Brak dżwięku po zmianie karty graficznej

Witam! przeszukałem google wzdłuż i wszerz i i niestety bezskutecznie.Ale do rzeczy i od poczatku.Po wymianie karty graficznej w serwisie, w komputerze mam brak dżwięku.Karta dźwiekowa jest niewykrywalna.Podejrzewam dzięki google zresztą, że muszę zainstalować sterownik od nowa no ale jak nie znam karty no to nici.Mam tylko nazwę płyty głównej jest to MSI G41M-SP20 (MS-7592) Czy mógłby mi ktoś pomóc jaka to karta ewentualnie jaki sterownik.Z góry dziękuję!

Ściągnij program CPU-Z, zainstaluj, uruchom i zobacz

oraz:

Po wymianie karty graficznej w serwisie

Powinieneś otrzymać sterowniki dołączone do karty, serwis powinien przynajmniej dać Ci pudełko po karcie

graficznej, gdzie pisze co to za karta i z pewnością była płyta ze sterownikami.

Bardzo dziwne, że zmieniłeś kartę graficzną i nie wiesz na jaką.

@reos, wymienili mu kratę graficzną, a dźwiękowa “paszła won” :wink:

@rzepik74, “teoretycznie” od g41m-p21 powinny pasować (tylko wybierz OS na stronie, a następnie szukaj “Realtek High Definition Audio Driver”).

właśnie zerknąłem do papierów z serwisu i okazuje się że wymiona była cała płyta główna i ram. Zapewne karta graficzna i dźwiękowa były zintegrowane,ale czemu nie zainstalowano sterowników? a może w ogóle nie mam zainstalowanej karty dźwiękowej skoro everest jej nie pokazuje. Zainstalowałem CPU-Z jak w nim sprawdzić kartę dżwiekową czy jest? Mam na szczęście dołączoną płytkę z serwisu. Co z nią ewentualnie robić/

Jeśli czegoś nie masz zainstalowanego to w menedżerze urządzeń będzie to wyświetlone (żółty trójkąt z wykrzyknikiem).

A płytkę wsadzasz do napędu i albo się odpali “wizard” z automatu, albo lokalizujesz w zawartości płyty plik o nazwie “setup.exe”.

nie ma żółtego trójkąta nigdzie czego dokładnie mam szukać hasła karta dźwiękowa nie ma.

Za pomocą narzędzia diagnostycznego DirectX zobaczyłem że w pozycji dźwięk pole sterowniki i urządzenia jest puste a w uwagach “że karty dźwiękowej nie znaleziono”

Może masz wyłączoną w BIOSie, wejdź do biosu i sprawdź co tam słychać

a jak tam wejść i co sprawdzić? jestem laikiem

http://www.laart.eu/pc_serwis/bios-wejscie.htm

możliwe że błędy są z powodu starych sterowników które mogły zablokować sprzęt albo błędnie go wykrywać

ja bym tutaj polecał format a jeżeli nie chcesz to odinstaluj wszystkie sterowniki audio i chipset jakie masz zainstalowane w systemie(przez dodaj i usuń programy)

Dobra, może wyjść zabawnie… :wink:

Win+R, wpisz devmgmt.msc i enter lub ok. Teraz, jeśli masz, to dwuklik w “Kontrolery dźwięku, wideo i gier”.

I teraz pytanie, czy się rozwinęło i co tam pod tym pisze?

PS. Jeśli nie masz gałęzi “Kontrolery dźwięku, wideo i gier”, to komputer karty dźwiękowej w ogóle nie widzi, tak jakby nie istniała i tak jak któryś z poprzedników napisał, trzeba zobaczyć, czy nie jest ona wyłączona w bios’ie (w nim szukasz podobnie brzmiących fraz “onboard audio”, “onboard ac97”, “ac97 audio”, ogólnie szukaj czegoś takiego w “Advanced”-“Integrated Peripherals”, a sama opcja powinna być na “Enabled”/włączona).

Jednak masz płytkę. Wymienili płytę główną, nie kartę graficzną ?, to jednak duża różnica, nie sądzisz?

Jeżeli masz Windows XP, bez SP3, to sterowników karty dźwiękowej zintegrowanej możesz nie zainstalować, należy podnieść XP do SP3

Jeżeli masz SP3, to sterowniki są na płycie, wystarczy zainstalować.Po kolei: chipset,karta video,karta dźwiękowa.

Możliwe, że trzeba będzie zaktualizować BIOS, lub przynajmniej przywrócić ustawienia fabryczne.

Jeśli, nie uda się napisz dokładnie, jaką masz konfigurację sprzętową komputera, info o systemie, wer.BIOS-u