Bootowanie z plytki systemowej

(Mathias 14) #1

Otoz zapomnialem jaka opcje trzeba zmienic w biosie aby zabootowac z systemowej plytki xp. Chociaz z drugiej strony wydaje mi sie ze robie dobra operacje... :?

Mianowicie w biosie wchodze w zakladke boot-->other boot device tutaj mam 3 opcje:

disabled

SCSI boot device

INT18 device (network)

Wydaje mi sie ze powinienem wybrac 2 lecz po zapisaniu zmian i zrestartowaniu kompa wlacza mi sie normalnie system?

Co mam zrobic??

Z gory THX :slight_smile:

(matiit) #2

masz wybra膰 pierwsza opcje i zmieni膰 j膮 na CD/DVD

(Mathias 14) #3

ale tam nie ma takich "podopcji"

sa tylko te 3 :?

????

(Ferdek31) #4

ale nie szukaj w zak艂adce other device bo to s膮 urz膮dzenia zewn臋trzne tylko w zak艂adce boot musi by膰 co艣 takiego jak floppy , cdrom, ide itp.

(Krzys92) #5

Gdy w艂膮czysz kompa naciskaj klawisz F11 i p贸藕niej wybierz nap臋d gdzie masz p艂ytk臋. U mnie tak dzia艂a :slight_smile:

(M Kupczynas) #6

Opcja powinna si臋 nazywa膰 First Boot Device,lub Boot sequence,albo co艣 podobnego.

Mo偶esz spr贸bowa膰 wzi膮膰 to i zobaczysz czy mo偶esz wybra膰 opcj臋 CD/DVD

(matiit) #7

kliknij Enterem na Disabled :wink:

Jaki masz Bios??

(JNJN) #8

Jaki masz dysk systemowy.

Bootowanie jako pierwsze ma by膰 z nap臋du CD,drugi dysk systemowy i zapisz bios Save.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... instalacja

(Mathias 14) #9

Sprawa wyglada tak ze nie mam zadnych opcji dostepnych z wyzej wymienionych :?

poczatek mojej zakladki boot w biosie wyglada mniej wiecej tak:

1. Removable Device

2. Disabled (gdy klikam enter nie mam wiecej opcji)

3. Legancy Floppy

4. LS120

5. ZIP

6. ATAPI MO

7. USB FDD

8. USB ZIP

9. IDE Hard Drive

10. Disabled

11. ST380011A

12. ATAPI CD-ROM

13. Disabled

14. HL-DT-ST GCE-852OB

15. Other Boot Device

16. Disabled

17. SCSI Boot Device

18. INT18 Device (Network)

Co mam wybrac?? :?

Nie znalazlem takze w calym biosie opcji Advanced Bios Features ani Boot Sequence.

(JNJN) #10

To.

Co to za bios jakiej firmy i co to za p艂yta.

A nie masz czasem podpi臋tego nap臋du CD razem z dyskiem na jednej ta艣mie sygna艂owej.

(Pikus Po) #11

u mnie dziala jak nacisne f11 przy starcie kompa

Z艂膮czono Posta : 17.07.2006 (Pon) 15:43

jaki masz bios

(Mathias 14) #12

mi wcisniecie przycisku f11 nie pomaga

JNJN masz racje wlasnie mam podpiety dysk z napedem na jednej tasmie sygnalowej bo reszta mi nie dziala;/

tak wiec co mam uczynic?? :clever:

(JNJN) #13

Trzeba nap臋d CD przepi膮膰 na II kana艂 IDE - zwork臋 ustaw na nim na Master i wepnij na ostatn膮 wtyczk臋 ta艣my.

Dyski i nap臋dy w biosie ustaw na auto i zapisz bios Save.

Poczytaj

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

Jak b臋dzie dalej problem od艂膮czysz kompa z zasilania 230V i wyjmiesz bateri臋 z p艂yty na 30 minut,w艂o偶ysz i ustawisz bios i zapiszesz Save.

Pomoc do biosu ksi膮偶ka do p艂yty g艂贸wnej.

(Ferdek31) #14

no to masz wszystko jasne bootuj z opcji 3. atapi cd-rom i potem masz nazw臋 nap臋du i z niego bootuj

(Mathias 14) #15

2 kanal ide ??

zworka ??

master ??

(boczi) #16

Mateush prosz臋 o u偶ywanie polskich znak贸w w pisowni.

(Ferdek31) #17

jaki 2 kana艂 ide? chyba tam masz cd-roma bootuj z atapi-cdrom hl-dt-st-gc8520b tak ustaw w biosie ptem f10 enter i powinno ci 艂adowa膰 z cd-romu

(Mathias 14) #18

powinno ale sie tak nie dzieje bo mam nap臋d cd-rom i twardziela na jednej ta艣mie... przeczytaj wcze艣niejsze posty marek624

Z艂膮czono Posta : 17.07.2006 (Pon) 23:46

chcia艂bym si臋 dowiedzie膰 co to jest II kana艂 IDE, zworka oraz MAster ??

(Ferdek31) #19

na p艂ycie masz dwa kontrolery ide1 do kt贸rego zwykle podpinamy twardziela i ide 2, do kt贸rego podpinamy 2 nap臋dy np cd-rom , dvd, nagrywarke, ponadto do ide 1 mozesz w trybie slawe podpi膮膰 drugi dysk lub dowolny nap臋d, ale dysk twardy zawsze musi by膰 w trybie master, je艣li ustawisz w biosie, 偶e ma startowa膰 z atapi / to samo co ide, tylko nowszy standard / to powinno Ci zabotowa膰 z cd-romu, zworka to taki element na nap臋dzi臋, kt贸ry decyduje, kt贸ry nap臋d jest nadrz臋dny tzn. na kt贸rym jest szukany system lub plik boot.ini, ale decyduje te偶 o tym gdzie jest podpiety nap臋d maste musi by膰 podpi臋ty na ko艅cu ta艣mu, slawe na drugim gnie藕dzie, master / nadrz臋dny / z niego jest 艂adowany zawsze system, slave / podrz臋dny, s艂uga / dowolny inny nap臋d, dysk twardy musi艣z mie膰 podpi臋ty na kntrolerze ide1 / pisze na p艂ycie / i zwork臋 na nim ustawion膮 na maszter i musi by膰 podpi臋ty na ko艅cu ta艣my, je艣li masz drugi nap臋ddna tym samym kontrolerze / nie zalecam / musi by膰 w trybie slave i na drugim gnie藕dzie ta艣my - master i slave to pisze na dysku twardym ko艂o ta艣my, s膮 tam takie ma艂e piny, kt贸re nale偶y spi膮膰 zwork膮 to chyba wszystko

Z艂膮czono Posta : 18.07.2006 (Wto) 0:20

Moderator napisa艂 co masz zrobi膰 przepnij na drug膮 ta艣m臋 cd-roma / ide 2 / ustaw na master w biosie ustaw opc臋 o kt贸rej Ci napisa艂em i musi ruszy膰, chyna 偶e masz nie bootowaln膮 p艂yt臋 ale to ju偶 inny temat

(JNJN) #20

Wszystko masz opisane,poda艂em Ci linka poczytaj.