Brak cimserver - jak go zainstalować? Debian 7.5/OMV Nas/Adaptec 6805

Zainspirowany wpisem Cyryllo ( http://www.dobreprogramy.pl/cyryllo/Domowy-NAS-All-in-One-Cz.-1-Wybor-sprzetu-i-systemu,46136.html ) zbudowałem sobie komputerek który ma robić za domowy NAS, zainstalowałem sobie Debiana 7.5 bez GUI i na to przez apt-get doinstalowałem sobie OMV. Teraz jako że w tym komputerze jest karta sprzętowego RAID’u Adaptec 6805 chciał bym monitorować co się tam dzieje z innego komputera z Windows wpiętego do sieci na stronie Adapteca wyczytałem że muszę na obu maszynach zainstalować maxView Storage Manager co uczyniłem, a wyglądało to tak:

root@debian:/media/BC72808C72804CD8# dpkg -i StorMan-1.05-20942_amd64.deb
Wybieranie wcześniej niewybranego pakietu storman.
(Odczytywanie bazy danych ... 35115 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Rozpakowywanie pakietu storman (z StorMan-1.05-20942_amd64.deb) ...

maxView Storage Manager
Version 1.05

Konfigurowanie pakietu storman (1.05-20942) ...
/var/lib/dpkg/info/storman.postinst: line 212: Below: nie znaleziono polecenia

Enter Username [default: root]: root
Enter Password: 
Password verified successfully.

Enter CIM Server HTTP Port: [default: 5988]: 5988

Selected CIMServer Details:
CIMServer_httpPort=5988
cp: nie można utworzyć zwykłego pliku `/usr/StorMan/pegasus/lib': Nie ma takiego pliku ani katalogu
/var/lib/dpkg/info/storman.postinst: line 463: cd: /usr/StorMan/pegasus: Nie ma takiego pliku ani katalogu
mv: nie można wykonać stat na `../repository': Nie ma takiego pliku ani katalogu
mv: nie można przenieść `libarcRAIDProvider15.so.1' do `./pegasus/lib': Nie ma takiego pliku ani katalogu
ln: nie udało się utworzyć dowiązania symbolicznego `/usr/StorMan/pegasus/lib/libarcRAIDProvider15.so': Nie ma takiego pliku ani katalogu
sed: nie można odczytać /usr/StorMan/pegasus/rpm/wbem: Nie ma takiego pliku ani katalogu
cp: nie można wykonać stat na `/usr/StorMan/pegasus/rpm/wbem': Nie ma takiego pliku ani katalogu

ERROR : cimserver is not present at /usr/StorMan/pegasus/bin/ 
starting maxView Storage Manager agent ...
Starting Tomcat Service...
Using CATALINA_BASE: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26
Using CATALINA_HOME: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26
Using CATALINA_TMPDIR: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26/temp
Using JRE_HOME: /usr/StorMan/jre
Using CLASSPATH: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26/bin/bootstrap.jar:/usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26/bin/tomcat-juli.jar

Installation completed successfully.

jako że na NAS potrzebuje tylko agenta by go monitorować, a do tego potrzebne są następujące składniki:

  • CIM server

  • Agent

  • Web server

    root@debian:/media/BC72808C72804CD8# service stor_cimserver status
    stor_cimserver is NOT running
    root@debian:/media/BC72808C72804CD8# service stor_cimserver start
    ERROR : cimserver is not present at /usr/StorMan/pegasus/bin/
    root@debian:/media/BC72808C72804CD8# service stor_agent start
    starting maxView Storage Manager agent …
    root@debian:/media/BC72808C72804CD8# service stor_tomcat start
    Starting Tomcat Service…
    Using CATALINA_BASE: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26
    Using CATALINA_HOME: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26
    Using CATALINA_TMPDIR: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26/temp
    Using JRE_HOME: /usr/StorMan/jre
    Using CLASSPATH: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26/bin/bootstrap.jar:/usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26/bin/tomcat-juli.jar

wychodzi że nie mam w systemie CIM Servera, ktoś poratuje jakąś instrukcją jak to zainstalować tylko taką dla laika bo ja Windows’owy jestem

Z tego co widzę w repo masz przynajmniej dwa pakiety. Zawsze możesz użyć polecenia apt-get -f install i apt postara się sam uzupełnić sobie zależności (apt korzysta z dpkg, ale dpkg sam z siebie nie jest menedżerem pakietów, więc samoczynnie nie dba o uzupełnianie zależności).

