Bootowanie z napędu zewnętrznego

Witam Was

Rzecz przedstawia się tak, iż posiadam leciwy laptop, w którym ledwo już funkcjonuje napęd dvd. Co ciekawsze przygotowywałem się do formatu systemu od dłuższego czasu, a niespodzianką stało się to, że napęd przestał czytać w sumie, każdą płytę. Jakoś kiepsko widzę siebie szukającego odpowiedniego napędu do swojego laptopa, pomyślałem o napędzie zewnętrznym.

Pytanie jest o to takie: czy może pojawić się jakiś problem, gdybym chciał reinstalować system z poziomu napędu zewnętrznego? Czy będzie on widoczny z poziomu biosa i jego bezpośredniego bootowania, skoro będzie on podpiety pod USB ? 

Będę wdzięczny za odpowiedź. 

Pozdrawiam

Błażej

 

jeśli po podpięciu pendrajwa, masz możliwość bootowania z niego, to bardzo prawdopodobne jest, że również z zewnętrznego napędu się uda.

 

a jaki system chcesz instalować? bo może z pendrajwa będzie łatwiej.

Bios wykrywa wszystkie nośniki. Ja zawsze jak jest najnowsza wersja Xubuntu to instaluję z pendrive’a, bo nie marnuje się płytka. Nigdy nie aktualizuję systemu, bo wtedy jest wysoce niestabilny. Zawsze robię backup plików i instaluję nowy. Robię to co drugą edycję. Obecnie używam 12.04 i czekam aż wyjdzie upragniony 14.04.

Nie zawsze BIOS wykrywa wszystko, zwłaszcza jeśli mowa o leciwym sprzęcie.

Ja mam obecnie 14.04 choć w wielu miejscach np. Ekran logowania wyświetla się tło z 13.10