Bootowanie Ubuntu i znak podkreślenia - instalacja z USB


(Ogry5000) #1

Witam, problem polega na tym, że pendrive z ubuntu utworzony przy pomocy programu "LinuxLive USB Creator" bądź "Universal USB Installer", po uruchomieniu i wybraniu w biosie bootowanie z USB, pojawia się migający kursor i nic się więcej nie dzieje. Pendrive miga, że coś robi i tak z 20 min, po tym czasie skoczyła mi się cierpliwość.

Problem pojawia się na dwóch kompach: - blaszak windows XP, - laptop 7 64bit (niezależnie na którym robię pendriva, czy na którym próbuje go uruchomić), próbowałem na dwóch różnych pendrivów, jak i dwóch różnych dystrybucji ubuntu 11.10 i 12.04 Beta 1 i 2. Robiłem tak poprzednio 6 miesięcy wstecz) wiele razy i nigdy nie maiłem problemu.

A najlepsze jest to że jak uruchomie kopa z DVD ubuntu live i wtedy przygotuje pendriva, wszystko działa tak jak powinno.


(reos) #2

()

Na początek po prostu skorzystaj z innego pendrive. Podaj wielkość w GB. Sformatuj w systemie FAT.


(Ogry5000) #3

korzystałem z dwóch pendrive’ów, jeden 1GB drógi 8GB, nie ma różnicy na którego instalowałem, na jakim sprzęcie to robiłem i pod jakim systemie (windows 7, XP), pendriva mogę jedynie zrobić spod ubuntu, zainstalowanego bądź uruchomionego z DVD.

Przeglądałem różne fora i chyba nie jestem odosobniony z tym problemem ale jednak nikt nie ma rozwiązania ani tym bardziej przyczyny.


(-Łukasz-) #4

Ubuntu oficjalnie zaleca Universal USB Installer do przygotowania pendrive na Windows. Sprawdź czy na pewno próbowałeś tym programem.

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

Powinno zadziałać przez UNetbootin, choć radziłbym po odpaleniu Live’a zrobić obraz narzędziem wbudowanym w Ubuntu - można użyć dowolnego ISO Ubuntu na dysku.

http://unetbootin.sourceforge.net/

Aha, już 26. kwietnia Ubuntu 12.04. Moim zdaniem warto się wstrzymać z instalacją jeżeli wydanie LTS będzie już niedługo.


(Ogry5000) #5

tak korzystałem z tego narzędzia, wszystko przebiega niby dobrze jednak komputery nie startują.

Wiem że mogę zrobić z live (i działa) ale chciałem uniknąć nagrywania każdej kolejnej dystrybucji na DVD, a czasem potrzebuję zrobić na “szybko” Live linux na laptopie który nie ma dvd-romu


(-Łukasz-) #6

Wystarczy nagrać jedną i wskazywać ISO tej, której chcesz przygotować Live USB. To najlepsze rozwiązanie.

Spróbuj UNetbootin. Ten program chyba ani razu mnie nie zawiódł.


(Ogry5000) #7

Użyłem UNetbootin, na laptopie pod windowsem 7 na pendrive 8GB, ubuntu 11.10 32bit. Wszystko przebiegło bez problemów.

Uruchamiam blaszaka, dioda na pendrive miga, na ekranie miga kursor i nic.

mam stare dystrybucje ubuntu bodajże od 7.xx, sprawdzę czy na nich uda się uruchomić


(-Łukasz-) #8

To jest najprawdopodobniej wina Twojego BIOSU…

Dodane 06.04.2012 (Pt) 14:01

Znalazłem jeszcze LinuxLive USB Creator. Nigdy go nie używałem, ale możesz spróbować:

http://www.linuxliveusb.com/en/home


(F553647) #9

Mam ten sam problem. Jak nagram iso ubuntu 11.10 unetbootinem, YUMI lub Universal USB to niby bootuje mi z pena ale pojawia się tylko biały migający znak zachęty. Czekałem ok. 15min, jednak nic nie szło dalej. Próbowałem na dwóch penach, jednak na obu tylko ten znak zachęty. Z jednego wcześniej zainstalowałem win7 więc raczej powinien być sprawny. Unetbootinem próbowałem także ściągać instalacje Ubuntu przez niego, jak też dać przez niego wersję net(żeby się zainstalował z internetu), jednak nic tylko ta biała kreska. Jednak jak nagrałem to ISO Ubuntu przez ultraISO na pena to pojawiło mi się Syslinux 3. coś tam dalej i na tym znów stało. Sprzęt na którym próbuje zainstalować to netbook MSI U135DX


(lunareth) #10

Mi sie wydaje ze moze być to wersja 64 bitowej wersji. mi 64 zwieszala sie w menu bootloadera, a 32 przynajmniej wyrzucalo errory. a co najlepsze na kompie z prockiem intela hulało :slight_smile:

Jaki masz procesor ?


(Maniootek) #11

ja mam to samo na moim terminalu HP Compaq t5720 Thin Client i system był instalowany na pendrive i na kartę CF i też tylko znak zachęty. Jak instalowałem Debiana to nie miałem tego problemu. Dodam, że podczas gdy znak zachęty jest wyświetlany można kombinacją alt+f1 przełączyć się na ekran logowania do konsoli. Tak czy siak nie rozwiązuje to problemu bo np gdy chcemy aby coś się uruchomiło (np startx) razem z systemem ta wada to uniemożliwia.