Brak dźwięku przez kabel optyczny

Witam serdecznie, mam problem szukałem czytałem po forach i nic konkretnego nie mam a mianowicie ni jak nie moge uzyskać dźwięku z komputera na kinie domowym. Na płycie głównej na pewno mam wyjście optyczne bo kabel świeci się na czerwono na końcówce w kinie mam wyraźnie oznaczone wejście na kinie ustawiam odpowiednio na wyjscie optyczne i po podłączeniu, wszystkiego cisza. a stary zestaw głośników logitech 5,1 podłaczony do wyjść jack z tyłu gra normalnie.W ustawieniach Realteka po podłaczeniu kabla wyskakuje jedna zakładka wiecej  (digital input) gdy ustawie Digital output na domyślny nic sie nie zmienia. nie wiem jak to rozgryść. W właściwościach dzwięku gdzie wyświetla sie opis wtyczek  zamiast optycznego mam tylko pokazany ten pomarańczowy spdif na taką jakby chinche.
Kino Samsunga wszystko działało niedawno pod telewizorem na tych wyjściach.
płyta główna ep35 ds3r
Proszę o rady pozdrawiam Kamil

SPDIF to jest właśnie to co musisz skonfigurować, to jest właśnie cyfrowe wyjście dźwięku które obsługuje zarówno złącze optyczne jak i elektryczne jednocześnie i nie rozróżnia ono ich.

Oprócz tego możesz się jeszcze zetknąć z problemem braku dźwięku jeśli ustawisz w komputerze wyjście w kodowaniu/formacie nie obsługiwanym przez twoje kino np. zły format kodowania albo zbyt duża częstotliwość próbkowania.

Jakieś porady gdzie i jak poprawnie skonfigurować SPDIF bo nie wiem gdzie uderzyć, a co do kodowanie ustawiać metodą na czuja czy bo rozumiem jest to ta opcja (np. 16 bit 48000hz jakoś studyjna itp)?