BOX a OEM


(Marcinb677) #1

cze chciałbym sie zapytać czym się różni wersja systemu BOX od OEM dziękuję za odpowiedzi :slight_smile:

pozdrawiam :slight_smile: :slight_smile:


(lazikar) #2

Ale czego??

Jeśli chodzi o np. o nagrywarki to box masz w pudełku z oprogramowaniem a oem nie. :smiley:


(Marcinb677) #3

o system np.czym sie różni Windows ME BOX od Windows ME OEM


(JHS:PL) #4

Używanie Google.pl nie powoduje poważnych chorób.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej :wink:


(Gen Salvador) #5

Franki no to tak jak Ci mówią ! OEM to wersja okrojona bod względem zbędnych dodatków: budełka, niektórych dokumentacji itp.

Twoje pytanie o System Win ME no to wersja OEM pewnie sama płytka w jakims pudełeczku, a BOX no to Sliczne lśniące budło xD z grubą księgą do poduszki ;] i innymi dupersztykami.


(Monczkin) #6


(Krzysieknd2) #7

A może coś będzie w przyklejonym temacie ?? :smiley: :arrow: http://www.forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=8502

Pozdrawiam 8)


(Krogulec) #8

Wersje pełne (określane też jako FPP, BOX) oprogramowania Microsoftu to nie tylko pudełko i (gubsza) instrukcja.

  1. Przede wszystkim w odróżnieniu od wersji OEM, wersje pełne nie są przypisane "dożywotnio" do jednego komputera. Co za tym idzie możemy przenosić taką licencję pomiędzy różnymi komputerami (np. sprzedać stary komputer, kupić nowy i przenieść na niego licencję). Przydatne dla tych, którzy lubią non stop grzebać w sprzęcie - rozbudowywać czy wymieniać podzespoły. W przypadku OEM licencja jest przywiązana do płyty głównej poprzez aktywację i w przypadku wymiany płyty głównej (o ile nie była to wymiana gwarancyjna) tracimy licencję. Ponadto przy sprzedaży komputera chcąc nie chcąc sprzedajemy go także z przypisanym do niego oprogramowaniem OEM.

  2. Ponadto do wersji pełnych Microsoft świadczy pomoc techniczną - przypadatne szczególnie w przypadku firm. Wszyscy przyzwyczajeni do piractwa zapominają, że istnieje coś takiego i jest to duży atut. Wersje OEM posiadają niestety tylko wsparcie techniczne od producenta komputera z którym zostało nabyte to oprogramowanie i w przypadku mniejszych producentów jakość tego wsparcia jest dużo niższa.

  3. Ciekawą możliwością w przypadku Windows XP Professional jest także możliwość legalnego pracowania na starszych wersjach systemu Windows (tylko jedna wersja na raz). Przydatne dla tych użytkowników, którzy w chwili zakupu systemu nie posiadają odpowiednio "mocnego" sprzętu ale planują w niedalekiej przyszłości dokonać jego modernizacji - unika się w ten sposób konieczności zakupu uaktualnienia.

Reasumując, BOXy to brak ograniczeń licencyjnych ale dużo wyższą cenę niż wersje OEM. W przypadku firm (gdzie raczej wymienia się komputery niż je modernizuje) zakup wersji OEM wydaje się mimo wszystko lepszym rozwiązaniem. Należy tylko zwrócić uwagę przy zakupie komputera aby gwarancja na płytę główną była możliwie najdłuższa.

P.S. Jeżeli miałbym coś doradzać to sugerują przenieść zainteresowanie z Windows Me na starszą ale stabilniejszą 98 Second Edition lub nowsze Windows 2000 i XP


(Chomik) #9

Zgodzę się prawie z wszystkim co napisał mój poprzednik. Prawie, bo jak ostatnio dzwoniłem do Microsoftu, to otrzymałem informacje, że systemy Windows nie posiadają opcji tzw. downgrade'u. Czyli mając Windows2000 nie możesz zamiast tego zainstalować np. Win98. No chyba że na WinXP Pro Microsoft wprowadził taką licencję, jeżeli tak to zwracam honor.

Wracając do tematu.

Wersja OEM to system z licencją, który można kupić tylko z nowym "komputerem". Piszę w cudzysłowiu, bo w praktyce jest tak, że może to być każde urządzenie "nieperyferyjne". Czyli musi to być coś, bez czego nie da się normalnie obsługiwac kompa. Może to być płyta głowna, dysk twardy, pamięci a nawet myszka bądź klawiatura! (drobna dziura w polskim prawie). Nie może to jednak być drukarka czy skaner, bo bez tego komputer również można łatwo obsługiwać. Wtedy o legalności oprogramowania, oprócz samej licencji, mówi faktura zakupu. Czyli jeżeli kupiłeś WinXP OEM z klawiaturą i tą klawiature masz podłączoną do kompa (a jeżeli jest zepsuta to musi leżeć na półce) to masz go legalnie, ale jeżeli klawiature sprzedałeś koledze i już jej nie masz, to wtedy nie możesz korzystać z tego Windowsa, bo już jest używany nielegalnie. I jeżeli chcesz sprzedać tego Windowsa, to musisz go sprzedać razem z tą klawiaturą i dołączyć oryginalną fakturę zakupu.

W wypadku wersji BOX kupujesz program z licencją i możesz go swobodnie instalować gdzie chcesz (ale tylko na jednym stanowisku, chyba że licencja mówi inaczej). Możesz go śmiało sprzedać i nie musisz szukać starych faktur, bo dowodem legalności jest sama licencja.

O pomocy technicznej było wyżej :slight_smile: