Bootowanie systemu z VHD za pomocą GRUBa

Czy jest szansa, żeby dodać do GRUBa wpis uruchamiający linuxa z VHD? Chodzi mi o coś podobnego jak montowanie ISO dodając wpis:

menuentry "XubuntuLive" {
 loopback loop /boot/iso/xubuntu.iso
 linux (loop)/casper/vmlinuz boot=casper iso-scan/filename=/boot/iso/xubuntu.iso noeject noprompt --
 initrd (loop)/casper/initrd.lz
}

Da się zrobić coś podobnego z obrazem VHD?

Znalazłem kilka przykładów bootowania z VHD windowsa XP lub 8, ale zazwyczaj było z zaznaczeniem, ze ten sposób nie zadziała z linuksem.

Przy okazji natknąłem się na opcję bootowania Windowsa z VHD używając bootloadera winsows8 - zamontowanie VHD w menedżerze dysków na stałe i używanie normalnego menu wyboru windows. Ale to chyba nie żadne odkrycie - linuksa tym nie uruchomi.

Ogólnie spotkałem się z wieloma zdaniami na ten temat, wiele mówiło, że to niemożliwe(także na DP), choć znalazłem przykladowo takie coś: http://ww.codase.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=158&func=view&catid=17&id=10428

Choć niewiele z tego rozumiem. Nigdzie nie ma jakiejś prostej instrukcji jak to zrobić.

Inne “znaleziska”: http://ww.codase.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=158&func=view&catid=17&id=10428

 

 

Lub czy jest jakiś inny sposób, żeby móc uruchamiać linuksa na 2 sposoby - pod windowsem z VirtualBoxa i natywnie? W drugą stronę powinno pójść w ten sposób: https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?t=33356 Ale w pierwszą już może być problem - jak zamontować w VB pod windwosem partycję z linuksem, której windows nie widzi, w dodatku jako “surowy dysk”?

 

 

EDIT:

Już miałem się poddać z szukaniem, ale znalazłem takie coś:

Tyle że polega na zamontowaniu w VB całego dysku, a nie instalowanie linuksa na VHD. To akurat nie robi mi aż takiej różnicy. Gorzej, że poradnik jest napisany wg systemów bootowanych bez uefi. A ja niestety mam z uefi. Schody zaczynają się szybko, bo od razu widać różnicę - każą przekopiować i zrobić iso z /usr/lib/grub/i386-pc/*, a u mnie w /usr/lib/grub/ jest x86_64-efi i x86_64-efi-signed. Teoretycznie mogę kontynuować używając pierwszego z folderów… Ale czy to się wogóle pod Virtualboxem odpali…? Jest może ktoś, kto wie czy i co trzeba zmienić, żeby zrobić taki obraz na komputerze z uefi?

Napisz co chcesz osiągnąć, myślę że tak będzie łatwiej coś poradzić.

Chciałbym mieć możliwość bootowania linuksa zarówno natywnie jak i pod VirtualBoxem w windowsie.

Wydaje mi się, że szybciej osiągniesz swój cel instalując Linuksa normalnie na partycji i uruchamiał z niej Linuksa w VirtualBoksie. W drugą stronę będzie to trudne do zrealizowania, bo Grub raczej nie przeprowadza rozruchu z VHD (żeby bootować ISO, to obraz też musi być do tego przystosowany, nie uruchomisz każdego ISO Grubem), a Windows nie obsluguje linuksowych systemów plików.

Może tu znajdziesz coś dla siebie :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/kraju/Migracja-3-wiecej-Linuksa-w-tym-Windowsie,29703.html

W Linux sprawa rozruchu systemu z wirtualnego dysku jest w nieco gorszej pozycji niż Windows. Również uważam, że o wiele łatwiej i szybciej będzie ci wydzielić tą niewielką partycję i postawić normalnie, aby korzystać z VirtualBox.

Ok, dzięki za porady. Czyli wychodzi na to, że trzeba kombinować z normalnym dyskiem, tylko odpowiednio go zamontować. Będę próbował, może się uda.

 

EDIT: Ok, trochę pokombinowałem, ale udało się :slight_smile: Trochę pomieszałem porady z tego artykułu “migracja 3” i tego z lifehacker i jako taki efekt jest. System da się uruchomić natywnie i przez VB. Jeszcze trochę pewnie muszę pokombinować, żeby to doprowadzić do zupełnego porządku, ale to już nie będzie problemem. Jeszcze raz - dzięki :slight_smile: