Bootowanie instalatora XP z klucza USB - koncepcja

(Rayearth) #1

Czytałem ostatnio sporo o sposobach instalacji systemu Windows XP z pendriva USB albo z karty SD, np. w komputerach pozbawionych napędów optycznych. Zastanawia mnie fakt, że o ile w przypadku Windows 7 wystarczy ustawiona aktywna partycja na kluczu USB, którą można przygotować za pomocą wiersza poleceń i programu DISKPART w systemie, to do przygotowania bootującego XPka potrzebny jest MS-DOS z obrazu dyskietki startowej i jeszcze do tego np. środowisko Bart PE.

Czytałem, że powodem takiego skomplikowania sprawy w starszym systemie jest brak sterownika dla portu USB. Jeśli w tym momencie się mylę to proszę o skorygowanie.

Jeśli natomiast to prawda to chciałbym wiedzieć, czy jest możliwość zmodyfikowania instalatora XP tak, aby można było go odpalić bez dodatkowych składników. Czy jest to wykonalne?

(Kozza) #2

Jasne, możesz zrobić obraz z płyty i wgrać na pendrive'a za pomocą Ultra ISO banalnie proste, to samo można zrobić z 7 i dystrybucjami linuksa. O wiele szybszy i wygodniejszy sposób

(Rayearth) #3

Nie zainstalujesz Windows XP przygotowując pendriva w ten sposób. To działa w przypadku Visty i 7.

(system) #4

Zrób to tym ->Koala 1.0 programem :slight_smile:

(Rayearth) #5

Z tym się jeszcze nie spotkałem. Na razie w pracy nie mam możliwości użycia tego narzędzia ale w domu spróbuję.

Możesz mi przybliżyć na jakiej zasadzie on działa?

(system) #6
  1. Pobierz Microsoft .NET Framework 2.0 i zainstaluj.

Teraz możesz użyć Windows 7 USB/DVD Download tool albo po zainstalowaniu DAEMON Tools Lite program który napisałem wyżej, czyli Koala 1.0

Windows 7 USB/DVD Download tool

1. Wpinasz swój Pen Drive do komputera, o pojemności min.4 GB.

2. Jeśli masz obraz płyty w postaci pliku .iso, to montujesz go jako Source File.

3. Wybierasz swojego PenDrive'a i klikasz Begin copying

Koala 1.0

1. Przed pracą z tym programem, musisz mieć zainstalowany program np. DAEMON Tools i dzięki niemu montujesz obraz w postaci pliku .iso jako pierwszą czynność.

2. Wpinasz swój Pen Drive to komputera, o pojemności min.4 GB i klikasz scan.

snap001.jpg

1. Potem, odszukujesz swojego Pen Drive'a, klikając w scan jak na obrazku.

snap002.jpg

1. Kopiujesz pliki instalacyjne i klikasz Avvia

snap003.jpg

1. Czekasz aż wszystkie pliki się skopiują. Trwa to około 6 do 10 minut.

snap004.jpg

1. Po skopiowaniu klikasz jak na obrazku.

snap005.jpg

To wszystko, pozdrawiam :).

Edycja:

Obrazki nie wyświetlają się w całości na forum, aby oglądnąć je prawidłowo, wejdź na strone autora programu Koala 1.0

(Rayearth) #7

Dzięki za poradnik! Mam tylko wrażenie, że ten program nie sprawi, iż XP będzie się bootował z klucza USB a jedynie Vista i 7 jak już wcześniej napisałem. No chyba, że sam testowałeś :wink:

EDIT:

Zerknąłem w linka i rzeczywiście jest napisane, że to jest tylko dla Visty, Server 2008 i 7.

(system) #8

Nie testowałem, ale zgodnie z opisem, te programy działają od Windowsa XP SP2 do wyżej.

(Rayearth) #9

Tam jest napisane, że program Koala można uruchomić na dowolnym Windows od XP SP2 ale jako źródło systemu bootującego można użyć jedynie trzech wyżej wymienionych a ja chce właśnie XP SP3 zbootować z klucza USB :wink:

(system) #10

Spróbuj także tego poradnika windows xp z pendrive’a :slight_smile: .

(Rayearth) #11

mavelle, ja nie twierdze, że się nie da. Ja pytam się czy jest to możliwe prościej jak właśnie przy pomocy programu Koala. Przeczytaj mój pierwszy post.

(Cyba91) #12

Jeśli uda Ci się zainstalować system z pendrive to moje gratulacje :wink: Ja próbowałem 6 różnych sposobów i żaden nie dał rady. W 3 przypadkach wyskoczyły błędy przy bootowaniu a w pozostałych 3 wyskoczyły błędy przy próbie samej instalacji. Może to wina pendrive, nie wiem, ale naprawdę jest ciężko zrobić dobrą instalkę z pena, chociaż ten sposób co kolega wyżej podał jest ciekawy i powinien poskutkować.

(Rayearth) #13

Ten sposób nie poskutkuje bo dotyczy instalacji Visty/7 z pendriva.

Udało mi się zainstalować XP przy pomocy programu WinSetupFromUSB a wczesniej USBMultiboot. Niestety nie mój odchudzony obraz systemu nie działa z tymi programami. Korzystam z wersji retail systemu teraz co dość znacznie obciąża mojego netbooka.