Brak dostępu do wielu funkcji Visty

Witam

W skrócie przedstawię Wam sytuację: laptop Lenovo y530, Vista Home Basic (nie mogłem uniknąć przy zakupie), SP1 + antywirus instalowany tuż po aktywacji. Ważne! Komp Małżonki! !!

…i chciałbym jej pomóc, a i przy okazji sam wiedzę wzbogacić.

Otóż, od jakiegos miesiąca zauważyłem dziwne zachowanie systemu - ekran monitujący stan usuwania pliku (ów) pozostawał na kilkanaście sekund po operacji. To akurat jeszcze mnie nie ruszyło.

Wczoraj, zauważyłem kilka jeszcze dziwniejszych “zjawisk”:

  1. Prawy przycisk na gołym pulpicie - nie mogę wejść do funkcji “Personalizuj” (czyli do ustawień tła, pulpitu, wyglądu etc.)

  2. Nawet zwykła zmiana nazwy pliku bądź folderu trwa klikanaście sekund.

  3. Nie są dostępne aktualizacje automatyczne. Po prostu nie można ich włączyć.

  4. Aktualizacje ręczne kończą się komunikatem błędu 0x80004002 (na stronie microsoftu znalazłem ten błąd, ale lakoniczna wskazówka o treści “przejdź do metody 2”, która jest błędnym kołem w przypadku teraźniejszych moich problemów z systemem.

  5. W PANELU STEROWANIA nie mogę wejść do/w:

  • Centrum sieci i zabezpieczeń

  • Informacji o wydajności i narzędzi

  • Kont Użytkownika!!

  • Kontroli rodzicielskiej

Tyle “wtop” udało mi się póki co wyhaczyć.

Gwoli informacji, w systemie jest utworzone konto tylko jednego użytkownika (czyli administratora). Nie były instalowane żadne gry, żadne cracki, nic w tym stylu. Aktualizacje były od razu ściągnięte po aktywacji systemu. Internet, aplikacje takie jak np: Office, GG, czy choćby zwykły odtwarzacz filmów działają poprawnie, bez opóźnień. System uruchamia się dość szybko - jak i również zamyka.

Może pomocną będzie informacja, że podczas prób wejścia do niektórych funkcji opisanych w punktach powyżej, błyśnie tylko ramka otwierającego się okna, i po dosłownie chwili znika.

Jeszcze przed miesiącem ta moja Vista działała sprawnie.

Bardzo proszę o jakieklowiek rady, pomoc, wskazówki, bądź wyjaśnienie co może być przyczyną tego stanu rzeczy, o którym powyżej. Nie chcę reinstalować tej Visty. NIe mam dysku recovery - primo, nie jestem pewny czy bardziej sprawy nie schrzanię, i nie będzie innego wyjścia jak oddać sprzęt do serwisu.

Jeżeli potrzebne konkretniejsze info chętnie służę.

Z góry dzięki.

Pozdrawiam

Na początek przeskanuj system za pomocą:

-> Spyware Doctor Starter Edition

-> Trojan Remover

Aby na pewno to jest konto “Administrator”?

Najlepiej podaj log z combofix… To może być jakaś infekcja…

zapustnik , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Witam. Bardzo proszę o podpowiedź, jaki tytuł ma on przyjąć, bo problem jest dość szeroki, a przecież napisanie “vista źle działa” sprawy nie załatwi prawda?

Pozdrawiam.

Dodane 31.03.2009 (Wt) 20:36

Przeskanowałem kompa tymi programami, jak również Dr.Web’em jak i (od początku zainstalowanym Avastem). Nic nie wykryły, z naciskiem na “nic”.

“System zachowuje się dziwnie” <-- chyba taki temat może być.

Kiedyś miałem podobny problem, i pomogła tylko reinstalka systemu ponieważ do oryginalnego dodają 150 niepotrzebnych programów itp których często nie da się usunąć, i to one tak spowalniają system.

BTW: Zmień tytuł bo MODERATOR skasuje temat, a podpowiedzi od niego nie dostaniesz.

widocznie te funkcje systemu zostały jakimś sposobem wyłączone. możesz to sprawdzić w panelu sterowania/narzędzia administracyjne/usługi i wyszukać z listy funkcje które Ci się nie uruchamiają, sprawdzić ich stan i wrazie potrzeby włączyć je. narazie nic innego mi nie przychodzi do głowy

pozdrawiam

Hej. Każda funkcja jest jakby włączona, czy to w trybie ręcznym bądź automatycznym.

Pzdr

A ja Wam powiem że mam czystą instalację visty business (msdn) i mam to samo. Długo się pojawia okienku przy kopiowaniu/usuwaniu itp.

Także myślę że to vina raczje visty

To nie stety bardzo wielki błąd visty…

Jest wolna w operacjach dyskowych :confused: ( nie mówię tego jako fanboy, sam mam viste z wyboru i zawszę mogę ją zmienić )

Ale ludzie autor wątka wyraźnie pisze że ma problemy z wieloma funkcjami a nie tylko z kopiowaniem. Ale na laptopach i tak Vista sprawia problemy a na Desktopach chodzi idealnie.