Zawsze możesz skorzystać z gotowego rozwiązania jakim jest FreeNAS. FreeNAS oparty jest akurat na FreeBSD i prawdopodobnie będzie posiadał mniej zbędnych pakietów, niż nawet goła instalacja Debiana (w sensie będzie zajmował mniej miejsca i pamięci).

Jakbyś był zainteresowany FreeNAS :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/roobal/FreeNAS-oprogramowanie-dla-dyskow-sieciowych-i-serwerow.,20205.html

OMV tez jest gotowym rozwiązaniem, ale nie o to chodzi.

apt-get -f install nic nie pomogło, gdzie to się sprawdza te pakiety w repo bo jak wspomniałem pod koniec poprzedniego posta ja windows’owy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Advanced_Packaging_Tool

ok więc wyszukałem sobie

root@debian:~# apt-cache search cim server
parcimonie - privacy-friendly helper to refresh a GnuPG keyring
python-pyodbc - Python module for ODBC database access
python-pyodbc-dbg - Python module for ODBC database access - Debugging symbols
libscim-dev - development library for SCIM platform
scim - smart common input method platform
scim-canna - SCIM IMEngine module for Canna
scim-skk - SCIM IMEngine module like SKK input method
scim-anthy - SCIM IMEngine module for Anthy

zainstalowałem to co moim zdaniem było by mi potrzebne

root@debian:~# apt-get install scim
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Zostaną zainstalowane następujące dodatkowe pakiety:
  libscim8c2a
Sugerowane pakiety:
  scim-uim scim-pinyin scim-hangul scim-chewing scim-m17n scim-prime
  scim-anthy scim-skk scim-canna scim-tables-additional scim-tables-ja
  scim-tables-ko scim-tables-zh scim-thai
Polecane pakiety:
  scim-gtk-immodule im-config im-switch scim-bridge-agent
Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  libscim8c2a scim
0 aktualizowanych, 2 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Konieczne pobranie 1256 kB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 4564 kB miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]? t
Pobieranie:1 http://ftp.pl.debian.org/debian/ wheezy/main libscim8c2a amd64 1.4.13-5 [495 kB]
Pobieranie:2 http://ftp.pl.debian.org/debian/ wheezy/main scim amd64 1.4.13-5 [761 kB]
Pobrano 1256 kB w 1s (988 kB/s)
Wybieranie wcześniej niewybranego pakietu libscim8c2a:amd64.
(Odczytywanie bazy danych ... 43347 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Rozpakowywanie pakietu libscim8c2a:amd64 (z .../libscim8c2a_1.4.13-5_amd64.deb) ...
Wybieranie wcześniej niewybranego pakietu scim.
Rozpakowywanie pakietu scim (z .../scim_1.4.13-5_amd64.deb) ...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu man-db...
Konfigurowanie pakietu libscim8c2a:amd64 (1.4.13-5) ...
Konfigurowanie pakietu scim (1.4.13-5) ...
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/ja_JP (xinput-ja_JP) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/ko_KR (xinput-ko_KR) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/zh_CN (xinput-zh_CN) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/zh_TW (xinput-zh_TW) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/zh_HK (xinput-zh_HK) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/zh_SG (xinput-zh_SG) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim-immodule jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/ja_JP (xinput-ja_JP) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim-immodule jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/ko_KR (xinput-ko_KR) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim-immodule jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/zh_CN (xinput-zh_CN) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim-immodule jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/zh_TW (xinput-zh_TW) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim-immodule jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/zh_HK (xinput-zh_HK) w tryb auto
update-alternatives: użycie /etc/X11/xinit/xinput.d/scim-immodule jako dostarczającego /etc/X11/xinit/xinput.d/zh_SG (xinput-zh_SG) w tryb auto
Creating index of upgradeable packages ...
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libcrypto.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libssl.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)
Creating index of OpenMediaVault plugins ...
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libcrypto.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libssl.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)

