Brak Bootowania (pod sys. ubuntu)

Mam problem, gdyż mam ubuntu i chcem zainstalować windowsa, lecz on nie bootuje. W biosie raczej jest wszystko ok, a na forum ubuntu twierdzą, że w biosie musi być coś nie tak skoro nic nie bootuje. Czzego może to być wina?

"Computer, I need more data" :wink:

Nie bądź taki lakoniczny… napisz jaki Windows, jaki masz układ partycji/dysków, jakie to dyski (IDE/SATA), na której partycji są poszczególne systemy, gdzie jest zainstalowany bootmanager i jaki (grub, lilo, ntldr, jeszcze inny).

Bez tego można jedynie z fusów wróżyć, a to może nie dać zadowalającej odpowiedzi :).

Windows Xp chcem zainstalować, lecz próbowałem rownież 2003 Server i też nie działa. Dysk Sata. Partycje automatycznie ubuntu wybrało, ale tam dziwnie jest to troche rozegrane. Na tym ekranie gdzie zawsze bootuje to już właśnie coś tam się ładuje z GRUB ; )

Bootmanager niewiem co to jest ; D

Pozdrawiam

Ps. Płyta z Xp itd jest ok bo próbowałem na innych kompach i bootuje : )

odnawiam

Zaraz, zaraz… to znaczy co się nie bootuje? Już zainstalowany gdzieś (nadal nie wiadomo gdzie) Windows XP/2003 czy jkomputer nie chce wystartować z płyty instalacyjnej XP? A może startuje ale nie możesz zainstalować, bo instalator “marudzi”, że (z pamięci) ‘nie może odnaleźć żadnego dysku, na którym mógłby zainstalować system’?

  • jeśli to pierwsze - nadal nie napisałeś na jakich partycjach są te systemy poinstalowane (klepnij fdisk -l w konsoli Ubuntu)

  • jeśli to drugie - dokładnie sprawdź, czy w BIOSie jest ustawiona właściwa kolejność urządzeń rozruchowych (najpierw CD/DVD-ROM, potem dyski twarde, potem FDD i pozostałe)

  • jeśli to trzecie, to XP (i 2k3) potrzebuje osobnych sterowników do dysku SATA, koniecznie na dyskietce. Chyba, że masz w miarę nowy komputer, z płytą główną i BIOSE-m potrafiącym emulować dyski SATA w trybie (E)IDE./

Na ekranie gdzie powinno być bootowanie zamiast Naciśnij Dowolny klawisz, aby itd… pojawia się GRUB LOADING STAGE I się uruchamia a poźniej wchodzi się w menu i wybrałem tam tą konsolę. Wpisałem fdisk-l i pojawiło się taka tabelka

1./dev/sda1,1,2003, jakieś numerki, 83, Linux

2/dev/sda2,2004,2096,jakies numerki,5, Extended

3./dev/sda5/,2004,2069,jakies numerki,82, Linux Scape czy cos takiego/Solaris

Ps kolejność w biosie jest dobrze ustawiona Cdrom Hdd0 Fdd

odnawiam