Brak dźwięku

Mam mały problem po formacie nie mam dźwięku, jak próbuje zainstalować sterowniki do karty muzycznej wyświetla mi sie taki komunikat “VIA AC97 Audio Chipset is not enabled on this system. Please eneble it first in Bios then return to setup again” mógłby mi ktoś krok po kroku wytłumaczyć jak mam to włączyć w BIOS’ie??

Z góry dzięki za pomoc.

Przed formatem było wszystko dobrze ? Dźwięk był ?

Po instalacji systemu, a przed próbą instalacji sterowników do karty dźwiękowej zainstalowałeś sterowniki do chipsetu płyty głównej ?

Wejdź do BIOSu i odszukaj pozycji:

VIA AC’97 Audio Codec , lub

Onboard Audio Codec , lub

Onboard AC’97 Device , lub

AC’97 Onboard Audio , bądź podobnie.

Jeżeli odnajdziesz w BIOSie którąkolwiek z tych pozycji, to ustaw przy niej ENABLE (włączone).

Jeżeli rzeczywiście masz wyłączoną zintegrowaną kartę dźwiękowa w BIOSIe, to będzie przy niej ustawienie DISABLE.

Jeżeli jednak to nic nie zmieni, to napisz, jaką posiadasz płytę główną (producent, model).

EDIT:

Jest jeszcze ewentualność, że zintegrowaną kartę dźwiękową masz wyłączoną w BIOSie, ponieważ posiadasz inną, niezintegrowaną kartę dźwiękową (jako dodatkową kartę rozszerzeń w złączu PCI).

Przed formatem korzystałeś z niezintegrowanej karty dźwiękowej, a teraz próbujesz zainstalować sterowniki z płytki dołączonej do płyty głównej, a na niej znajdują się sterowniki do zintegrowanej kart dźwiękowej.

Takie jest moje przypuszczenie.