sprawdziłem stan usługi która mnie interesuje

root@debian:~# service stor_cimserver status
stor_cimserver is NOT running
root@debian:~# service stor_cimserver start
ERROR : cimserver is not present at /usr/StorMan/pegasus/bin/

i wywaliłem to co zainstalowałem bo nie działa więc to nie to

root@debian:~# apt-get purge scim
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Następujący pakiet został zainstalowany automatycznie i nie jest już więcej wymagany:
  libscim8c2a
Aby go usunąć należy użyć "apt-get autoremove".
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  scim*
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 1 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Po tej operacji zostanie zwolnione 2676 kB miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]? t
(Odczytywanie bazy danych ... 43453 pliki i katalogi obecnie zainstalowane.)
Usuwanie pakietu scim ...
Czyszczenie z plików konfiguracyjnych pakietu scim ...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu man-db...
Creating index of upgradeable packages ...
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libcrypto.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libssl.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)
Creating index of OpenMediaVault plugins ...
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libcrypto.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libssl.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)

Ktoś ma jakieś inne sugestie odnośnie jak i z skąd mam zainstalować CIM Server którego mi brakuje do działania?

Tylko, że FreeNAS to w 100% gotowe rozwiązanie. Instalujesz cały system na dysku i zapominasz. Przy OMV na tylko połowiczne rozwiązanie, bo najpierw instalujesz Debiana, instalujesz aplikację i… jeszcze masz przy tym problemy z brakiem serwerów. Ale ja tam nikogo do niczego nie namawiam. Zwróćmy uwagę na ten komunikat.

 

Czy ten cimserver nie powinien być dostarczony przez pakiet Storman? Bo wydaje mi się, że skoro cimserver szukany jest w katalogu Stormana, to nie mógł zostać zainstalowany z repozytorium Debiana.

Teraz spójrzmy na to.

 

Skrypt instalacyjny zawarty w pakiecie nie potrafi sobie poradzić z utworzeniem katalogów, zrób to więc za niego. Utwórz katalog /usr/StorMan/ i podkatalogi, których brakuje.

mkdir -p /usr/StorMan/pegasus/lib
mkdir -p /usr/StorMan/pegasus/rpm/wbem
mkdir /usr/StorMan/pegasus/bin

Też mi się wydaje że cimserver powinien być dostarczony przez stormana ale z jakiegoś powodu nie jest lub się nie instaluje dlatego chciałem zrobić to ręcznie 

 

oto co zrobiłem:

  • wyczyściłem system z pakietu storman

  • utworzyłem katalogi korzystając z Twoich poleceń

  • uruchomiłem instalator stormana

    root@debian:~# apt-get purge storman
    Czytanie list pakietów… Gotowe
    Budowanie drzewa zależności
    Odczyt informacji o stanie… Gotowe
    Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
    storman*
    0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 1 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
    Po tej operacji zostanie zwolnione 166 MB miejsca na dysku.
    Kontynuować [T/n]? t
    (Odczytywanie bazy danych … 43346 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
    Usuwanie pakietu storman …
    /var/lib/dpkg/info/storman.postrm: line 4: /etc/init.d/stor_tomcat: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    update-rc.d: using dependency based boot sequencing
    rm: nie można usunąć /etc/init.d/stor_tomcat': Nie ma takiego pliku ani katalogu /var/lib/dpkg/info/storman.postrm: line 12: /etc/init.d/stor_agent: Nie ma takiego pliku ani katalogu update-rc.d: using dependency based boot sequencing rm: nie można usunąć/etc/init.d/stor_agent’: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    update-rc.d: using dependency based boot sequencing

    Uninstall completed successfully.

