Brak dźwięku w ubuntu 8.04

Witam.

Mój problem wygląda następująco. Po aktualizacji z ubuntu 7.10 do 8.04 straciłem cały dźwięk w systemie tj. nie ma dźwięku ani w plikach mp3, ani filmikach (obraz jest), ani dźwięków systemu. Moja karta dźwiekowa to HDA Intel, na chipsecie Realtek ALC 883. Sprawdziłem system/preferencje/dźwięk i tam nie ma nic wyciszone. Sprawdziłem też Alsamixer i tam też nic nie jest wyciszone.

Z góry dziękuję za pomoc.

raspiel , a sterowniki zainstalowałeś do tej wersji Ubuntu? :stuck_out_tongue:

@Łukasz14

Hahaha!! Wymiatasz. Używąłeś kiedyś Linuxa? Skoro ma ALSĘ, to ma sterowniki dźwięku, bo ALSA to właśnie stery do dźwięku :wink:

A tak od siebie:

Możliwe, że po aktualizacji nie masz jako użytkownik praw do obsługi dźwięku (nie takie numery mi Ubuntu robiło). Sprawdź, czy jesteś jako użytkownik w grupie 'audio". Jak nie, to dodaj się do tej grupy.

kamil_w , sorki, ale z Linux’em jestem trochę na opak :stuck_out_tongue:

Kiedyś miałem kilka dni, żeby spróbowac jakieś alternatywy niż M$, ale Linux mnie raczej nie pociąga :wink:

jakbyś nie wiedział jak się dodaje użytkownika do grupy, to powinno zadziałać:

  • uruchom konsolę i zaloguj się jako root (aaa, sorry, zapomniałem Ubuntu nie ma konta roota) LOL

  • no to uruchom konsolę i :

    su gpasswd -a UŻYTKOWNIK audio

gdzie UŻYTKOWNIK, to nazwa towjego użytkownika. Oczywiście będziesz musiał podać hasło admina. Wyloguj się i zaloguj ponownie.

Najpierw wyedytuj :

sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base

na końcu dopisz :

options snd-hda-intel model=x

gdzie x wpisz któreś z tego:

3stack

3stack-dig

6stack-dig

3stack-660

3stack-660-digout

lenovo

dallas

hp

kamil_w dodałem użytkownika audio (polecie poszlo dopiero przez “sudo”). mati75 zrobiłem to co napisałeś, dodawałem “x” po kolei, za każdym razem wylogowywując się po zapisaniu pliku. Nic nie pomogło.

w miejsce x wpisz ACER i powinno działać. Tumasz opis dla swojej karty.

system - preferencje - dzwęk - może to i naiwne ale sprawdz czy ustawione masz na alsa

To raczej nie wina modułów (bo na 7.10) działało. To wina pewnie pulseaudio.

Zrób jak pisze wojownik.

Dzięki wielkie. Coś pomogło, ale nie wiem co bo po zrobieniu tego wszystkiego co opisaliście dźwięku nadal nie było, pojawił się dopiero następnego dnia. Jeszcze raz dzięki.

Proponuje 8.04 zainstalowac gdy wyjdzie wersja 8.04.1(pojawi się w lipcu), wtedy bugi powinny być załatane przynajmniej w większości. :wink:

wersja 8.04.1 to nic innego jak wersja 8.04 z wszystkimi aktualizacjami, które się pobiera do wersja 8.04.

Tak, dlatego w tej chwili gołe ubuntu 8.04 jest jak beta. po instalacji 8.04.1 lub po prostu zaktualizowaniu, bez grzebania w systemie, powinna już większość błędów zniknąć w tym te z dźwiękiem. :slight_smile: