Bootowanie z plytki systemowej

Otoz zapomnialem jaka opcje trzeba zmienic w biosie aby zabootowac z systemowej plytki xp. Chociaz z drugiej strony wydaje mi sie ze robie dobra operacje… :?

Mianowicie w biosie wchodze w zakladke boot–>other boot device tutaj mam 3 opcje:

disabled

SCSI boot device

INT18 device (network)

Wydaje mi sie ze powinienem wybrac 2 lecz po zapisaniu zmian i zrestartowaniu kompa wlacza mi sie normalnie system?

Co mam zrobic??

Z gory THX :slight_smile:

masz wybrać pierwsza opcje i zmienić ją na CD/DVD

ale tam nie ma takich “podopcji”

sa tylko te 3 :?

???

ale nie szukaj w zakładce other device bo to są urządzenia zewnętrzne tylko w zakładce boot musi być coś takiego jak floppy , cdrom, ide itp.

Gdy włączysz kompa naciskaj klawisz F11 i później wybierz napęd gdzie masz płytkę. U mnie tak działa :slight_smile:

Opcja powinna się nazywać First Boot Device,lub Boot sequence,albo coś podobnego.

Możesz spróbować wziąć to i zobaczysz czy możesz wybrać opcję CD/DVD

kliknij Enterem na Disabled :wink:

Jaki masz Bios??

Jaki masz dysk systemowy.

Bootowanie jako pierwsze ma być z napędu CD,drugi dysk systemowy i zapisz bios Save.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … instalacja

Sprawa wyglada tak ze nie mam zadnych opcji dostepnych z wyzej wymienionych :?

poczatek mojej zakladki boot w biosie wyglada mniej wiecej tak:

  1. Removable Device
  • Disabled (gdy klikam enter nie mam wiecej opcji)

  • Legancy Floppy

  • LS120

  • ZIP

  • ATAPI MO

  • USB FDD

  • USB ZIP

  1. IDE Hard Drive
  • Disabled

  • ST380011A

  1. ATAPI CD-ROM
  • Disabled

  • HL-DT-ST GCE-852OB

  1. Other Boot Device
  • Disabled

  • SCSI Boot Device

  • INT18 Device (Network)

Co mam wybrac?? :?

Nie znalazlem takze w calym biosie opcji Advanced Bios Features ani Boot Sequence.

To.

Co to za bios jakiej firmy i co to za płyta.

A nie masz czasem podpiętego napędu CD razem z dyskiem na jednej taśmie sygnałowej.

u mnie dziala jak nacisne f11 przy starcie kompa

Złączono Posta : 17.07.2006 (Pon) 15:43

jaki masz bios

mi wcisniecie przycisku f11 nie pomaga

JNJN masz racje wlasnie mam podpiety dysk z napedem na jednej tasmie sygnalowej bo reszta mi nie dziala;/

tak wiec co mam uczynic?? :clever:

Trzeba napęd CD przepiąć na II kanał IDE - zworkę ustaw na nim na Master i wepnij na ostatną wtyczkę taśmy.

Dyski i napędy w biosie ustaw na auto i zapisz bios Save.

Poczytaj

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

Jak będzie dalej problem odłączysz kompa z zasilania 230V i wyjmiesz baterię z płyty na 30 minut,włożysz i ustawisz bios i zapiszesz Save.

Pomoc do biosu książka do płyty głównej.

no to masz wszystko jasne bootuj z opcji 3. atapi cd-rom i potem masz nazwę napędu i z niego bootuj

2 kanal ide ??

zworka ??

master ??

Mateush proszę o używanie polskich znaków w pisowni.

jaki 2 kanał ide? chyba tam masz cd-roma bootuj z atapi-cdrom hl-dt-st-gc8520b tak ustaw w biosie ptem f10 enter i powinno ci ładować z cd-romu

powinno ale sie tak nie dzieje bo mam napęd cd-rom i twardziela na jednej taśmie… przeczytaj wcześniejsze posty marek624

Złączono Posta : 17.07.2006 (Pon) 23:46

chciałbym się dowiedzieć co to jest II kanał IDE, zworka oraz MAster ??

na płycie masz dwa kontrolery ide1 do którego zwykle podpinamy twardziela i ide 2, do którego podpinamy 2 napędy np cd-rom , dvd, nagrywarke, ponadto do ide 1 mozesz w trybie slawe podpiąć drugi dysk lub dowolny napęd, ale dysk twardy zawsze musi być w trybie master, jeśli ustawisz w biosie, że ma startować z atapi / to samo co ide, tylko nowszy standard / to powinno Ci zabotować z cd-romu, zworka to taki element na napędzię, który decyduje, który napęd jest nadrzędny tzn. na którym jest szukany system lub plik boot.ini, ale decyduje też o tym gdzie jest podpiety napęd maste musi być podpięty na końcu taśmu, slawe na drugim gnieździe, master / nadrzędny / z niego jest ładowany zawsze system, slave / podrzędny, sługa / dowolny inny napęd, dysk twardy musiśz mieć podpięty na kntrolerze ide1 / pisze na płycie / i zworkę na nim ustawioną na maszter i musi być podpięty na końcu taśmy, jeśli masz drugi napęddna tym samym kontrolerze / nie zalecam / musi być w trybie slave i na drugim gnieździe taśmy - master i slave to pisze na dysku twardym koło taśmy, są tam takie małe piny, które należy spiąć zworką to chyba wszystko

Złączono Posta : 18.07.2006 (Wto) 0:20

Moderator napisał co masz zrobić przepnij na drugą taśmę cd-roma / ide 2 / ustaw na master w biosie ustaw opcę o której Ci napisałem i musi ruszyć, chyna że masz nie bootowalną płytę ale to już inny temat

Wszystko masz opisane,podałem Ci linka poczytaj.