Brak dostępu do panelu sterowania i innych

Dzień dobry. Mam nadzieję, że odpowiednia kategoria.
Do rzeczy. Otóż jakiś czas temu pojawił się problem ze starym komputerem brata. Windows XP, Dell optiplex gx620. Przy uruchamianiu występował błąd jakoby plik ntfs.sys był uszkodzony. Po ciężkim boju (zwykła ponowna instalacja nie wchodziła w grę, komputer miał z tym problemy) znajomemu, któremu oddałam kompa udało się zainstalować na nowo xpeka. Zostało mi zainstalować sterowniki. No i tu pojawia się problem, gdyż przy próbie włączenia menadżera urządzeń czy też sterowników na płyty cd komputer informuje, że system windows nie posiada uprawnień dostępu. Jest tylko jedno konto i ma ustawienia administratora. Chociaż nie mogę tego sprawdzić, bo dostęp do ustawień kont w panelu sterowania też powoduje ten sam błąd. Czy ktoś ma jakiś pomysł co zrobić?

Spróbować odblokować ukrytego administratora w Windows XP, można to zrobić chyba nawet z live CD (Linux / DOS / Windows XP PE / RE) i np. Offline NT Password & Registry Editor, NTPWEdit, Parted Magic (chntpw).

Windows XP stracił już wsparcie i nie myślałeś o jakimś innym bezpieczniejszym systemie typu win 7 albo linux mint? Trzyma cię tam jakieś oprogramowanie?

Czy mogę liczyć na jakieś dodatkowe instrukcje?

Wiem, wiem. Ale komp brata i na linuksie nie bardzo chce cokolwiek robić, a nie wiem czy sprzęt udźwignie nowszy system.

Jeżeli dawał rade z xp to znalazł by się odpowiedni linux.

Pomyślę, ale na razie chciałabym uruchomić tego winxp. Teraz to już kwestia honoru. XD

Ogólnie odradzam stosowania takich programów ale możesz sprawdzić program Driver Booster powinien coś wyszukać ale wątpię czy będą to poprawne sterowniki.

Możesz zrobić bootowalnego pendriva z Linux Mint Mate albo Linux Mint XFCE z pomocą Rufusa( https://rufus.akeo.ie/) i sprawdź bez instalacji jak działa linux na tym komputerze

Chciałam skorzystać z programu Aida32, żeby poznać dokładniejszą konfigurację sprzętową. Ale niestety windows mówi, że nie ma dostępu do pliku wykonywalnego i program się nawet nie włącza.

Zrób jak kolega napisał wyżej i uruchom Live cd/usb.

Ok. ok. A co dalej?

Potem wpisz w terminal i podaj wynik na forum.
sudo lshw
uname -a

Linux z Hiren’s Boot się nie uruchamia, podobnie system rescue.
Ale już Mini Windows XP działa

Pokaż SMART dysku z CDI, Victoria, lub HD Tune na Mini Win XP

1 polubienie

Jedynie att BB odbiega od normy, ale większych kłopotów z dyskiem chyba nie będzie.
Można wykonać scan powierzchni z Mini WinXP Hard Disk/ Storage > Victoria > Tests > Start
Jaki to WinXP – Home, prof.? Czy działa tryb awaryjny – kl. F8 po restarcie?
Czy w trybie awaryjnym też takie objawy?
Czy użyto jakiś aktywator?
Może:
https://support.kaspersky.com/pl/viruses/utility
Kaspersky Rescue Disc ISO i sprawdzić?

W trybie awaryjnym te same objawy, prof, nie mam pojęcia co do aktywatora.

Czy masz oryginalną płytę z WinXP? SP2, SP3?
Jak aktualizacje? Można pobrać paczkę i utworzyć NLite win już aktualny.

Nie mam oryginalnej płyty, sp3.
Wywaliło w trakcie testu Victoria

Uruchom Dos Programs > Testing Tools > Memtest 86+
Ma być 0 błędów. To potrwa.
Jeśli kilka modułów RAM - testuj pojedynczo