Brak baterii = brak możliwości aktualizacji firmware?

witam,
posiadam laptopa dell inspiron 7559, w ostatnich dniach wszedłem w ustawienia i wyszukałem dostępne aktualizacje i je pobrałem/zainstalowałem. Problem jednak pojawia się gdy uruchamiam ponownie laptop i na czarnym polu pokazuje mi się komunikat coś w stylu „bateria jest odłączona lub ma poniżej 10%, podłącz zasilacz i ja naładuj ble ble…” do kliknięcia mam F1 co skutkuje po prostu ominięciem aktualizacji. Czy wiecie jak to zainstalować?
Znalazłem taki artykuł link ale tam instrukcja dotyczy instalacji pliku z poziomu windowsa, ale ja ani pliku nie pobierałem, ani nie instalowałem tego sam tylko automatycznie przez aktualizacje windows to się pobierało + wydaje mi się, że sama instalacja została zakończona tylko aktualizaowanie jest przerywane

Masz sprawną baterię?

wyrzuciłem ją bo nie trzymała. Na zasilaniu od dawna pykam

No to musisz włożyć.

no co ty nie powiesz… jak bym miał to bym włożył…
jak ktos złamał kluczyk od auta i pyta jak może otworzyć auto skoro złamał kluczyk to odpowiadasz - włóż kluczyk? ^^ nie obraź się, ale twoje rady nie pomagają.

Moje doświadczenia z używaniem biznesowego HP bez baterii były takie, że nie dało się tego używać, bo cały czas wyskakiwały jakieś błędy i cały czas pojawiały się jakieś problemy. Kupiłem zamiennik baterii i laptop działa idealnie. Polecam :slight_smile:

ja używam bez baterii już dobre kilka miesięcy, nie zauważyłem problemów poza aktualizacja która sam zainicjowałem

W robocie bez przerwy mam styczność z wieloma DELL-ami z serii Latitude i taki komunikat pojawiał tylko w przypadku aktualizacji firmware (UEFI, BIOS), być może z poziomu Windowsa również (tego nie pamiętam). Przy aktualizacjach systemu Windows nigdy czegoś takiego nie widziałem.
Tak więc prawdopodobnie ta aktualizacja, to aktualizacja BIOS. Chyba nie obejdziesz tego, a przynajmniej ja nie znalazłem sposobu. Po prostu na ten czas podpinałem sprawną baterię z innego egzemplarza.

1 polubienie

W przypadku niektórych aktualizacji z M$ mogą pojawić się aktualizacje firmware lub BIOSu, jeśli są dosyć istotne. Zwłaszcza dla zachowania kompatybilności ze sterownikami i innymi aktualizacjami M$.

Brak baterii bywa problemem, jednak w większości przypadków można to ominąć. Trzeba pobrać soft ręcznie, ze strony producenta. Rozpakować, lub zainstalować. W przypadku Della bywa, że aby w ogóle rozpocząć instalację, musi być wgrany odpowiedni sterownik do płyty, inaczej nawet nie pozwoli rozpakować pliku. Następnie trzeba wejść do katalogu z softem do aktualizacji i poszukać plików konfiguracyjnych. Zwykle można znaleźć w nich dokumentację, a czasami jest dołączona osobno.
Czasami trzeba zmodyfikować taki plik, aby pomijał sprawdzanie zasilacza, czasami trzeba zrobić aktualizacje z wiersza poleceń, dopisując komendy. Bywa też, że trzeba wpisywać polecenia na ekranie, nie widząc tego co się pisze. Np. niektóre Asusy podczas aktualizacji BIOSu bez baterii, po restarcie stawały na komunikacie, o braku baterii i braku możliwości aktualizacji, wystarczyło z klawiatury wpisać risky i proces ruszał dalej.

Dobrze by było, dowiedzieć się jaka to aktualizacja konkretnie sprawia problem.

Może podaj jaka jest wersja BIOSu, to łatwo będzie sprawdzić jaka jest ostatnia na stronie producenta.

Dell 1.2.0, 22.09.2016
nie wiem czy coś jeszcze? wersja SMBIOS 3.0
Dla sprostowania, aktualizację pobrałem sam po wejściu w ustawienia i wyszukaniu dostępnych aktualizacji.

Chodzi o tą informację jak tutaj, dostępną po wpisaniu info (informacje o systemie)


Dla twojego laptopa, ostatnią dostępną wersją na stronie producenta jest 1.3.1 z 2019r.

no to napisałem wyzej wszystko
i co dalej że jest dostępna wersja?

Wersja BIOSu to nie liczba SMBIOS 3.0 tylko to wyżej. Jeśli masz starszą, to pobierz ze strony producenta nowszą, zainstaluj (rozpakuj) i będzie można zmodyfikować plik konfiguracyjny aby zaktualizować bez baterii. Ja nie mogę rozpakować tego pliku, bo wymaga komputera Dell z kompatybilnym sterownikiem.

Spróbuj ją ukrywać https://www.tenforums.com/tutorials/8280-hide-show-windows-updates-windows-10-a.html

wasabi1084 z poziomu windowsa również wymaga baterii
krystian3w mi nie chodzi o ukrycie aktualizacji tylko o jej zainstalowanie

Takie wymaganie jest od niedawna i chyba jeszcze nie ma na to obejścia. Tutaj ktoś proponuje, żeby wykasować w Menadżerze urządzeń baterie znajdujące się w gałęzi „Baterie” ale nie ma odpowiedzi, czy to rozwiązuje problem. Ja bym najpierw dał „Wyłącz urządzenie” na każdej baterii, żeby mi się po restarcie nie zainstalowały na nowo -potem restart i próba instalacji i potem dopiero spróbował wykasować. Zgaduję w ciemno

Jak nie jest obowiązkowa ani nie zwiększa bezpieczeństwa na odpalonym systemie to ta wrześniowa/październikowa się zainstaluje.

Tak, dlatego należy pobrać, uruchomić, powinno się rozpakować i uruchomić do aktualizacji, gdzie wyskoczy komunikat o braku baterii. Czyli tak jak powinno. Teraz trzeba po prostu namierzyć katalog z rozpakowanym BIOSem i plikami pomocniczymi.
Jak znajdziesz, to pokaż co tam siedzi, szukamy pliku konfig dla instalatora, trzeba go zmodyfikować.

komunikat wyskakuje od razu