Brak aktualizacji systemu od dawna, mimo to mam jego najnowszą wersję?

System : Windows 10 64 bit Home (fabryczny, nie zmieniany w żaden sposób)

 

Opis problemu : wiadomo, że Windows 10 to źródło wielu problemów, przede wszystkim związanych z kontrowersjami na temat tego, że MS zbiera dane użytkowników i ingeruje w ich prywatność.

Dlatego też, niedługo po odebraniu swojego nowego laptopa ze sklepu, z wgraną Dziesiątką, postanowiłem utrudnić życie MS i zarazem ułatwić sobie.

Pobrałem wszystkie dostępne aktualizacje, sterowniki, programy itp. Wszystko działało bez problemu. Było to ok. pół roku temu. 

Jakiś czas później użyłem programów typu “DoNotSpy10” , “Ashampoo AntiSpy” oraz własnoręcznie pozmieniałem ustawienia systemu ingerujące we wspomniane tematy. Nie wyłączałem nic oprócz drobiazgów w stylu “Telemetria czy WIFI Sharing”. Wszystko to robiłem, posiadając podstawową wiedzę i używając wyłącznie zwykłych Ustawień systemu, które można bez problemu zmienić w każdej chwili. 

 

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie jedna rzecz - Windows Update nie widzi nowych aktualizacji systemu. Raz na miesiąc znajduje jedynie update “Aktualizacja dla systemów z procesorem XXX” i kilka podobnych, niewiele wnoszących “nowości”.  Nie widzi żadnych większych aktualizacji np. sławnej Rocznicowej Aktualizacji i późniejszych, które do małych przecież nie należą. Aktualizacje do programów od MS - na przykład Office, znajduje, pobiera i instaluje bez problemu.

 

 

“Urządzenie jest aktualne. Ostatnio sprawdzano: dzisiaj o ‏‎XXXX”

Dostępne aktualizacje zostaną pobrane i zainstalowane automatycznie.

 

To komunikat, który widnieje, gdy użyję magicznego “Sprawdź aktualizacje” z poziomu WU.

 

Od pół roku nie znalazł żadnej większej aktualizacji. Wyłącznie te od procesora. Ogółem trzy malutkie aktualizacje na ten cały czas. Gdzie reszta? 

 

 

Przedwczoraj użyłem program WSUS Offline Update . Pobrał aktualizacje (były takie po 1 GB, sporo), a gdy zakończył ten proces, uruchomiłem ich instalację. Po jej zakończeniu zrestartowałem komputer i… nic. Tak jak było, tak jest. Nic nowego. Nie zainstalował chyba ani jednej aktualizacji.

 

 

 

 

 

Zrzut ekranu, wraz z info na temat wersji systemu -  http://prnt.sc/cumyvf

 

 

Jeśli ktoś może, niech napisze, w jaki sposób pobrać te aktualizacje. Reset systemu nie wchodzi w grę. WSUS, jak widać, też zawiódł. Alternatyw nie widzę. Zabawy w ISO czy instalacje z CD odpadają, chyba że będzie sposób dla totalnego laika.

 

 

 

 

 

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/12387/windows-10-update-history

Kliknij na “Pobierz rocznicową aktualizację”.

Próbowałem tego sposobu.

W ten sposób pobiorę swoistą instalkę Windows 10. Pobiera ona sam system. Skoro go już posiadam, to w jaki sposób to zadziała, gdy to zainstaluję? Zapewne zresetuje wszystkie ustawienia i pliki, reinstalując system. Tego nie chcę. Chyba, że magicznie zainstaluje brakujące aktualizacje - jeśli tak, to chylę czoło. Gdyby ktoś mógł się na ten temat bardziej wypowiedzieć, byłbym wdzięczny.

Nie zresetuje. Będzie to wyglądać jak nowa instalacja, ale wszystko zostanie na swoim miejscu.

I nie bądź paranoikiem. MS nie zbiera tak dużo jak to niektórzy rozdmuchują, już Google wie więcej o tobie niż MS :wink: