BOX a OEM. Konkretna odpowiedź

Witam, mam pytanie w sprawie licencji oprogramowania np. systemu Windows OEM, albo BOX. Według mojego rozumowania wersja OEM przeznaczona jest na jeden komputer ( lub więcej, zależy od ilości stanowisk danego oprogramowania).

A BOX to licencja umożliwiająca instalowanie na np. 10 lub 15 komputerach bez problemu ? Proszę nie wysyłać mi tu linków do wikipedi tylko powiedzieć czy dobrze to rozumiem.

Źle to rozumiesz. Zarówno OEM jak i BOX pozwalają na instalację tylko na 1 stanowisku. Różnica polega na tym, że wersję BOX możesz odinstalować i przenieść na inną maszynę. Z OEM już tego nie zrobisz, licencja staje się dożywotnio przypisana do komputera, na którym dokonasz aktywacji.

Jest dokładnie tak jak mówi kolega wyżej.

Licencja BOX po modernizacji, albo zmianie komputera nie traci ważności. Z zastrzeżeniem, że w danej chwili systemu wolno używać na jednej maszynie. Jeżeli chcesz zainstalować taki system na innym stanowisku, musisz go najpierw usunąć z poprzedniego.

Licencja OEM jest na stałe przypisana do komputera, gdzie dokonano pierwszej aktywacji (wysyła identyfikator sprzętu do centrali). Jeżeli zmodernizujesz sprzęt, albo spróbujesz zainstalować system na innej maszynie staniesz się posiadaczem pirackiej kopii (nawet jeśli technicznie będzie to możliwe).

Nie popadajmy w skrajności, dołożenie ramu, czy wymiana karty dźwiękowej, nie powoduje utraty prawa do licencji OEM.

@ testoowy Jest tak jak napisał prz3m3k84. A jeśli miałbyś jakiekolwiek wątpliwości, ZAWSZE można popatrzeć w licencję (EULĘ) do danego systemu, tam WSZYSTKO jest napisane. Licencje (również po polsku) można zawsze pobrać na stronie MS http://www.microsoft.com/about/legal/us … fault.aspx

@ Ekshibicjencja system OEM (Windows) licencjonuje się do konkretnego KOMPUTERA, który można DOWOLNIE modyfikować, o czym zresztą mówią stosowne EULE…

A mam takie inne pytanie jeśli chodzi o licencję.

Jeżeli kupię licencje MS Windows BOX, to wiadomo u siebie normalnie zainstaluje, ale jak już pójdę zainstalować np. koledze to czy na jego kompie będą problemy typu o “użytkownik mógł paść ofiarą fałszywego oprogramowania”, albo problemy z pobieraniem aktualizacji.

Chodzi oczywiście o dużą modernizację, np. zmieniona płyta główna.

Jeżeli zainstalujesz u siebie BOX’a, a później będziesz go chciał zainstalować koledze, musisz go najpierw usunąć ze swojego komputera.

Zgodnie z licencją, żebyś mógł zainstalować system na drugim komputerze, musisz usunąć go z pierwszego. Czyli w opisanym przez ciebie przypadku, kolega nie będzie posiadaczem legalnego oprogramowania, a co za tym idzie musi się liczyć z konsekwencjami np. w postaci wymienionego przez ciebie komunikatu.

OEM może być tylko na 1 komputerze, i nie mogłeś go sam złożyc, ani nic dodawać.

BOX, możesz zaisntalować na raz na 1 komputerze, ale możesz wymieniać częsci. Jak sobie kupisz 2 komputer, to możesz go tam zainstalować, ale jednocześnie odinstalować z 1, w OEM tak nie wolno.

Kolejna różnica to cena, BOX kosztuje prawie 2x więcej :wink:

W świetle interpretacji polskiego oddziału MS totalna bzdura.

W przypadku licencji jednostanowiskowej BOX oczywiście że tak.

Czy możesz przytoczyć przepis prawny (EULA, prawo autorskie, orzeczenie S/N, etc.) który definiuje “dużą naprawę” oraz mówi o tym, że zamiana płyty głównej w KOMPUTERZE z systemem OEM jest naruszeniem prawa? Ale, podkreślam, przepis prawny, a nie artykuł prasowy czy wypowiedź z forum,

@ wojteko10 : zapoznaj się z byłymi i obecnymi zasadami dystrybucji systemów OEM przez MS. W określonych sytuacjach system OEM można instalować samodzielnie.

_chris_ , nie chodzi wyłącznie o regulację prawną, tylko kwestię techniczną. Wielokrotnie po wymianie mobo systemu OEM nie można już aktywować (wyświetla się dymek o nielegalnej kopii i wszystko co z tym związane) i trzeba dokonać aktywacji telefonicznej wciskając kit konsultantowi Microsoftu, że nasza płyta główna się spaliła. Skoro EULA dopuszcza pełną modernizację sprzętu, dlaczego aktywacja zostaje odrzucona?

Q: Can a PC with an OEM Windows operating system have its motherboard upgraded and keep the same license? What if it was replaced because it was defective?

