Brak Internetu po włączeniu funkcji Hyper-V

Cześć.

Mam pewien problem z dostępem do sieci po włączeniu Hyper-V. Chciałem się pobawić w wirtualizację na tej platformie, bo przerabiam sobie materiał z MVA i generalnie po włączeniu Hyper-V i restartach nie mam dostępu do Internetu.

Wiadomo - Hyper-V automatycznie tworzy wirtualny przełącznik domyślny. Jego ustawienia są szare, nie mogę nic w nich zmienić a widzę że jest tam ustawiona sieć wewnętrzna oraz moja fizyczna karta sieciowa jest przypisana do tego przełącznika. Wygląda to tak jak na zrzucie ekranu.

Nie mogę zmodyfikować mu ustawień ani usunąć. Próbowałem dodać nowy przełącznik, ale mogę tylko kolejny wewnętrzny bo przy przypisywaniu karty Realteka wyskakuje błąd.

Wynik polecenia ipconfig/all:

Windows IP Configuration

   Host Name . . . . . . . . . . . . : DESKTOP-M
   Primary Dns Suffix  . . . . . . . :
   Node Type . . . . . . . . . . . . : Hybrid
   IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
   WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No

Ethernet adapter vEthernet (Przełącznik dom):

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Hyper-V Virtual Ethernet Adapter
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-15-5D-FA-DA-21
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::9886:f8e8:cc55:ade2%17(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 172.18.137.1(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.240
   Default Gateway . . . . . . . . . :
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 285218141
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-21-85-38-E7-30-9C-23-08-B8-B8
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : fec0:0:0:ffff::1%1
                                       fec0:0:0:ffff::2%1
                                       fec0:0:0:ffff::3%1
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Disabled

Próbowałem ustawiać IP na sztywno w ustawieniach vEthernet, ale nie daje to żadnych rezultatów.

Utwórz nowy wirtualny switch, tyle że przypisz go do karty sieciowej, którą używasz. Później w ustawieniach urządzeń sieciowych skonfiguruj go tak jak każdą inną kartą sieciową (o ile nie zadziała z marszu).
Jeśli masz “sieć wewnętrzna” to z definicji nie ma dostępu do internetu.

No właśnie próbowałem to robić tak jak napisałeś, tylko ten domyslny vSwitch jest przypisany do mojej karty i jednocześnie ustawiony jako Sieć wewnętrzna. Przez to nie mogę nowego switcha przypisać do mojej karty, a domyślnego nie mogę usunąć :smiley:

Ok, powodem tej dziwnej sytuacji były zmiany w Fall Creators Update.

Po włączeniu Hyper-V i utworzeniu się automatycznie przełącznika tracimy dostęp do sieci, bo jest on ustawiony na sieć wewnętrzną. Nie można użyć naszej karty sieciowej do utworzenia zewnętrzego vSwitcha, bo jest ona używana przez domyślny.

Rozwiązanie jest następujące:

  1. Wchodzimy w karty sieciowe w panelu sterowania.
  2. Następnie właściwości utworzonej automatycznie karty vEthernet przez Hyper-V i odznaczamy pola przy wszystkich składnikach w zakładce Sieć.
  3. Wchodzimy we właściwości naszej fizycznej karty sieciowej i zaznaczamy wszystkie potrzebne do działania składniki i konfigurujemy kartę. Odznaczamy składnik “Hyper-V Extensible Virtual Switch”.
  4. Po tych operacjach tworzymy External vSwitcha, który po utworzeniu przejmuje sobie ustawienia z naszej fizycznej karty i wszystko hula jak trzeba :slight_smile: