Brak dostępu do zasobu komputera w sieci lokalnej

(fialas1819) #1

Witam forumowiczów :slight_smile:

Niestety, od kilku godzin "coś się stało" i mam problem z komunikacją pomiędzy dwoma komputerami (laptopem a stacjonarnym) poprzez router. Od kilku lat miałem takie połączenie, które działało tak, że z każdego komputera można było "zajrzeć" do drugiego (udostępniane foldery, a stacjonarny dodatkowo drukarkę). Teraz (po formacie laptopa) zrobiło się coś takiego, że posypały się poświadczenia sieciowe na którymś z komputerów - z dowolnego konta na komputerze stacjonarnym mogę wejść do udostępnionego na lapku folderze, a w drugą stronę widzę, czyli na laptopie, że stacjonarny jest w sieci (i jest dostępny), ale w momencie wejścia w niego, wyskakuje okienko logowania i mimo iż jestem nawet na tych samych kontach (te same nazwy i cała reszta - spięte przez onedrive) to i tak wyskakuje informacja, że nazwa i hasło są niepoprawne.

Czyli "w skrócie" - ze stacjonarnego mam dostęp do folderów na lapku, z laptopa nie mam dostępu do folderów i drukarki na stacjonarnym.

Moim zdaniem problem leży gdzieś w "poświadczeniach sieciowych", ale jak się do nich zabrać, to nie mam pojęcia.

EDIT(26-12-2014):

Uzyskałem dostęp z lapka do komputera odłączając od komputera kabel sieciowy, a podłączając kartę sieciową bezprzewodową.

(LoS) #2

Jeśli na lapku masz Windows Vista i wyżej to kliknij PPM na monitorek z siecią i wejdź do centrum sieci i udostępniania. Tam sprawdź czy Twoja sieć domowa ma ustawiony profil domowy lub firmowy i ewentualnie później po lewej są opcje udostępnia plików i drukarek i tam trzeba sprawdzić czy masz ustawione odnajdowanie sieci i udostępnianie.

Druga sprawa to może być grupa domowa tez sobie sprawdź w tym samym miejscu(na dole po lewej stronie jest link do grupy domowej). Jak miałeś spięte dwa komputery w grupie domowej to rzeczywiście mogły się po reinstalacji posypać  poświadczenia. Na stacjornym wmiejscu podanym wyżej sprawdź czy isnieje jakaś grupa(zakładam że jeśli byla to ten komputer w niej pozostał) i albo usuń i przyłącz od nowa oba komputery albo przylącz lapka do tej której czlonkiem może być komputer stacjonarny.

Trzecia rzecz aby uprościć sobie wpisywanie hasla i użytkownika jak chcesz na szybko to w panelu sterowania znajduje się menadżer poświadczeń i możesz tam ręcznie dodać sobie dane do logowania na komputer.