Brak działania mikrofonu w laptopie wbudowanego i na wtyku

Cześć, może ktoś z Was będzie w stanie pomóc. Z pominięciem Pana „krystian3w” bo on i tak nigdy nie ma nic do powiedzenia - także sobie oszczędź i nam swoich wypowiedzi i tracenia czasu.

W laptopie mam taki problem, że nie działa wbudowany mikrofon oraz tak samo nie rejestruje dźwięku jak podłączę nawet coś do gniazda mikrofonu.

Pamiętam kiedyś wyskakiwało mi okienko jak podłączałem do gniazda mini jack z wyborem co tam podłączam. Kiedyś przez przypadek wybrałem słuchawki (lub podłączenie szeregowe) i zapamiętaj wybór i od tego czasu mam obydwie możliwości mikrofonu trupem.

Może ktoś wie jak wywołać takie oko dialogowe po podłączeniu sprzetu do portu mini jack lub podejrzewa jakąś przyczynę?

Może też czy może być zależne wbudowany mikrofon i gniazdo mini jack ze sobą? Dla mnie nie jest to logiczne ale kto tam wie. Ja się na tym nie znam,

Może ktoś z Państwa ma jakieś pomysły? (po za oczywiście „krystian3w” - ty sobie odpuść).

Czy nasz słuchawki lub głośni na BT, jeżwli tak odinstaluj je.
Czy właczasz kompa z podpiętymi słchawkami lub głośniekiem, jak tak to włącz bez podpiętych (u mnie tak było walczyleeem z tym a znalazlem - też nie chciał działać - trzeba było urochomić bez podpiędych i dopiero właczyć)
Co masz w urządzeniach do nagrywania jako domyślne?
A za krystian3w :+1:

Nie korzystam z bluetooth. Bez znaczenia czy wyłączam go z podpinką czy bez ten problem mam od miesięcy ale teraz chcę go naprawić.
Domyślne mam mikrofon - ale nic nie wyczuwa martwy ma wskaźnik skoków tonów. Jest widoczne, jest używane ale nic nie zbiera.

Sprawdzałeś w ustawieniach Prywatność i zabezpieczenia - Mikrofon, czy jest przyznany dostęp?

Sprawdź spod GNU/Linux, może coś uszkodziło się w Windows 7-11 jaki obecnie posiadasz…

Wszystko w prywatności jest OK. Zmagam się z tym co jakiś czas i mimo przewertowania dziesiątków poradników stoję w miejscu. W zasadzie od instalacji windows 10 pojawiały się takie różne problemy.

Wtyk mam 1 do audio i mikrofonu. Nawet nie wiem jaki sterownik nim zarządza niby pobrane wszystkie są z strony Dell Bo to 1 wtyk co pytał się zawsze co używam a teraz nie ma ramki zapytań.

A jaki to konkretnie sprzęt? Może wejście mikrofonu zostało skonfigurowane jako dodatkowe wyjście audio, to jest możliwe przy niektórych kartach.

Co to za Dell? System fabryczny czy pirat?

Del 5455 jasne że fabryczny. Na win 8.1 działało dobrze kupiłem potem aktualizacje do 10 i już g. działać źle.

Jak zainstalowałem stary sterownik muzyczny. Wtedy mikrofon działa zewnętrzny, który jest w opcji wyboru po podłączeniu - słuchawki z mikrofonem.

Natomiast mikrofon wbudowany nada nie działa. jak wybieram opcje do słuchawek z mikrofonem sam mikrofon to też już nie działa ten zewnętrzny. A dawnej działały bez problemu.

Czyli co to może znaczyć - że sterowniki DELL są niekompatybilne z Windows 10? Oraz jaki sterownik odpowiada ze mikrofon wbudowany - i ogólnie jakie sterowniki po za audio mają coś wspólnego z działaniem mikrofonów wewnętrznych i zewnętrznych?

Tam standardowy realtek jest, wywal sterowniki deinstalatorem, niech się najnowsze z 10 zainstalują, powinny działać poprawnie w tym sprzęcie. Odinstaluj, ewentualnie jak coś zostanie usuń prawym klawiszem z menadżera urządzeń i zaznacz kwadracik aby usunął oprogramowanie, potem restart i niech sam sobie z aktualizacji pobierze.

Tam standardowy realtek jest - gdzie na stronie dela? Ja pobrałem już najnowsze i też nie działaja.
Deinstalatorem - czyli manager urządzeń i odinstaluj czy masz na myśli coś innego.
Wydaje mi się że to już robiłem z kilka miesięcy temu były jakieś problemy z jakością dźwięku.

Ale czy mówisz tylko o sterowniku dźwięku czy jakiś innym także? Gdzieś ktoś na radicie pisał o chipsecie że ma coś wspólnego ale ludzie tak strzelają często i marnują czas innych jak nie są pewni. Więc nie wiem czy może mieć to także związki - czyli także inne sterowniki niż sam audio.

Prawy klawisz na menu start, aplikacje i funkcje, znajdź tutaj realtek i odinstaluj.
Po restarcie, prawy klawisz na menu start, menadżer urządzeń, kontrolery dźwięku …, prawy klawisz na Realtek, odinstaluj urządzenie, zaznacz kwadracik aby usunął sterowniki. Restart, poczekaj, niech sam zainstaluje sterowniki z automatu. Jak jest dźwięk restart. Sprawdź czy działa dźwięk, sprawdź czy działa mikrofon.

A w menagerze urządzeń to „wejście i wyjście audio” to co to jest? To też coś ma wspólnego bo w tym jest mikrofon i głośnik . słuchawki.

A ty mówisz o kontrolerze dźwięku, wideo i gier ?

To jakieś różne rzeczy do tego samego czy jak?

Zrzut ekranu 2022-04-22 115505
Wywal wszystko co tam będzie, u ciebie będzie co innego pewnie. Po restarcie samo się zainstaluje. Acha, wyświetl też ukryte i też wywal.

Rozwiązałem w połowie problem, zainstalowałem jakiś super stary sterownik i wykrywa mikrofon jak podłączę do gniazda ale wbudowany nadal trup. Zupełnie nie wiem czy wbudowany - co odpowiada za niego. Nie mogę znieść schematu gdzie jest podłączany i jaki to kabel mikrofonu bym obadał na wtykach.

Przewód mikrofonu w laptopie jest często razem z kamerką lub taśmą matrycy. Mikrofon może być wyłączany skrótem na klawiaturze.

Zanim zaczniesz dłubać, weź pendrive, pobierz Minta, do tego program Rufus uruchamiasz Rufusa, wybierasz obraz Minta, wsadzasz pendrive, zwracasz uwagę, czy na pewno jest tam pendrive a nie coś innego i klikasz start. Po kilku minutach masz pendrive z którego możesz wystartować system i sprawdzić czy działa mikrofon.

Po prawej, na dole przy ikonce głośnika można sobie uruchomić mikser i zmieniać mikrofony. Widać nawet jak coś mówisz, działają też strony online do testowania.