Brak dźwięku 5.1 w przeglądarce oraz allplayer i innych

Witam. Niedawno zakupiłem głośniki 5.1 GENIUS 5050 V2 , do nich zakupiłem kartę dźwiękową ASUS XONAR DSX 7.1 PCIE.

Gdy puszczam muzykę z winampa to wszystko jest cacy. Problem pojawia się gdy chcę posłuchać muzyki lub zobaczyć film na jakiejkolwiek przeglądarce, działają tylko dwa głośniki, 2.0. Problem tyczy się również wszelkiego rodzaju playerów, Allplayer i reszta służąca do oglądania filmów.

Szukałem rozwiązania, niestety bezsutecznie. Reinstalowałem Flash Player, instalowałem również starsze wersje, bez skutku. Co może być problemem? W ustawieniach programu “Xonar DSX Audio Center” zmieniałem wszystko pod każdym względem, nic to nie dało.

Co może być problemem?

Zacząć trzeba od początku wyjaśnieniem że dźwięk będzie szedł na wszystkie kanały (głośniki) tylko gdy oryginalna ścieżka audio ma te wszystkie kanały lub gdy program nadający ten dźwięk będzie w stanie przerobić zwykłą ścieżkę stereo na wielokanałową (analogicznie gdy oryginalna ścieżka jest wielokanałowa ale program ją nadający ma ustawione nadawanie tylko stereo to grać będą tylko 2 głośniki).

W Xonar DSX Audio Center oczywiście musisz ustawić wyjście na 5.1 ale to nie wystarczy.

W ALLPlayerze sprawa jest dość prosta, do niemal wszystkiego używa on kodeka AC3 Filter (powinien do wszystkiego ale w ostatniej wersji jest drobny bug że pliki flac idą z pominięciem tego filtra) który daje w zasadzie pełną kontrolę nad tym na jakie kanały jest wysyłany dźwięk.

Wystarczy więc tylko odpowiednio ustawić w tym kodeku tryb wyjścia: " AS IS" (bez zmian) jeśli jeśli chcesz aby grały wszystkie głośniki tylko gdy ścieżka oryginalnie zawiera wszystkie kanały lub " 5.1" jeśli chcesz aby także pliki stereo były przerabiane na wielokanałowe i szły z wszystkich głośników.

To są gotowe presety ale możesz też samodzielnie zdefiniować własne przekierowanie kanałów w sekcji Mixer Matrix na zakładce Mixer w oknie ustawień AC3 Filter.

Pomocna będzie tu porada nr 2 z oficjalnego FAQ do ALLPlayera z tym że pokazuje ona konfigurację dla odwrotnej sytuacji (pokazuje ustawienie przekierowania dźwięku 5.1 do 2 głośników stereo) ale ogólnie procedura jest taka sama.

W innych odtwarzaczach sprawa się komplikuje bo niektóre mają własne opcje ustawienia ilości kanałów na wyjściu a inne nie.

Opisane powyżej ustawienie AC3 Filter zadziała też w innych programach używających tego kodeka ale tylko przy plikach które będą szły przy jego użyciu (z tego co mi wiadomo to tylko ALLPlayer używa go generalnie do wszystkiego).

Co do przeglądarek to ogólnie jest kicha bo użytkownik nie ma absolutnie żadnej kontroli na ilością kanałów na wyjściu dźwięku (a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo).