Brak dżwięku w tylnim panelu

(Kopernicki) #1

Witam.

Około po 2 tygodniach od przeinstalowania całego systemu itp. nagle przestały działać mi głośniki.

Szukałem jakiegoś rozwiązania na internecie, znalazłem by włączyć wykrywanie panelu przedniego i podpiąć głośniki pod niego.

Zadziałało, ale wtedy głośniki trzeszczą, a pod panel tylni w dalszym ciągu żadnego dźwięki się nie wydobywają. Głośniki są w 100% sprawne.

(Boshi) #2

Sterowniki masz?

(Kopernicki) #3

Zainstalowane są.

(Dimatheus) #4

Hej,

:arrow: Jaka dokładnie płyta główna i karta dźwiękowa?

:arrow: Jaki system?

:arrow: Jaka wersja sterowników?

:arrow: W jakim trybie ustawiony jest dźwięk: stereo, 4.1, 5.1?

Na pewno sprawdź, czy podłączasz głośniki pod odpowiednie gniazdo. Sprawdź też konfigurację dźwięku w panelu, w którym można sterować ustawieniami dźwięku. Jeśli możesz, wrzuć screen'y z menadżera dźwięku.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kopernicki) #5
  • Intel Pentium III Xeon, 2666 MHz (9x296), Realtek HD Audio

• Windows XP

• 5.10.0.5919

• Stereo

Głośniki są dobrze podłączane. Konfiguracje Ok. Jakie screeny dokładnie ?

(kamil_w) #6

W skrócie - musisz włączyć wypełnianie dźwięku.

Możesz zajrzeć jeszcze do moich wcześniejszych wypowiedzi o realteku:

search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=topics&author_id=74768

Gdzieś tam powinna być odpowiedź na twoje pytanie.

(Dimatheus) #7

Hej,

Chodziło mi o model płyty głównej, a nie o procesor.

Najnowszy Service Pack 3 zainstalowany?

Do gniazda jakiego koloru? Zielonego?

Z menadżera dźwięku HD Realtek - instaluje się on razem ze sterownikami, a jego ikona rezyduje w systemowym tray'u.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kopernicki) #8
  • Jak sprawdzić model ?

• Service Pack 3 jest zainstalowany.

• Głośniki są na pewno dobrze podłączone. Do zielonego, pod inne gniazda również nie działają.

(Dimatheus) #9

Hej,

Na przykład przy pomocy programu HWiNFO32 4.0 Build 1680.

A podłączasz do zielonego czy czarnego gniazda?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kopernicki) #10
  • ASUS P5KC

• Zielony

(Dimatheus) #11

Hej,

Na poniższym screenie zaznaczyłem prostokątami 3 miejsca. Najpierw podłącz głośniki do złącza czarnego, a następnie kliknij w miejscu oznaczonym czerwonym prostokątem. Powinno pojawić się dodatkowe menu, w którym możesz skonfigurować, jakiego rodzaju sprzęt podłączono do konkretnego gniazda. Wybierz głośniki prawy i lewy, i sprawdź czy mamy jakąś poprawę.

Dodatkowo, jeśli to możliwe, zrób screen'y z ustawień, które pojawią się po kliknięciu znaków zapytania, które na poniższym screen'ie zaznaczyłem na niebiesko.

70708237518666851473_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kopernicki) #12

Niestety nie ma takiej możliwości, jest ona tylko przy gnieździe zielonym gdzie do wyboru jest wejście liniowe/słuchawki.

(Dimatheus) #13

Hej,

Przede wszystkim w ustawieniach S/PDIF zmień w źródle wyjścia opcję na Brak wyjścia S/PIDF - teraz masz aktywnej wyjście cyfrowe dźwięku, więc podłączając kolumny analogowe, nie usłysysz nic. Zmień ustawienie, kliknij OK i zobaczymy, czy coś się zmieni.

Ewentualnie przełącz konfigurację dźwięku na model 4.1 bądź 5.1 i wtedy sprawdź, czy po podłączeniu głośników do czarnego portu, będzie możliwość zmiany rodzaju złącza na inny - na przykłąd głośniki przednie. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kopernicki) #14

Po ustawieniu opcji Brak wyjścia S/PIDF i zmianie na 6 głośników w opcjach wejście/wyjście audio, dźwięk pojawił się po podłączeniu do czarnego gniazda, lecz działa tylko jeden głośnik i do tego "trzeszczy".

(kamil_w) #15

Widzę, że się męczysz z tym niemiłosiernie. Dobra rada. Olej tę kartę zintegrowaną. Efekt trzeszczenia na tej karcie będzie zawsze. Można go zminimalizować, ale nie zlikwidować. Kup choćby najtańszą wielokanałową od Asusa albo Creative'a.

(Dimatheus) #16

Hej,

Może akurat w konfiguracji wybrałeś wyjście głośnika centralnego + subwoofer - zwykle sygnał do tych dwóch głośników przesyłany jest jednym, stereofonicznym złączem. Pytanie czy po podłączeniu głośników zmieniałeś ustawienia, tak jak pisałem w poprzednim poście, by przez jack'a szedł sygnał z głośników przednich.

A może ustawiony jest zbyt wysoki poziom głośności? Ewentualnie sygnał z subwoofer'a o którym piałem powyżej.

:arrow: Sprawdź też działanie głośników na innych złączach, oczywiście koniecznie zmieniając rodzaj sygnału na głośniki przednie.

:arrow: Czy karta zawsze stwarzała problemy? Czy może pojawiły się dopiero po jakimś czasie? Być może panel przedni jest błędnie podłączony i stąd pojawiają się problemy.

:arrow: Sprawdź też, czy przypadkiem dźwięk rejestrowany przez mikrofon bądź inne źródło nagrywania, nie jest przypadkiem podgłośniony, a efekt trzeszczenia nie jest spowodowany sprzężeniem zwrotnym...

Nie przesadzaj. Zgodzę się, że w rozwiązaniach zintegrowanych jakość dźwięku jest gorsza, ale to wcale nie oznacza konieczności trzeszczenia. Sam w laptopie - oprócz zewnętrznej karty Creative X-Fi Surround 5.1 Pro - posiadam zintegrowanego Realtek'a ALC888S i nigdy trzeszczenia na niej nie zauważyłem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kopernicki) #17

Ustawienia zmieniłem. Poziom głośności nic nie zmienia. Pod inne złącza również nie działają.

Tak jak pisałem problem pojawił się nagle, z dnia na dzień.

(Dimatheus) #18

Hej,

Rozumiem, że żadne zmiany w ustawieniach- czy to na głośniki centralne, surround, słuchawki, itd - nie powodują, że pojawia się dźwięk. A jak w przypadku przedniego panelu? Tutaj da się w jakikolwiek sposób spowodować, by ze złącza popłynął dźwięk?

Faktycznie, na samym początku o tym pisałeś.

:arrow: Czy masz możliwość odpięcia złącza, którym podłączony jest przedni panel?

:arrow: Jaka karta ustawiona jest jako domyślna w aplecie Dźwięki w Panelu sterowania?

:arrow: Głośniki sprawdzałeś na innym urządzeniu?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kopernicki) #19

Z przedniego złącza płynie dźwięk, ale tak samo głośniki trzeszczą jak z tyłu.

• Niestety, nie mam pojęcia.

• Realtek HD Audio Output

• Tak, sprawdzałem, działają bez zarzutu.

(Dimatheus) #20

Hej,

Ale próbowałeś też innych ustawień - tzn. zmieniałeś konfigurację poszczególnych złącz, tak jak pisałem o tych na tylnym panelu.

Po rozebraniu obudowy odłączenie kabelków z przedniego panelu nie powinna stanowić żadnego problemu.

Czyli poprawnie.

Wychodzi więc na to, że możemy mieć do czynienia z problemem sprzętowym. Może więc warto ściągnąć i uruchomić jakąś nowszą dystrybucje LiveCD Linux'a, by sprawdzić, czy w takim środowisku karta dźwiękowa działa poprawnie.

Pozdrawiam,

Dimatheus