Bootowanie w komputerze

Witajcie.

Trzy dni temu wgrywałem u siebie na komputerze Windows XP z płytki CD i wszystko działa. Jeśli natomiast chciałem wgrać Ubuntu z DVD i tego samego napędu (mam tylko jeden) to ignoruje to i dalej ładuje system Windows. Podkreśle, że płytka Ubuntu jest nagrywana serwisowo.

Liczę na szybką odpowiedź

A może masz napęd CD a nie DVD

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem ale według mnie musisz ustawić boot z napędu

rumot59 - nie byłbym taki głupi, jako napęd mam Azus DRW-2014L1 (INFO) i uruchamiając film z nośnika DVD chodzi bez żadnych problemów.

Ulica - boot w BIOSie mam ustawiony tak:

  1. CD-ROM

  2. CD-ROM (dla powtórki)

  3. HDD

Masz dwie opcje:

  1. Usunąć HDD z bootowania w biosie i zostawić tylko DVD (tylko na czas instalacji, później musisz powrócić do poprzednich ustawień). Dzięki temu nie pozostawisz komputerowi wyboru i będzie musiał uzyć płyty i zainstaluje system.

  2. Podczas ładowania biosa można wskazać urządzenia z którego będzie BOOtowane. Najczęściej jest to F2, F12, ale różnie z tym bywa. Jest chyba informacja podczas ładowania biosu “Press … to enter boot menu” lub coś w tym stylu. Po tym wyświetli Ci się menu w którym wybierzesz DVD i po sprawie.

Odnośnie drugiego podpunktu mam tylko CD-ROM, a nie DVD-ROM

A jeśli tą pierwszą metodą, to będę musiał usunąć, później wgrać Ubuntu, następnie znowu przejść do menu bootowania, zresetowac kompa, a dopiero później ostateczna część instalacji - nie za skomplikowane?

Nie ważne czy DVD czy CD. W zależności jaki masz napęd. DVD podałem dla przykładu.

Nie jest skomplikowane, szczególnie jak nie masz innego wyjścia. Co za problem podczas resetu kompa wcisnąć DEL, zmienić urządzenia, i zapisać? 20-30 sekund tylko trzeba dołożyć do instalacji :wink: