Brak biblioteki gtk w ubuntu

Trochę tworzyłem w pyGTK w pythonie, wszystko działało elegancko, teraz chciałem po tworzyć trochę w c/c++ (trzeba wesprzeć ubuntu, każdy wspiera to i ja:)

Próbuje kompilowac komendą:

gcc -o hello hello.c `gtk-config --cflags --libs`

Dostaje:

W include mam wpisane ale próbowałem też z gtk/gtk.h

Mam zainstalowane libgtk-dev

Taka mała sugestia - nie prościej użyć np. Code::Blocks zamiast budować z terminala? Masz je w repozytorium.

Tam też biblioteki nie znajdzie skoro nie ma jej w systemie.

Nie powiedziałem, że znajdzie tylko że tak jest znacznie prościej :slight_smile: No dobra, w każdym razie libki najpewniej są w systemie jeśli je zainstalowałeś (całkiem możliwe, że wgrałeś też nie tą wersję np. 3 zamiast 2). Nie używaj gtk-config tylko linkuj osobno potrzebne biblioteki, niestety (albo stety, obiektowe podejście Qt wydaje mi się lepsze) nigdy nie pisałem w GTK więc nie wiem jakie (poszukaj w necie).

rosiak112 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif

A nie powinno być

pkg-config --cflags --libs gtk+-2.0

?

I mała poprawka, nie libgtk-dev tylko libgdu-gtk-dev zainstalowałem.

PRzzed chwilą doinstalowałem libgtkmm-3.0-dev ale nic nie dało

Nie użyłeś przypadkiem apostrofu? Cytowanie komendy można zrobić $() lub ``, pierwsza opcja wg mnie czytelniejsza.

gcc -o hello program.c $(pkg-config --cflags --libs gtk±2.0)

Dodane 21.10.2011 (Pt) 21:54

Dobra i tak zdążyłem zmienić zdanie, wolę qt, ale w qt dokładnie to samo, więc temat nadal ważny.

trochę głupie pytanie może, ale czy masz zainstalowany pakiet libgts-bin?

PS. nie lepiej byłoby tworzyć w Qt?

Masz w repo Qt Creator’a, on ci ładnie wszystko wgra razem zależnościami. I mówię ci, nie kompiluj z terminala!

Przecież code::blocks też korzysta z gcc i w tej sam sposób kompiluje, co ja sam, może jedynie doda kilka flag, co ja to zrobie recznie…

Przecież napisałem że zdecydowałem się już na qt

Zgadza się ale przy korzystaniu z jakiegoś IDE nie musisz wszystkiego wpisywać, większość rzeczy jest robiona automatycznie dzięki czemu jest mniejsza szansa że coś będzie nie tak. Jeśli potrzebujesz jakiegoś tutoriala do Qt polecam ten http://blog.matthew.org.pl/kategoria/programowanie/qt/kurs-qt/, sam zaczynałem od niego kodzenie :slight_smile:

W Qt używa się qmake i nie ma problemów.

tak, użyłem qmake

wpisałem qmake -project, qmake *.pro i make i błąd: