moim opisie.

Schowek01.pngSchowek02.jpgSchowek03.jpgSchowek04.jpgSchowek05.jpg

W zasadzie, może problemem jest wielkość pendrive , 16 GB sprawia problem z odczytem pamięci masowej przez BIOS, jeśli masz inny pendrive np: 4 GB spróbuj na innym.

Trudno coś konkretnego doradzić, tym bardziej, że na maszynie wirtualnej działa.

Mam jeszcze 4 i 8 GB pendrive.

Na dniach sprawdzę ostatni raz czy odpali.