Brak dźwięku w laptopie

Dzień dobry,

Mam problem z laptopem, którego dostałem od teściów do naprawy. Jakiś czas temu instalowałem na nim Windowsa 10 wraz z montażem SSD i wydaje mi się że dźwięk był.

Teraz laptop jest kompletnie niemy, niby sterowniki do karty wykrywa, głośniczek z regulacją głośności się pokazuje, komputer nie sygnalizuje żadnych problemów z dźwiękiem, a jednak nic nie słychać. Instalowałem nawet dedykowane sterowniki Realtek ale to też nic nie dało.

Już miałem stawiać na nowo system ale wpadł mi do głowy pomysł żeby odpalić linuxa z pendrive, którego czasem używam i tutaj tak samo. Niby wszystko wykrywa, a nie gra. Więc nie wiem czy jest sens tracić na to czas.

Laptop to już leciwy Asus R510C. Macie jakieś pomysły ? Może padła zintegrowana karta dźwiękowa ? Dodam że wpięcie jakichkolwiek słuchawek, czy zewnętrznych głośników na jack nic nie daje, komputer nawet nie wykrywa żadnych podłączonych urządzeń. Sterowniki także usuwałem i instalowałem dedykowane, bezskutecznie. Jest jakaś opcja żeby ten dźwięk uruchomić, np. poprzez jakąś zewnętrzną kartę ? Proszę o pomoc, dzięki.


Zmień na to pierwsze.

Nic nie mogę zmienić jeśli o to chodzi:

Na zrzucie widać, że “Nie podłączono”. Wyłącz to >>Realtek Digital Output Może zatrybi.

Laptop wcześniej przypadkiem nie miał windows 7? Możliwe że nie ma wsparcia sterowników do Windows 10.

Miał win 8 już fabrycznie.

Wyłączyłem to mi się na pasku przy głośniku pojawia czerwony krzyżyk. Dziwne jest to że na Ubuntu i Mint też nie działa.

Próbowałem połączyć z TV przez HDMI żeby sprawdzić czy tak dźwięk pójdzie ale w ogóle komputer nie wykrywa połączenia.

Tutaj jest procesor Pentium z rodziny Ivy. Instalowałem win 10 na laptopach z pentiumem sandy i starszymi procesorami i zawsze działało. Zaczęło mnie to bardziej zastanawiać przez to że na Linuksach też nie chodzi więc może być coś sprzętowego.

Wejdź w menedżer Realteka i na pierwszej karcie “głośniki” ustaw jako urządzenie domyślne.

Dzięki za odpowiedzi. Problem jest ze sprzętem definitywnie. Po kilku załączeniach musiałem laptopa przenieść w torbie więc trochę nim potrząsałem. Przy uruchomieniu pokazał napis “przygotowywanie urządzeń” i uruchomił się - dźwięk działa. Głośniki pokazało jako wykryte, słuchawki i HDMI także działa należycie. Po powrocie ze sprzętem do domu znowu przestało działać. Po jakimś czasie znowu ten napis i działa. Może jakiś problem z łączeniem elementów na płycie czy coś. Zostaje mi rozebrać sprzęt, może znajdę usterkę, jak nie to przynajmniej nie będę szukał w sterownikach.

Jeszcze raz dzięki, pozdrawiam.