Brak dostępu do konfiguracji drugiego rutera w sieci - inna podsieć

Problem polega na braku dostępu do ustawień rutera w mojej sieci. Sieć składa się z dwóch ruterów (nazwijmy je nr R1 i nr R2). R1 jest ruterem i modemem jednocześnie (model Thompson TWG 870) do którego podpięty jest kabel z kablówki (koncentryk z końcówką F - źródło internetu). Ten ruter ma wyłączoną sieć WiFi, a urządzenia do niego podpięte są tylko kablem. R2 to Asus RT-AC51U, który poza połączeniem kablowym wysyła także WiFi. Oba rutery są połączone kablem, który wpięty jest w gniazda LAN obu ruterów, a w R2 wyłączone jest DHCP. W ten sposób (jak się domyślam) mam jedną sieć umożliwiającą wzajemną współpracę urządzeń do niej podpiętych – urządzenia w sieci wzajemnie się widzą mimo że jedno z nich podpięte jest do R1, a drugie do R2. Z każdego miejsca można także zalogować się do R1. Natomiast nie mogę zalogować się do R2 mimo że znam jego adres. Próbowałem różnych rozwiązań np. Odłączając rutery od siebie tak jak do pierwszej konfiguracji – nic z tego. Korzystając z narzędzi Asusa Device Discovery ruter zostaje znaleziony (jest wskazana nazwa rutera, sieci oraz IP) jednak próba wejścia w jego ustawienia generuje komunikat :”Komputer i wybrane urządzenie znajdują się w różnych podsieciach. Do konfiguracji wybranego urządzenia konieczna jest zmiana adresu IP na tę samą podsieć w której jest urządzenie”. Teraz do sedna. Jako, że moja wiedza na temat sieci jest taka jak widać… wytłumaczcie mi łopatologicznie co mam zrobić (poza resetem ustawień R2) aby móc zalogować się do R2. Będę wdzięczny za pomoc.

Końcówka ma się różnić, reszta ma być taka sama.

Czyli jeżeli router 1 ma adres np.
192.168.1.1 to router 2 powinien mieć adres w przedziale 192.168.1.x, gdzie x to od 2 do 254.

Oczywiście zakładam maskę 255.255.255.0, resztę znajdziesz sobie w wiki jak cię interesuje, a jak nie, to rozwiązanie powinno działać w większości sprzętu na rynku.

1 polubienie

Dałem radę - kombinowałem jak koń pod górę, a rozwiązanie było tak proste. Dzięki. Temat do zamknięcia.

Jeśli zostawiłeś domyślną adresację na R2, wtedy nie masz trasowania do R2. R2 musi mieć adres z podsieci R1. W najroszym wypadku wpinasz się do R2 i ustawiasz statyczne IP z tej podsieci na komputerze, którym się podłączyłeś. Ustaw R2 adres w czwartym oktecie 2, a DHCP niech rozdaje, np. od 10.

Tak też zrobiłem. Wszystko hula. Thx.:grin: