Brak bootowania

(fonszludozjad) #1

Panowie pomóżcie, bo nie mogę zainstalować systemu na kompie. Gdy miałem stary napęd to dało radę zainstalować, a przy podłączeniu nowego na Sata nie odpala się w ogóle instalacja. Wyskakuje komunikat “dowolny klawisz spowoduje rozruch z płyty…”, ale dalej odpala się komputer i instalacja się nie rozpoczyna…

EDIT: po podłączeniu starego napędu na stare wejście (taśmę) bootowanie normalnie działa lecz przy instalacji win 10 komputer się zacina na którymś z procesów wczytywania systemu, a czemu ogólnie botowanie nie startuje na nowym napędzie Sata??

(JNJN) #2

Nie każdy ‘‘staruszek’’ nadaje się do systemu W10 i tyle - instaluj W7 64, a nie kombinuj i będziesz zadowolony.

ISO sprawdzone i wypalaj płytę DVD i instaluj.

(fonszludozjad) #3

System mam nagrany lecz komputer mi nie startuje z bootowaniem z płyty. :-/

(D35CART35) #4

A sprawdzałeś w bios czy jest widziany, i czy bootowanie z płyty jest ustawione?

(JNJN) #5

Może wcześniej należy wyzerować dysk (ma być jak nowy) - stracisz dane,więc wcześniej kopia.

Lub może dysk uszkodzony? szajs instalka W10 lub komp nie kompatybilny z najnowszym W10 1703?

(fonszludozjad) #6

Botowanie z płyty jest ustawione, aczkolwiek jak włączę widoczność napędu na wejściu SATA sto przestaje widzieć DYSK SSD który również jest na SATA.

(JNJN) #7

Ależ wszystko masz napisane - działaj.

Stara płyta, to i może problem z portami sata - lepiej instalować system z napędu IDE.

Dysk SSD/HDD systemowy podpięty do gniazda sata na płycie 0 lub 1, napęd sata w kolejnym.

Możesz po podpięciu wszystkiego jak należy zrobić reset biosu baterią.

(fonszludozjad) #8

Właśnie mam wszystko zrobione tak jak pisałeś Dysk w SATA 0, a napęd w SATA 1 + reset bateria zrobiłem i nic. Pojawia się komunikat “kliknij dowolny przycisk, aby…” i dupcia dalej odpala sie stary system :-/

(fonszludozjad) #9

Dysk sprawny, bo z napędu IDE normalnie dało się instalować systemy.

(JNJN) #10

Ależ napisałem, albo płyta DVD z systemem ma problem,albo bios płyty lub płyta lub napęd DVD, albo dysk. Trzeba dysk wyzerować i sprawdzić, czy OK i ponownie nagrać płytę DVD z podanego ISO i test.

Dysk sprawny, bo z napędu IDE normalnie dało się instalować systemy

No nie do końca, tak jest?

Edit:
A jak masz ustawiony kontroler sata w biosie - wrzuć tu zdjęcie ustawień.

(fonszludozjad) #11

Dysk oraz płyta jest sprawna, bo mam dwie kopie WIN 10 i WIN 7 i żadna nie odpala, a natomiast jak zmienię te ustawienia to proces instalacji normalnie rusza lelecz przy wyborze partycji nie widać dysku.

(JNJN) #12

Napisałem - ma być ustawienie IDE,sata,AHCI - nie RAID.

Choć nie wiem, co W10 powie na ustawienie IDE? najlepiej sata lub AHCI.

(fonszludozjad) #13

Jak dam te ustawienia na ENABLED to wtedy normalnie działa napęd lecz nie widzi dysku.

https://m.fotosik.pl/zdjecie/8936549dd6e3fe4a

A wiec w jakiej zakładce i które opcje zmienić pod instalacje 7, bo 10 mam już dosyć. Nie da się

(JNJN) #14

No to tak nie może być - jakie masz dodatkowe opcje w tych trzech pozycjach? oprócz enabled.

Albo nie może tu być podpiętego napędu DVD sata - tylko ewentualnie dwa dyski sata?

I zostaje napęd IDE DVD.

(fonszludozjad) #15

Tylko Disabled albo ENABLED w każdej. Tutaj zdjęcie mojego biosu.

https://m.fotosik.pl/zdjecie/31358c3c69143439

(Astor44) #16

Przejdź strzałkami do pozycji Load Optymized Dafaults > Enter, potwierdź zmiany “Yes” i restart komputera.

(JNJN) #17

No to w/g mnie - wszystko tu na Disabled i po zmianach zapisz bios SAVE, dysk SSD wpięty w porcie sata 0 + napęd DVD IDE.

I rozumiem, że jest tylko ta opcja dotycząca kontrolera sata?

(fonszludozjad) #18

Dysk nam wpięty pod SATA2_0, a napęd pod SATA2_1

Chyba tylko ta nie wiem, bo nie znam się na tym za dobrze

(JNJN) #19

I tak ma być - płyta jest przystosowana do RAID i ma dwa porty sata, więc kiedyś nie przewidywano czegoś takiego jak napęd DVD sata.

Zainstaluj system z DVD IDE - a jak będziesz miał już system wgrany, podłącz napęd DVD sata i może będzie widoczny poprawnie w systemie - ale chyba systemu z niego nie zainstalujesz.

(fonszludozjad) #20

No Ok kurde tylko teraz po podłączeniu tego starego napędu na IDĘ tez mi coś botowanie nie rusza :-/