Brak autodtwarzania płyt - płyta instalacyjna OS

Witam,

chciałem zainstalować sobie system drugi system operacyjny na drugim dysku jednak okazało się, że płyta nie startuje mi - brak auto-odtwarzania. Pomimo, że jako elementy startowe mam ustawione jako pierwszym cd-rom to “instalka” nie startuje.

Poczytałem trochę odnośnie rozwiązania problemu lecz nie żaden sposób nie pomaga. Informacje, które mogą się przydać:

  1. System XP Home

  2. PPM na cd-romie - mam zakładkę odtwarzanie. Sprawdzałem jeszcze service.msc/wykrywanie powłoki - i tam jest ustawianie na “automatyczny”.

  3. Przy uruchomionym systemie, po włożeniu płyty do napędu otwiera mi się okienko zawartości płyty lecz samo instalka systemu się nie włącza (sprawdzałem na dwóch płytach z systemem)

  4. Jako konfigurowałem obecny system to skorzystałem z serii ustawień z tego forum do optymalizacji pracy systemu (bodajże w dziale bezpieczeństwo jest zestaw modyfikacji rejestru).

edit. 5. Korzystałem z programiku M$, który niby naprawia autoodtwarzanie lecz nie pomogło.

Pozdr,

A.

Tobie chodzi o autoodtwarzanie płyty w systemie czy podczas uruchomienia komputera?

Jedno jest powiązane z drugim.

Brak autoodtwarzania w systemie nie pozwala mi zastartować płyty podczas uruchamiania komputera (u mnie konkretna sytuacja - wgranie systemu).

Chyba, że się mylę?

Płytę musisz zbootować przy włączaniu komputera nie w systemie XP Home. W zależności od płyty głównej innymi klawiszami się wybiera urządzenie które ma być pierwsze w kolejności bootowane. Inny rozwiązaniem nie odpalającej się płyty jest, że to piracka kopia i w tedy można podziękować :slight_smile:

Tak wiem, ustawioną mam następującą kolejność:

1.CD-ROM

  1. FDD

  2. HDD

  3. LAN

Zarówno wgrany system (XP Home) jak i ten który chciałbym wgrać na innej partycji (XP Pro) są oryginalnymi systemami. Pierwszy jako pre-instalowany system z partycji (laptop), a drugi rzeczywiście “ściągnięty” ale MSDNAA.

Generalnie ja to widzę tak - bootowanie jest ustawione prawidłowo, ale jak wspomniałem we wcześniejszym poście nie ma autoodtwarzania, więc zaczyna czytać płytę przy starcie komputera ale nie ma tego startu…

(masło maślane ale inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć - no chyba, że źle rozumuję to wyprowadźcie mnie z błędu ; ) ).

edit. ogólnie nawet brak jest opcji “Autoodtwarzanie” po PPM na ikonie cd-romu.

Płytka musi być bootowalna - takie są obrazy iso systemów np. z MSDNAA - ale trzeba je odpowiednio wypalić na płytce. np. ImgBurn.

Autostart to trochę co innego niż bootowanie - płytka z autostartem uruchamia sie po włożeniu do napędu, ale pod działającym systemem.

Płytka bootoalna uruchamia się z poziomu BIOS-u, niezależnie od systemu w komputerze.

to też uwzględniłem.

Problem rozwiązany jednak nie tak jakbym chciał. Płytka pomimo dobrego wypalenia + prawidłowego ustawienia kolejności bootowania poszczególnych “elementów” nie chciała zaskakiwać.

Zaskoczyła dopiero gdy nacisnąłem F8…(pojawił się wtedy magiczny napis "Po naciśnięciu dowolnego klawisza rozpocznie się instalacja…-jakoś tak to szło). Nie rozumiem tego zachowania systemu, przecież sam klawisz F8 nie jest klawiszem startowym…

Ten komunikat to taki: Naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić komputer z dysku CD - ale masz chyba coś właśnie z płytką, bo ten F8 to ten dowolny klawisz, a ona i tak by zaskoczyła gdybyś w tym czasie nacisnął “any key”. Ale dobrze,że wszystko już OK.

Z tego wynika, że jedynym problemem był brak wyświetlania właśnie wspomnianego przez Ciebie komunikatu.

Niby głupstwo ale straciłem na to dobre kilka godzin.

Problem rozwiązany, dzięki za rady wszystkim. Pozdrawiam.