Brak autoryzacji do zamontowania dysku

Witam, mam nadzieję, że tu mi ktoś pomoże :wink:

Posiadam Arch Linuksa.

Wczoraj miałem jakąś dużą aktualizację i z tego co widzę doinstalował mi się udisks2 (jako zależność gvfs, samo gvfs też się zaktualizowało) i od tego czasu mam problem z montowaniem dysku przez pcmanfm jako normalny user. Podczas próby zamontowania wyskakuje komunikat :

.

Zaś przy otwieraniu pcmanfm jako root, wyskakuje

W innym menedżerze plików(thunar) otrzymuje te same komunikaty.

Dodam, że przed aktualizacją wszystko działało bez najmniejszego problemu, więc wszystko co do tej pory było wymagane jest zapewne dobrze skonfigurowane.

Mam nadzieję, że ktoś będzie umiał pomóc.

Z jakiego środowiska graficznego korzystasz? Pytam się, bo może być konieczne skonfigurowanie PolicyKit.

Korzystam z Openboxa i loguje się przez SLIM. Właśnie wydaje mi się, że wszystko jest skonfigurowane, no ale czekam na propozycje.

Uruchom jakiś edytor ustawień PolicyKIt. Następnie sprawdź ustawienia dla org.freedesktop > The udisks Project > Mount a device .

Możesz także wyedytować pliki konfiguracyjne, zgodnie ze stroną:

https://wiki.archlinux.org/index.php/PolicyKit

Akcja do zmienienia uprawnień:

org.freedesktop.udisks.filesystem-mount

Powinno być dla aktywnej konsoli na Tak.

Prewencyjnie sprawdź jeszcze:

ck-list-sessions
$ ck-list-sessions

Session3:

	unix-user = '1000'

	realname = ''

	seat = 'Seat1'

	session-type = ''

	active = FALSE

	x11-display = ':0.0'

	x11-display-device = '/dev/tty7'

	display-device = ''

	remote-host-name = ''

	is-local = TRUE

	on-since = '2012-04-24T14:33:10.310582Z'

	login-session-id = '1'

Session2:

	unix-user = '1000'

	realname = ''

	seat = 'Seat1'

	session-type = ''

	active = TRUE

	x11-display = ':0.0'

	x11-display-device = '/dev/tty7'

	display-device = ''

	remote-host-name = ''

	is-local = TRUE

	on-since = '2012-04-24T14:33:10.082079Z'

	login-session-id = '1'

Session1:

	unix-user = '1000'

	realname = ''

	seat = 'Seat2'

	session-type = ''

	active = FALSE

	x11-display = ':0.0'

	x11-display-device = ''

	display-device = ''

	remote-host-name = ''

	is-local = TRUE

	on-since = '2012-04-24T14:33:09.979351Z'

	login-session-id = '1'

/etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/50-filesystem-mount-system-internal.pkla

[Mount a system-internal device]

Identity=*

Action=org.freedesktop.udisks.filesystem-mount-system-internal

ResultActive=yes

Tak mam poustawiane policykit.

oraz:

Przypuszczam, że z powodu braku aktywnej sesji Console Kit automatyczne montowanie napędów nie działa. Przejrzyj historię aktualizacji pakietów pod kątem menedżera logowania (Slim, LightDM) - o ile oczywiście używasz. W każdym bądź razie to może być jeden z powodów. Z tego co kojarzę ze swoich eksperymentów - Slim miał problemy zarówno z ustawieniem poprawnego locale jak i uruchamianiem aktywnej sesji. Zadanie spełnił dopiero menedżer logoowania LightDM. Oczywiście to tylko swobodne przypuszczenia, bo środowisko graficzne możesz uruchamiać np. za pomocą pliku ~/.xinitrc.

No właśnie ostatnio nie było aktualizacji SLiMa, jedynie tak jak mówiłem został dociągnięty udisks2, i to jego obwiniam, choć szczerze mówiąc nie wiem jak to naprawić.

u mnie też występuje ten błąd … czy może komuś udało się to rozwiązać ?

W .xinitrc mam:

exec ck-launch-session dbus-launch --sh-syntax --exit-with-session openbox-session

i normalnie montuje udisks.

Usunąłem poprzedni post, bo po jakiejś aktualizacji problem powrócił. Znowu nie mogę montować dysków. I chyba nie ma na to jakiejś konkretnej rady, zauważyłem, że trochę losowo to się dzieje :wink:

Hmmm. Też nie mogłem montować, wywaliło mi ntfs-3g, wystarczyło że go przeinstalowałem.

pacman -S ntfs-3g

Coś arch szaleje z tymi updejtami.