Brak bootowania systemu z dysku twardego

Witam wszystkich ponownie! :slight_smile:

Jakiś czas temu zakupiłem na Allegro dysk twardy. Poszukiwałem taniego i używanego sprzętu w dziele z dyskami ATA (taki był potrzebny). Niefortunnie sprzedający dołączył swój dysk SATA do tej kategorii. Głupio zrobiłem, że nie sprawdziłem tego dysku w Google’u (podał tylko model dysku i pojemność), ale po wymianie maili (oczywiście po zakupie dysku) zgodził się wysłać przejściówkę z ATA na SATA.

Podłączyłem dysk, BIOS go widział normalnie, zainstalowałem system i tutaj zaczęły się schody. Okazuje się, że z jakiś powodów nie mogę zbootować systemu z tego właśnie dysku. W tej chwili mam podpięty stary dysk ATA z bootem Wina (XP), zaś reszta systemu “stoi” na dysku SATA.

Dlaczego system nie chce mi się bootować z tego dysku? Wina dysku? Biosu? Systemu? Czy czegoś innego? :s

Piszę, bo stary dysk ATA niestety ma problemy z działaniem i niekiedy jedyną metodą na uruchomienie go jest metoda “po rusku” - tj. otworzyć obudowę i nim parę razy porządnie “pomachać” lub go “wyklepać”.

jaki system zainstalowałeś,

poprzedni dysk jest zamontowany w komputerze,

jak masz ustawione bootowanie, może zmień by na pierwszym miejscu nie startowało z CD/DVD bo pewnie tak jest ustawione gdyż instalowałeś system

Instalowałem Wina XP.

I bootowanie po instalacji systemu przestawiłem z CD/DVD na HDD1. Kiedy nie pomogło - na HDD 2. I dalej nic. :confused:

Na dysku ATA ustawiony jest boot systemu, zaś reszta stoi na dysku SATA. Gdy pierwszy raz próbowałem bootować z SATY nie pomagały narzędzia do naprawy boot-sektorów dołączone do Wina XP.

Podaj model tego dysku, ile posiadasz dysków(jak 2 to ustaw ten “nowy” jako pierwszy)

Model dysku: wpis z Everesta; to co znajduje się w “<< >>” to mój dopisek :stuck_out_tongue:

Dysk nr 1 - <> ST3160815AS (149 GB)

Przy pierwszej instalacji systemu miałem tylko jeden dysk. Nie bootwoał się z niego windows. Przy starcie komputera bios ostrzega tylko, że nie ma 80-pinowego kabla podłączonego do sprzętu (dysk SATA pracuje na przejściówce), chociaż pokazywany jest w Biosie normalnie. Dopiero format i kombinowanie bootowania przez dysk ATA pomogły. Z tym, że chciałbym całkowicie wyeliminować wadliwy już dysk ATA z obiegu (w tej chwili wyłączony w menadżerze urządzeń SAMSUNG SP0822N - musiałem go wyłączyć, bo jego ciągłe przerwy w pracy doprowadzały do crashu całego systemu).

Wejdź do biosu i ustaw tak

Bootowanie:

1.CD\DVD\Blue Ray

2.Disc Sata

3.Floppy Disc

W biosie poszukaj bootowalności i zmień tak aby było jak ci napisałem. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: