Brak IIS


(r_jaro) #1

Witam.

Posiadam Viste Home Premium - jak sie okazało nie ma w niej standardowo wbudowanego IIS. Zainstalowałem sobie Visual Studio 2005 - mam zamiar rozpocząć naukę ASP.NET jednak i tu tez nie mam IIS (myślałem że będzie zintegrowany). Podobno pod Vistę jest IIS 7.0 jednak nigdzie nie moge go znaleźć.


(Kolmar) #2

Jako składnik systemu, IIS można doinstalować z programy i funkcje -> włącz lub wyłącz funkcje systemu windows.

Dodatkowo stronka

http://www.iis.net/downloads/default.aspx?tabid=3


(r_jaro) #3

E nie działa tak nawet po restarcie kompa. A z tej stronki to co właściwie mam pobrać?


(MaRa) #4

IIS jest w Windows XP Pro i Viście Ultimate, może jeszcze w wersjach biznesowych.

Ale chyba IIS nie jest taki niezbędny, służy raczej do udostępniania stron internetowych w wewnętrznych sieciach firm. Przeglądarka powinna sobie poradzić ze stroną zapisaną na dysku.


(r_jaro) #5

Sprawdziłem - w mojej wersji Visty nie ma IIS.

Po uruchomieniu Visuala i projektu otwiera sie przeglądarka z takim adresem

http://localhost:49201/WebSite1/Default.aspx

No ale wyświetla że nie można nawiązać połączenia.

Przy otwieraniu strony bezposrednio też nie idzie - jest error

Nie można wyświetlić strony XML 

Nie można przeglądać wejścia XML przy użyciu arkusza stylów XSL. Popraw błąd, a następnie kliknij przycisk Odśwież lub spróbuj ponownie później. --------------------------------------------------------------------------------


Nazwa została rozpoczęta od nieprawidłowego znaku. Błąd podczas przetwarzania zasobu 'file:///C:/Users/JARO/Documents/Visua...


<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>

-^

(Kolmar) #6

Ja tworzyłem stronki ASP.NET na zaliczenie pod Vistą HP w Visual Studio 2005 Prof. Działało wszystko jak trzeba. Zaznaczam, iż jeżeli pojawiają się jakiekolwiek błędy to wpierw należy upewnić się, że masz włączone wszystkie usługi niezbędne do poprawnej interpretacji takiej stronki. Jeżeli brakuje jakiegoś składnika przykładowo parsera XML należy doinstalować z płyty z VS, najlepiej podczas instalacji wybierać opcję full, wtedy nie trzeba prawie o nic się martwić.

Wcześniej wspomniałeś, że instalowałeś pod Vistą VS2005, dlatego polecam zainstalowanie najnowszego service packa (dotychczas SP1) oraz dodatkowej łatki KB, która eliminuje błędy kompatybilności. Wszystkie informacje powinny znajdować się na stronie projektu VS.


(r_jaro) #7

Mam łatki i SP1 pod visuala. Ta wersja Visty nie posiada IIS. Czy mozna go jakoś pobrać ze stronki microsoftu?


(Kolmar) #8

Co ty mi opowiadasz, też mam Vistę HP, to jakim cudem odpaliły mi się stronki ASP.NET ??

PS. U mnie wszystko otwiera się poprawnie, strony otwierane są w Operze, Visual Studio mam z MSDNAA, posiadam Vistę Home Premium jak Ty i nie widzę żadnych przeszkód, aby na Twym systemie to również działało. Tak jak wcześniej wspomniałem, doinstaluj IIS (w składnikach systemu windows), sprawdź usługi systemowe.


(r_jaro) #9

Stronka sie otworzy ale czy w ogóle otworzysz stronkę http://localhost/

Raczej nie.

Poczytałem troche na angielskich stronach - lepiej będzie jak zainstaluje WMVare i postawie XP - tam juz sobie włącze wszystko jak potrzeba .

Wprawdzie nie jest to idealne rozwiązanie ale innego wyjścia nie widzę.


(Kolmar) #10

Daj mi zrzut z services.msc


(r_jaro) #11

(Kolmar) #12

Zerknij na PW, przesłałem link.

Usługi odpowiedzialne za ASP.NET jak i IIS masz uruchomione.


(r_jaro) #13

Kurde no to nie wiem.

A w menu start doszły ci jakieś programy do zarządzania IIS?

Jak tak to do jakich plików prowadzą.


(Kolmar) #14

Nie, w menu start mam tylko foldery Microsoft SQL Server (configuration tools), Microsoft Visual Studio (VS remote tools/VS tools), Microsoft Windows SDK.

Zerknij jeszcze na [przewodnik], a w szczególności na początkowe rozdziały.


(r_jaro) #15

OK. Dzięki.

Jeszcze nad tym posiedzę i spróbuje coś wykombinować.


(Lordyoghurt) #16

http://msdn.microsoft.com/pl-pl/express/bb410792(en-us.aspx - łącze do Microsoft SQL Server 2005 Express Edition, którego zainstalowanie rozwiąże problem autora wątku. A tak w ogóle, to polecam "przesiadkę" na Microsoft Visual Studio 2008 Express Edition (http://www.microsoft.com/express/download/#webInstall), szczególnie osobom korzystającym z najnowszego systemu giganta z Redmond.


(Kolmar) #17

LordYoghurt , a po co się przesiadać jak się ma Visual Studio Prof 2005 :wink:

Swoją drogą ja na jednym kompie mam VS Studio 2005 Prof, a na innym VS Studio 2008 Prof i muszę otwarcie przyznać, że najnowsza produkcja MS jest o niebo lepsza od poprzedniej, ...i jeszcze ta możliwość wyboru pod jakiego frameworka się aplikację tworzy, miodzio (2.0; 3.0; 3.5).


(r_jaro) #18

OK dzięki. Problem rozwiązałem w ten sposób że w zarządzaniu komputerem otworzyłem menadżera IIS i wybrałem opcje uruchom ponownie - po kilku razach zaskoczył i teraz działa.

Ale mam inny problem - po utworzeniu projektu http://www.centrumxp.pl/dotNet/142,1,01 ... _jest.aspx

odpalam jak w kursie i zonk - otwiera sie IE z http://localhost:55234/WebSite2/Default.aspx i niestety - nie można nawiązać połączenia.

localhost mi działa ale nie ten http://localhost:55234/ tylko ten http://localhost/ - no właśnie nie idzie na tamtym porcie. Po przeniesieniu projektu do katalogu wwwroot działa na porcie 80 - ale chciałbym zeby było identycznie jak na tym kursie. Mam nadzieje że rokko będzie wiedział co z tym zrobić, ewentualnie ktoś inny.


(Kolmar) #19

r_jaro , trudno mi się wypowiadać co do Twego problemu, nigdy nie miałem najmniejszych problemów z użytkowaniem ASP.NET pod Vistą, nie wiem czy mam szczęście, czy coś innego :slight_smile:

Nie wiem czy tam już szukałeś ale na wszelki wypadek podaję odnośnik do specjalistycznego forum http://forums.asp.net/