    Creating index of upgradeable packages …
    Creating index of OpenMediaVault plugins …
    root@debian:~# mkdir -p /usr/StorMan/pegasus/lib
    root@debian:~# mkdir -p /usr/StorMan/pegasus/rpm/wbem
    root@debian:~# mkdir /usr/StorMan/pegasus/bin

    root@debian:/media/BC72808C72804CD8# dpkg -i StorMan-1.05-20942_amd64.deb
    Wybieranie wcześniej niewybranego pakietu storman.
    (Odczytywanie bazy danych … 42667 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
    Rozpakowywanie pakietu storman (z StorMan-1.05-20942_amd64.deb) …

    maxView Storage Manager
    Version 1.05

    Konfigurowanie pakietu storman (1.05-20942) …
    /var/lib/dpkg/info/storman.postinst: line 212: Below: nie znaleziono polecenia

    Enter Username [default: root]: root
    Enter Password:
    Password verified successfully.

    Enter CIM Server HTTP Port: [default: 5988]: 5988

    Selected CIMServer Details:
    CIMServer_httpPort=5988
    mv: nie można wykonać stat na ../repository': Nie ma takiego pliku ani katalogu sed: nie można edytować /usr/StorMan/pegasus/rpm/wbem: to nie jest regularny plik cp: katalog/usr/StorMan/pegasus/rpm/wbem’ został pominięty

    ERROR : cimserver is not present at /usr/StorMan/pegasus/bin/
    starting maxView Storage Manager agent …
    Starting Tomcat Service…
    Using CATALINA_BASE: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26
    Using CATALINA_HOME: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26
    Using CATALINA_TMPDIR: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26/temp
    Using JRE_HOME: /usr/StorMan/jre
    Using CLASSPATH: /usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26/bin/bootstrap.jar:/usr/StorMan/apache-tomcat-7.0.26/bin/tomcat-juli.jar

    Installation completed successfully.
    root@debian:/media/BC72808C72804CD8#

i cimservera jak nie było tak nie ma ;(

 

 

EDIT:

P.S. a może z tego pliku instalatora da się jakoś wyciągnąć i zainstalować cimserver? 

http://www.adaptec.com/en-us/speed/raid/storage_manager/msm_linux_x64_v1_05_20942_tgz.htm

dokumentacja http://download.adaptec.com/pdfs/user_guides/msm_v1_05_20942_users_guide_for_das.pdf

 

EDIT2:

polecono mi instalację unzip’a jako lekarstwo i coś odwołuje się do StorMan ale nadal nie działa

root@debian:~# apt-get install unzip
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Sugerowane pakiety:
  zip
Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  unzip
0 aktualizowanych, 1 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Konieczne pobranie 194 kB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 386 kB miejsca na dysku.
Pobieranie:1 http://ftp.pl.debian.org/debian/ wheezy/main unzip amd64 6.0-8 [194 kB]
Pobrano 194 kB w 0s (331 kB/s)
Wybieranie wcześniej niewybranego pakietu unzip.
(Odczytywanie bazy danych ... 43347 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Rozpakowywanie pakietu unzip (z .../archives/unzip_6.0-8_amd64.deb) ...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu man-db...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu mime-support...
Konfigurowanie pakietu unzip (6.0-8) ...
Creating index of upgradeable packages ...
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libcrypto.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libssl.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)
Creating index of OpenMediaVault plugins ...
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libcrypto.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)
/usr/bin/php5: /usr/StorMan/ssl/lib/libssl.so.1.0.0: no version information available (required by /usr/bin/php5)
root@debian:~# service stor_cimserver status
stor_cimserver is NOT running
root@debian:~# service stor_cimserver start
ERROR : cimserver is not present at /usr/StorMan/pegasus/bin/ 
root@debian:~#

może teraz ma ktoś jakiś pomysł?

Odinstaluj stromana i usuń wbem.

 

rm -fv /usr/StorMan/pegasus/rpm/wbem

I jak masz unzip zainstalowany, spróbuj zainstalować ponowni stormana. Sprawdź na stronie, z której pobierałeś wymagania dla stormana, bo coś jest nie tak, skoro brakuje mu repository.