A: Generally, an end user can upgrade or replace all of the hardware components on a computer— except the motherboard —and still retain the license for the original Microsoft OEM operating system software. If the motherboard is upgraded or replaced for reasons other than a defect, then a new computer has been created. Microsoft OEM operating system software cannot be transferred to the new computer, and the license of new operating system software is required. If the motherboard is replaced because it is defective, you do not need to acquire a new operating system license for the PC as long as the replacement motherboard is the same make/model or the same manufacturer’s replacement/equivalent, as defined by the manufacturer’s warranty.

The reason for this licensing rule primarily relates to the End User Software License Terms and the support of the software covered by that End User Software License Terms. The End User Software License Terms is a set of usage rights granted to the end user by the PC manufacturer and relates only to rights for that software as installed on that particular PC. The system builder is required to support the software on the original PC. Understanding that end users, over time, upgrade their PCs with different components, Microsoft needed to have one base component “left standing” that would still define the original PC. Since the motherboard contains the CPU and is the “heart and soul” of the PC, when the motherboard is replaced (for reasons other than defect) a new PC is essentially created. The original system builder did not manufacture this new PC, and therefore cannot be expected to support it.

microsoft oem partner center

Jeżeli jesteś prawnikiem bardzo chętnie wysłucham Twojego zdania i zweryfikuję swój punkt widzenia, ale wyjdzie na to, że konsultanci w M$ udzielają błędnych informacji.

o jej no i ponownie wchodzimy na bardzo grząski grunt dotyczący co można zmieniać a czego nie zachowując prawo do licencji OEM na komputerze,

sprawa jest kontrowersyjna i w internecie można spotkać wiele sprzecznych ze sobą informacji nawet tych opublikowanych przez Microsoft

sprzęt jest traktowany jako całość, wszystkie komponenty w myśl licencji jeden sprzęt, teoretycznie nierozdzielny, system podczas pierwszej aktywacji generuje i wysyła do bazy MS jakieś tam informacje na temat naszych podzespołów, wedle obserwacji można stwierdzić że głównym podzespołem po którego wymianie nie można już aktywować systemu drogą elektroniczną(przez internet) jest właśnie płyta główna

jednakże trzymając sie ściśle zapisów EULA nawet po wymianie karty dźwiękowej powinniśmy teoretycznie tracić prawo do kożystania z systemu wcześniej aktywowanego, ale nie popadając w obsesje bardzo dobrze wiemy że ponowna aktywacja w większości przypadków jest potrzebna po modernizacji dodając/zmieniając pamięć RAM, procesor bądź właśnie płyty głównej.

No nawet po zmianie płyty głównej Microsoft aktywuje system, i nie ma żadnych problemów, ale nie chętnie na to patrzął i prawdopodobnie jest to nielegalne.

Ja miałem niedawno taki problem licencyjny z Windows 7 (właściwie myślałem, że mam). Otóż złożyłem sobie komputer sam, a system Windows w wersj OEM zakupiłem w sklepie i zainstalowałem, aktywowałem i wszystko działało pięknie przez kilka dni, aż… Padła płyta główna. Od razu padł na mnie blady strach, ponieważ pomyślałem, że 400 PLN za Windowsa poszło w błoto. Po wymianie płyty na nową (bo naprawa gwarancyjna zaczęła się przeciągać) system domagał się (zgodnie z przewidywaniami) ponownej aktywacji. Oczywiście podany klucz nie został zaakceptowany, zadzwoniłem więc do MS, dokonałem automatycznej aktywacji prze telefon (która powiodła się). Dla pewności jeszcze zadzwoniłem do MS i zapytałem konsultanta czy aby nie straciłem licencji. Uzyskałem odpowiedź, cytuję: “Nie jesteśmy potworami”…

Dell np. ma podpisaną jakaś umowę, jeśli chodzi o serwis Mobo. Moja Firend kupiła sobie laptopa Dell Studio 1555 bez systemu i dokupiła do niego Win 7 HP OEM. Zainstalowała, aktywowała i wszystko było ok. Po paru dniach padło jej Mobo i HDD. Przyjechał serwisant do niej do domu, by wszystko wymienić. Ona oczywiście była przestraszona tym, że po wymianie płyty głównej straci licencję na Windowsa. Serwisant zapewnił ją, że nic takiego się nie stanie, ponieważ mają jakąś tam umowę z MS… i co? miał rację. Po wymianie tychże podzespołów, Windows się normalnie zainstalował i aktywował przez internet.

Za stronami M$: Awaria nie może być przesłanką do utracenia licencji. Ale świadoma modernizacja mobo już tak.

Jeśli wymiana płyty głównej (lub jakiegokolwiek innego komponentu) odbywa się w ramach gwarancji producenta komputera to nie ma najmniejszych problemów z ponowną aktywacją systemu.

:roll:

Niby jak ma ma wyglądać ta modernizacja płyty głównej ??

Dolutujesz dodatkowe kondensatory :?

Przyłączę się do tematu.

No dobra, a jeżeli wymieniłbym (świadomie, tzn. po kilku latach modernizacja) procesor to też tracę licencję?