Brak dźwięku Intel 82801DB ICH4 - AC'97 [B-0] PCI

Witam, otóż niedawno miałem zakładaną nową płytę główną i wszystko działa oprócz dźwięku. Wg Everesta karta dźwiękowa to intel 82801db ich4 - ac’97 audio controller [b-0] pci, płyta głowna: Gigabyte GA-8I845GVM-RZ/RZAC/RZC. System: Windows Home Edition 32 bitowy z Service Pack 3. Ściągałem mnóstwo sterowników ale żaden nie pomógł. Ma ktoś może pojęcie skąd taki wezmę? Co jeszcze mogę sprawdzić żeby ułatwić znalezienie sterownika? I czy chodzi tu o sterownik czy o coś może innego?

Sprawdź w menedżerze urządzeń czy są jakieś pytajniki przy nazwie urządzeń a w szczególności przy kontrolerze dźwięku.

Nie ma żadnych.

Jeśli nie jest podpięty front panel to może nie ma na złączu mostków.

Wygląda na to że sterowniki masz zainstalowane.

Proponuję sprawdzić ustawienia w BIOSie, jeżeli dobrze odczytałem to zakładka “Integrated Peipherals” > AC97 Audio -

czy nie masz wyłączone.

Jak mam to sprawdzić? Trochę jestem zielony w technicznych sprawach :wink:

Były 2 opcje disabled i auto, a ja miałem zaznaczone auto, więc z tym chyba wszystko w porzadku.

Sprawdź jeszcze w Panel sterowania>Dźwięki i urządzenia audio>Głośność>Zaawansowane - czy coś nie wyłączone.

Wszystko jest włączone

Pewno już to wszystko robiłeś ale na wszelki wypadek:

-gdzie podłączone głośniki/mikofon - z tyłu komputera czy front panel?

-właściwe podłączenie kabelków- odpowiednie gniazda i dobre dociśnięcie wtyczek,

-czy głośniki/mikrofon działają na innym komputerze?

-w panel sterowania>dżwięki i urządzenia audio>testowanie sprzętu,

-menedźer urządzeń> kontrolery dźwięku.> czy wszędzie jest “to urządzenie działa poprawnie”

-Z tyłu,

-o ile się nie mylę to wszystko jest dobrze podłączone,

-działają,

-bez zmian, dźwięku nie było,

-wszędzie jest, że poprawnie.

:frowning:

Nie jestem pewien ale niektóre płyty główne mają tzw JP do przełączania dźwięku.

Nie jestem zbyt biegły w angielskim ale jeśli nie pomyliłem to cytat z instrukcji do twojej płyty głównej.

“If you want to use Front Audio connector, you must remove 5-6, 9-10 Jumper”

(może potrzeba cofnąć te zmiany gdyby były zrobione?)

Może się ktoś dołączy i pomoże rozwiazać problem.

Mnie jeszcze przychodzi na myśl:

  1. zresetować BOS,

  2. w ostateczności - dodatkowa karta dźwiękowa na PCI.

Ale może jest prostsze rozwiązanie.

Proszę innych użytkowników forum o włączenie się i pomoc w rozwiązaniu sprawy.

Pozdrawiam.

Hmm a w jaki sposób mam usunąć (remove) to 5-6, 9-10 jumper? Niezbyt rozumiem o co w tym chodzi, nie znam tych wszystkich części na płycie głównej.

To nie jest tak. Jumpery (zworki) muszę być usunięte bo w to miejsce wpina się 10 stykową wtyczkę do przedniego wyjścia audio (mikrofon i słuchawki) , jeśli go niema lub jest wypięty (bo go nie chcemy) to muszą być założone zworki dla prawego i lewego kanału. Może się zdarzyć że gniazdo słuchawkowe w przednim panelu jest uszkodzone i wtedy przy wyłączonych słuchawkach dźwięku nie będzie. Trzeba znaleźć w instrukcji które to złącze i sprawdzić nawet dla pewności wypinając panel przedni i po puszczeniu muzyki zwierając zworkami lub małym śrubokrętem (ale ostrożnie) odpowiednie szpilki na złączu płyty głównej.

W instrukcji opisane jako 10) F_AUDIO (Front Audio Connector).

Hmm nigdy nie miałem przedniego panelu a ta płyta główna jest nowa więc nie sądzę żeby takie zmiany miały zostać kiedykolwiek wprowadzane :confused:

Jeszcze się włączę: wprawdzie pisałeś że to nowa płyta ale nie zawsze nowa znaczy że całkiem nowa ze sklepu czy

serwisu.

Jeżeli całkiem nowa to trochę zmienia sytuację:

  1. Powinna być jeszcze na gwarancji w razie czego można reklamować,

  2. Kto zakładał/wymieniał płytę głowną z twojej wypowiedzi wynika, że to nie ty sam - jeżeli serwis to powinien doprowadzić komputer do pełnej sprawności.

  3. Do płyty powinieneś mieć instrukcję obslugi.

Ja korzystam z instrukcji w języku angielskim z internetu i nie jestem pewien czy to dokładnie ta sama wersja płyty.

Jeżeli posiadasz instrukcję (może po polsku) to na stronie 16 tej instrukcji , pkt 10 jest narysowane gniazdo opisane jako F_AUDIO. Z tego schematu wynika, że na pinach nr 5-6 i 9-10 powinny być zworki. Odszukaj to gniazdo na płycie(powinno być poniżej i trochę w lewo od 4 pinowego gniazda zasilania ATX_12V, i sprawdź czy są jakieś zworki.

Pozdrawiam

Niestety instrukcji nie mam, nie została dołączona do płyty. Czy mógłbyś podać link do instrukcji, z której korzystasz?

http://download.gigabyte.eu/FileList/Ma … m-rz_e.pdf

Sprawdziłem-nie ma tam żadnych zworków. Więc powinienem robić na nich chwilowe zwarcie śrubokrętem w trakcie grania muzyki żeby sprawdzić czy o to chodzi?

Proponuję (tak jak i kolega bob_1 )ostrożnie spróbować śrubokrętem.

Powiem tak: magia :smiley: rzeczywiście przytknięcie śrubokręta pomogło, niczym czarodziejska różdżka. Tylko skąd mam wziąć zworki żeby te piny połączyć na stałe? Będą w jakimś sklepie komputerowym czy trzeba do serwisu dać?