Brak bootloadera w XP+ Windows 7 dualboot


(mikber18) #1

Witajcie,

wczoraj zainstalowałem Windows XP Pro obok windows 7 na moim laptopie. Instalacja przebiegła pomyślnie lecz bootloader się nie wyświetla. Od razu Windows XP pro się uruchamia. Windows XP Pro został zainstalowany na osobnej partycji więc wszystkie dane z Windows 7 są widoczne lecz brak samego "wejścia" do windows 7.

Proszę o pomoc co mam zrobić

Z góry dziękuję

Edit

Plik boot ini najprawdopodobniej wygląda tak:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

(to jest boot ini z mojego xp home więc może się troszkę różnić od Pro ale nie znacznie mam nadzieję

ACHA XP JEST NA 3CIEJ OSOBNEJ PARTYCJI

Pozdrawiam


(Dimatheus) #2

Hej,

Niestety, zainstalowanie starszego Windowsa spowodowało usunięcie uruchamiania bootloader'a Windows7. I bez znaczenia jest fakt, że system jest zainstalowany na innej partycji, bo start zawsze jest wykonywany z pierwszej aktywnej partycji podstawowej.

Zmienianie i edycja pliku boot.ini nie da niestety nic, bowiem Windows7 nie odpali się przy pomocy starszego bootloadera. Oczywiście na naprawę jest sposób. :slight_smile:

Najlepiej posłużyć się programem EasyBCD 1.7.2.7. Ściągamy i instalujemy go na Windows XP i odpalamy. Może się zdarzyć, że pojawi się komunikat o potrzebie instalacji platformy Microsoft .NET Framework 2.0 - jeśli nie jest obecna w Twoim systemie ściągnij ją z Vortalu i zainstaluj - .NET Framework 2.0. Uruchamiamy program i działamy:

:arrow: wybieramy Add/Remove Entries. W sekcji Add an Entry dodajemy nowy wpis - odpowiednio w polach : Windows Vista/Longhorn -> Microsoft Windows7 (tutaj nazwa może być dowolna) -> C:. Następnie klikamy Add Entry i Save,

c66suufbnt9as1dsrg12_thumb.png

:arrow: następnie przechodzimy do zakładki Manage Bootloader. Wybieramy opcję Reinstall the Vista Bootloader i klikamy Write MBR i restartujemy komputer. Przy kolejnym uruchomieniu powinien pojawić się już odpowiedni bootloader.

ddnw29ufwj21rdyiew3_thumb.png

Powodzenia,

Dimatheus


(Semtex) #3

Spróbuj tego poradnika,jest na przykładzie Visty ale pod "7" jest podobnie:Klik,systemy instaluje się od najstarszego.tylko nie pozwól tego zrobić automatycznie bo może się nie udać,zrób to lepiej zgodnie z poradnikiem.Jak zaczniesz naprawę to zobaczysz o co mi chodzi. :slight_smile:

Powodzenia


(mikber18) #4

A jeżeli zainstaluję Windows XP na świerzo w którym stworze prartycje na Windows 7 to problem ten nie będzie występował (tzn. zainstaluję windows 7 jako drugi system)


(Semtex) #5

Jeżeli zrobisz czystą instalkę XP a po nim zainstalujesz "7" na czysto to nie powinno być problemów.


(Kubek1200) #6

Ale po co się męczyć ponownym instalowaniem windowsów. Zrób tak jak doradził ci Dimatheus.


(Artekwajcha) #7

Witam

Miałem problem z pozbyciem się bootloadera z wnidosw 7. Ale che podziękować koledze Dimatheus, Twaja porada jest bezcenna .

Pozdrawiam


(Dimatheus) #8

Hej,

No nie ma sprawy... Cieszę się, że pomogło. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Daniel Haczyk) #9

Miałem podobny problem. Teraz win7 normalnie wchodzi, ale nie wiem jak zrobić, żebym przy uruchamianiu miał możliwość wyboru systemu. W msconfig/Boot pojawia się tylko win7.


(Kubek1200) #10

zrób tak jak mówi Dimatheus.

Tu nie ma filozofii


(Dimatheus) #11

Hej,

Dokładnie. Z tą jednak zmianą, że uruchamiasz program EasyBCD - link w postach powyżej - na Windows7 i dodajesz w zakładce programu Add/Remove Entries ustawienia do Windows XP. Jako Drive podajesz pierwszą, podstawową i aktywną partycję - zapewne więc C. :slight_smile: Po wspomnianych zabiegach - czyli zapisaniu zmian i przeinstalowaniu MBR (choć to drugie prawdopodobnie nie będzie wcale konieczne) - w widoku ustawień, dla systemu XP powinien być wpis podobny do poniższego:

Entry #3


Name: Microsoft Windows XP Professional

BCD ID: {default}

Drive: C:\

Bootloader Path: \NTLDR

Powodzenia,

Dimatheus


(Bartekdko1) #12

witam

a mam pytanie odnosnie easybcd, czy w sytuacji kiedy reinstalujemy na nowo windows 7 na c gdzie xp jest na d to mozna za pomoca tego programu " dorzucic wpisy" by znowu chodzily dwa systemy?


(Dimatheus) #13

Hej,

Tak, można to zrobić. Zresztą jest to opisane w poście powyżej - tym z 15 lis 2009 godziny 11:28. Po wspomnianych zabiegach obok Windows 7 powinien pojawić się także Windows XP.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Bartekdko1) #14

to super wiadomość :slight_smile: moge spokojnie się zabierać za instalacje

dzięki wielkie Dimatheus :]


(Dimatheus) #15

Hej,

Nie ma sprawy. Powodzenia w reinstalacji. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus